Szwajcaria

Szwajcaria

Żydów z Niemiec i Austrii na Liście Ładosia jest 407. Większość z nich przeżyła Holokaust - powiedział w Berlinie doktor Jakub Kumoch, jeden z autorów opracowania "Listy Ładosia". Publikacja zawiera nazwiska Żydów, którym polscy dyplomaci w Szwajcarii wystawiali podczas II wojny światowej fałszywe paszporty, dając w ten sposób szansę na przeżycie Holokaustu. - To okazja, by po raz pierwszy w Niemczech przedstawić listę Żydów uratowanych dzięki działaniom grupy polskich dyplomatów z ambasady w Bernie - powiedziała dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie Hanna Radziejowska.

Wymiana informacji i stanowisk między rządami Stanów Zjednoczonych i Iranu w związku ze śmiercią generała Kasema Sulejmaniego odbywa się za pośrednictwem dyplomacji szwajcarskiej. Waszyngton i Teheran nie utrzymują oficjalnych stosunków od 1980 roku.

Akcja ratunkowa miała miejsce w czwartek w szwajcarskim ośrodku narciarskim Andermatt. Po zejściu lawiny spod śniegu wyciągnięto sześć osób. Trzy lawiny zeszły też w austriackim Ankogel. Tam w akcji ratunkowej brało udział kilkudziesięciu ratowników, w tym psy.

Uzyskała co prawda wynik o blisko 4 punkty procentowe gorszy niż w 2015 roku, ale to rządząca populistyczno-prawicowa SVP wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Szwajcarii. Dobre rezultaty osiągnęły partie proekologiczne - Zielona Partia Szwajcarii (GPS) będzie czwartą siłą w parlamencie.

Szwajcarzy zaaprobowali w niedzielnych referendach ściślejszą kontrolę nad dostępem do broni palnej oraz zmiany w systemie opodatkowania międzynarodowych korporacji - wynika ze wstępnych rezultatów. Obie zmiany dostosowują szwajcarskie prawo do wymogów Unii Europejskiej.

- Szwajcaria i Polska podzielają te same wartości. Kochamy niepodległość i jesteśmy ciężko pracującymi narodami - podkreślił we wtorek w Warszawie prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Ueli Maurer. Prezydent Andrzej Duda zauważył, że "Szwajcaria cieszy się w Polsce nieskazitelnie dobrą opinią".