Pedofilia

Pedofilia

"Nie wiedziałem, że chodził do biskupa"; "rozmowy sobie nie przypominam"; "listu nie widziałem nigdy" – odpowiadał kardynał Stanisław Dziwisz w "Faktach po Faktach", pytany o sprawę Janusza Szymika wykorzystywanego seksualnie przez księdza. Zdaniem Szymika kardynał jego sprawą się interesował, lecz w wywiadzie nie chciał się do tego przyznać. Także ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie zgadza się z zaprzeczeniami kardynała.

Chcą przerzucić na mnie odpowiedzialność, a tej odpowiedzialności nie miałem, wiedzy nie miałem - mówi w rozmowie z Piotrem Kraśką kardynał Stanisław Dziwisz. Chodzi o sprawę pana Janusza, który jako nastolatek był wykorzystywany seksualnie przez księdza pedofila. Sprawa miała lata temu trafić właśnie do kardynała Dziwisza, a on sam miał w ogóle nie zareagować. Adrianna Otręba.

Kardynał Stanisław Dziwisz w rozmowie z Piotrem Kraśką odpowiadał na pytania dotyczące między innymi problemu pedofilii w polskim Kościele oraz pontyfikatu Jana Pawła II. Po zakończeniu wywiadu hierarcha poprosił o możliwość dopowiedzenia kilku zdań w poszczególnych kwestiach. Publikujemy w całości ten fragment wywiadu. Kardynał Dziwisz mówi między innymi o sprawie ojca Marciala Maciela Degollado, która trafiła do Watykanu w 1998 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II.