Ukraina

Ukraina

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk grozi Rosji Sądem Arbitrażowym i domaga się powrotu cen gazu do poziomu z początku roku. Według Radosława Dudzińskiego arbitraż to zawsze ostatnia deska ratunku. - Najlepiej jest, kiedy strony potrafią się porozumieć - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat były wiceprezes PGNiG.

Zakładnicy wzięci w Doniecku przez prorosyjskich separatystów, zostali uwolnieni - poinformowała miejscowa delegatura MSW. Nie sprecyzowano, ile osób odzyskało wolność. Wcześniej informowano o przetrzymywaniu przez separatystów siedmiu osób, pojmanych podczas poniedziałkowej demonstracji za jednością Ukrainy.

Mer Charkowa został przewieziony na leczenie do Izraela - poinformował rzecznik rady miejskiej Jurij Sidorenko. Hennadij Kernes został postrzelony przez nieznanych sprawców w poniedziałek. Jest w ciężkim stanie.

- To, co robi Władimir Putin, nie jest logiczne. Wszystko opiera o chory pomysł odbudowy imperium - stwierdził w rozmowie z "Foreign Policy" Witalij Kliczko. Zdaniem jednego z czołowych ukraińskich polityków, rosyjskiego prezydenta trzeba zatrzymać teraz, bo inaczej będzie on parł naprzód. Po Ukrainie celem ma być Polska. - Przecież też była częścią Rosji - stwierdził Kliczko.

Po tym, gdy Unia Europejska i Stany Zjednoczone rozszerzyły sankcje wobec Rosji w związku jej działaniami na Ukrainie, kolejne kroki podejmuje również Japonia. Tokio nałożyło zakazy wizowe na 23 osoby. Moskwa zapowiedziała "odpowiedź".

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zażądał natychmiastowego uwolnienia obserwatorów OBWE i ukraińskich wojskowych, uprowadzonych we wschodniej części Ukrainy przez prorosyjskich separatystów - poinformował w poniedziałek jego rzecznik Stepane Dujarrić.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu "po raz kolejny zapewnił, że rosyjskie siły zbrojne nie najadą na Ukrainę" - podał Pentagon, informując o rozmowie telefonicznej szefów resortów obrony Rosji i USA.

W rejonie rosyjskiej granicy mamy do czynienia z bezprecedensowym wzrostem aktywności sił zbrojnych USA i NATO - uważa minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, którego słowa cytuje RIA Novosti. Szojgu poinformował także o telefonicznej rozmowie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem.

Ukraina może już sprzedawać swoje produkty rolne z preferencjami celnymi. Unijne wsparcie z tytułu obniżki i zniesienia ceł ma przynieść ukraińskiej gospodarce 487 mln euro rocznie, z czego 380 mln euro będzie pochodziło z sektora rolnego.

Żołnierz ukraińskich sił zbrojnych zginął w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego w obwodzie donieckim – poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy. Według wstępnych ustaleń eksplodowała samodzielnie skonstruowana bomba.

Prorosyjscy separatyści zaatakowali zwolenników zjednoczonej Ukrainy, którzy w Doniecku zorganizowali wiec poparcia dla Euromajdanu. Kilkanaście osób zostało rannych, separatyści użyli granatów hukowych, byli uzbrojeni w tarcze i kije bejsbolowe. MSW Ukrainy w komunikacie podaje, że "są ranni", a milicja opanowała już sytuację.

Unia Europejska postanowiła nałożyć sankcje wizowe i finansowe na kolejne 15 osób za działania podważające integralność terytorialną Ukrainy - poinformowały służby prasowe Rady UE. Unijna czarna lista liczy już 48 osób.