Szwajcaria

Szwajcaria

Mieszkańcy szwajcarskiego kantonu St. Gallen w niedzielnym referendum opowiedzieli się za wprowadzeniem zakazu noszenia burek. Takie rozwiązanie poparło dwie trzecie głosujących. To już drugi region Szwajcarii, który zakazuje zakrywania twarzy w miejscach publicznych.

Rosyjskie MSZ wezwało ambasadorów Szwajcarii i Holandii. Ministerstwo wyraziło sprzeciw wobec "nieuzasadnionych oskarżeń", jakoby dwaj Rosjanie próbowali szpiegować laboratorium badające środek użyty do próby otrucia Siergieja Skripala. Rosjan podejrzewa się również o przeprowadzenie cyberataku na Światową Agencję Antydopingową (WADA) w Lozannie.

Szwajcarski dziennik "Tages Anzeiger" poinformował o aresztowaniu w Holandii dwóch Rosjan podejrzewanych o działalność szpiegowską. Obiektem ich zainteresowania miało być ważne szwajcarskie laboratorium, które bada między innymi sprawę zatrucia Skripalów. Obaj zatrzymani zostali odesłani do Rosji.

Poluzowanie kryteriów eksportu broni jest potrzebne, by chronić miejsca pracy w szwajcarskich fabrykach - przekonywali w ostatnich miesiącach zwolennicy takich zmian w Bernie i wygląda na to, że lada moment rząd w stolicy Szwajcarii zdecyduje się na taki krok - pisze w poniedziałek agencja Reutera.

W szwajcarskich Alpach rozbił się w sobotę niewielki samolot pasażerski. Policja poinformowała, że nikt z pasażerów nie przeżył. Katastrofa wydarzyła się zaledwie kilka godzin po tym, jak niedaleko rozbił się prywatny samolot, w którym zginęła czteroosobowa rodzina.