Papież Franciszek

Papież Franciszek

To jest krok, na który czekałem praktycznie całe życie. Było widać smutek na twarzy papieża - powiedział Marek Lisiński, ofiara księdza pedofila i prezes Fundacji "Nie lękajcie się", któremu papież Franciszek ucałował dłoń. W czwartek w Watykanie rozpoczął się szczyt na temat walki z pedofilią w Kościele.

Papież Franciszek przybył w niedzielę wieczorem do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi. Jego 27. zagraniczna pielgrzymka uważana jest za historyczną. To pierwsza wizyta papieża na Półwyspie Arabskim.

W tych dniach Panama będzie wspominana nie tylko jako punkt strategiczny dla handlu czy tranzytu ludzi. Stanie się "hubem" nadziei, ziemią marzeń - powiedział papież Franciszek. W pierwszym przemówieniu w Panamie na 34. Światowych Dniach Młodzieży podkreślił też, że służba publiczna jest synonimem uczciwości i sprawiedliwości.

U podstaw chrześcijańskiej wizji ludzkości leży prawda o tym, że wszyscy są braćmi - powiedział w orędziu na Boże Narodzenie papież Franciszek. Apelował o zdecydowane działania na rzecz rozwiązania konfliktów na świecie, między innymi w Syrii i na Ukrainie, oraz o kontynuowanie procesu zbliżenia obu Korei.

Zdjęcie papieża Franciszka z młodzieżą widnieje na torcie przygotowanym z okazji przypadających w poniedziałek jego 82. urodzin. Tort - jak co roku - wysłano do Watykanu z położonej w pobliżu cukierni. Inny słodki urodzinowy wypiek zaprezentowano podczas spotkania papieża z dziećmi.

Papież Franciszek pojedzie w lutym do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na Międzynarodowe Spotkanie Międzyreligijne na temat "Braterstwa Międzyludzkiego" - poinformował w czwartek rzecznik Stolicy Apostolskiej Greg Burke.

Sprawa homoseksualizmu wśród duchowieństwa jest bardzo poważna i wymaga odpowiedniego rozeznania wśród kandydatów - włoskie media cytują w piątek fragmenty wywiadu-rzeki z papieżem Franciszkiem, którego premiera w wielu krajach Europy odbędzie się w grudniu. Papież ocenił, że Kościół być może nie podszedł w odpowiedni sposób do tej sprawy.

Papież Franciszek w orędziu przed Światowymi Dniami Młodzieży organizowanymi w styczniu w Panamie powiedział, że siła młodych ludzi może zmienić świat. - Rewolucja służby może pokonać potężne moce - dodał.

Papież Franciszek skrytykował wyznaczanie przez parafie opłat za sakramenty. Podczas porannej mszy w kaplicy Domu świętej Marty w Watykanie w piątek mówił, że nie należy ustalać "cenników", a datki należy dawać tak, by nie było wiadomo, ile wynoszą.

Na jednym zdjęciu papież Franciszek ma na szyi tęczowy krzyż. Na drugim – trzyma za rękę mężczyznę. Obydwie fotografie, które w ostatnich dniach wywołały wiele pytań w mediach społecznościowych, są prawdziwe. Ale konteksty, jakie im dopisują niektórzy internauci – nie. Wyjaśniamy, co zdjęcia naprawdę przedstawiają.