Papież Franciszek

Papież Franciszek

Wszyscy byliśmy przekonani, że to się skończyło. Ale dzisiaj zaczyna się odradzać nawyk prześladowania Żydów - powiedział papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej na placu Świętego Piotra w Watykanie. - To nie jest ludzkie ani chrześcijańskie - dodał. Zwracając się do Polaków, mówił o miłości małżeńskiej.

Papież Franciszek powiedział w sobotę podczas mszy w bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie, że po to, "aby wstrząsnąć tępotą ludzi i nakłonić ich do dokonania radykalnych zmian, Bóg postanawia niekiedy działać w sposób stanowczy, żeby dokonać przełomu".

Kościół, który nie głosi Ewangelii, staje się stowarzyszeniem duchowym, międzynarodowym koncernem występującym z inicjatywami i przekazami o treści etyczno-religijnej - powiedział papież Franciszek w obszernym wywiadzie zatytułowanym "Bez Niego nie możemy nic zrobić". Dodał, że Kościół nie jest także organizacją pozarządową. Jak podkreślił, musi on "wychodzić" do ludzi, bo inaczej nie jest Kościołem.

- Kobieta jest mało brana pod uwagę w przekazywaniu wiary i staniu na straży kultury. Trzeba podkreślić: nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele znaczy kobieta w Kościele - oświadczył w sobotę papież Franciszek. - Rola kobiety w Kościele wykracza poza pełnienie funkcji - dodał. Synod biskupów na temat Amazonii, zakończony w sobotę, opowiedział się za możliwością wyświęcania na księży żonatych stałych diakonów.

W 32. podróż w czasie swojego pontyfikatu papież Franciszek wyruszy 19 listopada i przez pełen tydzień będzie składał wizytę w Japonii i Tajlandii - poinformował w piątek dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni. Podczas pobytu w Japonii papież uda się do Tokio, Nagasaki i Hiroszimy.

Przy pomniku Matki Bożej Królowej Pokoju - w tym samym miejscu, w którym w 1989 roku mszę odprawił św. Jan Paweł II - około 100 tysięcy osób uczestniczyło w mszy świętej, jaką odprawił papież Franciszek.

Papież Franciszek przybył w środę do stolicy Mozambiku, Maputo. To jego 31. zagraniczna pielgrzymka i czwarta podróż do Afryki. Oprócz Mozambiku odwiedzi także Madagaskar i Mauritius.