Ukraina

Ukraina

Prorosyjscy separatyści mogą uderzyć w innych regionach kraju - ostrzegają ukraińscy analitycy. - Komunikaty rebeliantów, dotyczące ewentualnej ofensywy w Donbasie, mają na celu szerzenie paniki i demoralizowania żołnierzy - mówi portalowi Inforesist Ołeksandr Musijenko, szef ukraińskiego Centrum Badań Wojskowo-Prawnych. Amerykański senator John McCain prognozuje zaś, że "Rosja uderzy w obwodzie odeskim, z kierunku separatystycznego Naddniestrza".

U nas jest takie przekonanie, że to wszystko było zaplanowane. Otóż nie. Tak naprawdę to była spontaniczna reakcja bardzo zdenerwowanego człowieka, któremu walił się pewien plan - powiedział o aneksji Krymu we "Wstajesz i wiesz" były charge d'affairs RP w Rosji Wiktor Ross. Rok temu na półwyspie odbyło się "referendum", w którego wyniku został on anektowany przez Moskwę.

- W doniesieniach, że bojownicy Majdanu byli szkoleni w Polsce nie ma ziarna prawdy - oznajmił rzecznik polskiego MSZ. To reakcja na twierdzenia Władimira Putina, zawarte w filmie dokumentalnym "Krym. Droga do ojczyzny". Według Marcina Wojciechowskiego, słowa rosyjskiego prezydenta to "wyłącznie element wojny propagandowo-informacyjnej".

Rok temu, 16 marca 2014 r., na Krymie odbyło się referendum, które posłużyło za formalny pretekst do oderwania półwyspu od Ukrainy i przyłączenia go do Rosji. Zachód i Kijów potępiają aneksję jako złamanie prawa międzynarodowego, Moskwa przedstawia ją jako sprawiedliwość dziejową.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział w poniedziałek wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung", że będzie zabiegał o przedłużenie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Zaapelował o pomoc dla Grecji, gdyż jej wyjście z eurolandu byłoby "katastrofą".

Ponad stu obywateli Niemiec przyłączyło się do rosyjskich separatystów - twierdzi gazeta „Die Welt”. Kilku miało zginąć, między innymi podczas walk pod Debalcewem. Niemieccy eksperci wzywają do zaostrzenia prawa tak, aby było możliwe ich ukaranie na podobnych zasadach, jak osób jadących walczyć u boku dżihadystów.

Ukraina otrzymała pierwszą transzę kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wynoszącą 5 mld dolarów. Te pieniądze mogą pomóc ukraińskiemu rządowi utrzymać władzę, gdy będzie wprowadzać w życie radykalne reformy. Jednak - jak pisze Reuters - najtrudniejsze dopiero się zaczyna.

Polski dziennikarz został zatrzymany w sobotę na okupowanym przez Rosję Krymie przez tzw. rosyjską samoobronę, która następnie przekazała go w ręce policji. Do zatrzymania doszło podczas wywiadu z ukraińskimi aktywistami w Symferopolu. Po krótkim czasie został zwolniony.

To rosyjska Flota Czarnomorska zorganizowała w lutym 2014 roku tajny przerzut na Krym rosyjskich pododdziałów, które zablokowały tam ukraińskie wojska - przyznał w wywiadzie dla agencji RIA Novosti były dowódca floty, emerytowany admirał Igor Kasatonow. W przededniu rocznicy aneksji Krymu w rosyjskich mediach pojawia się coraz więcej "wspomnień" o sposobie przeprowadzenia "referendum" i przejęcia we władanie sprzętu i broni ukraińskich wojskowych.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził przekonanie, że w razie wzrostu agresji przeciwko jego krajowi Kijów otrzyma od Zachodu broń śmiercionośną. Podreślił jednak, że w ostatnich dniach można zaobserwować "deeskalację konfliktu". Szef państwa powiedział o tym w wywiadzie telewizyjnym, wyemitowanym w piątek wieczorem na antenie ukraińskiego kanału 1+1.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mianował w czwartek Ołeksandra Polituchę szefem rejonu dergackiego - jednostki administracyjnej, wchodzącej w skład obwodu charkowskiego. Nominacja ta zapewne przeszłaby bez echa, gdyby nie ukraińscy internauci, którzy znaleźli w sieci zdjęcia małżonki urzędnika państwowego. Okazało się, że Ołena Politucha aktywnie korzysta z życia i sieci społecznościowych, dość odważnie prezentując swoje wdzięki. Ale szybko okazało się, że od grudnia ub. roku para jest w separacji.

Ukraińska minister finansów Natalia Jaresko powiedziała w piątek, że restrukturyzacja zadłużenia zagranicznego Ukrainy będzie łączyć redukcję płatności związanych z kapitałem i odsetkami, a także wydłużenie okresów zapadalności.

W przededniu rocznicy "referendum", po którym Rosja dokonała aneksji Krymu, funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa przeszukali mieszkania dwóch krymskich dziennikarek i zatrzymali jedną z nich. Korespondentka Centrum Śledztw Dziennikarskich Natalia Kokorina była przesłuchiwana przez ponad sześć godzin. Po wyjściu z budynku FSB w Symferopolu Kokorina poinformowała, że została przesłuchiwana "jako świadek w sprawie karnej". Nie podała jednak szczegółów.

Dwie osoby zostały ranne podczas gry w kręgle na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, gdy jeden z graczy zamiast kuli rzucił granat.