Papież Franciszek

Papież Franciszek

- To żadne tabu, to dar od Boga, to dar, jaki daje nam Pan. Ma dwa cele: kochać się i powoływać życie - mówił papież o seksie podczas spotkania z młodzieżą z Francji. Franciszek podkreślił, że "seks to dar Boży".

Arcybiskup Filadelfii Charles Chaput zaapelował do papieża Franciszka, by odwołał zapowiedziany na październik synod biskupów poświęcony młodzieży. Jak ocenił, w związku z ujawnianymi skandalami "biskupi nie mają żadnej wiarygodności, by podjąć ten temat".

Domy udekorowane chorągiewkami w watykańskich kolorach - białym i żółtym - na trasie przejazdu papieża Franciszka i w miejscach, które odwiedzi, tysiące pielgrzymów z wielu krajów na ulicach - tak Dublin przygotowuje się na jego powitanie. Zapowiadane są również wielotysięczne protesty. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Cierpienie ofiar i ich rodzin jest także naszym bólem" - napisał papież Franciszek w liście do wiernych na całym świecie w związku z kolejnymi ujawnionymi przypadkami pedofilii w Kościele. Czyny te nazwał "potwornościami". W imieniu Kościoła przyznał, że w przeszłości "zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich". List do Ludu Bożego ogłosił w poniedziałek Watykan.

Nie pozwólcie ukraść sobie marzeń - wzywał papież Franciszek w sobotę w czasie czuwania modlitewnego z udziałem 70 tysięcy młodych Włochów w Rzymie. Spotkanie zorganizował włoski episkopat przed październikowym synodem biskupów na temat młodzieży.

Papież wezwał w niedzielę do zdecydowanej walki z "hańbiącą zbrodnią, jaką jest handel istotami ludzkimi", który stał się częstym zjawiskiem na szlakach migracyjnych. Franciszek uczynił to w przeddzień Światowego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi.