Ukraina

Ukraina

Lotnisko w Kramatorsku, które zajmowali prorosyjscy separatyści, zostało opanowane we wtorek przez ukraińskich żołnierzy. Poinformował o tym przedstawiciel tzw. samoobrony miasta. Ministerstwo Obrony Ukrainy potwierdziło, że prowadzi operację specjalną przeciwko prorosyjskim separatystom. Według świadków ukraińskie siły wkroczyły także do położonego nieopodal Słowiańska. Wieczorem w TVN24 Biznes i Świat w programie specjalnym śledzimy sytuację na Ukrainie.

Na Ukrainie cały czas niespokojnie. Separatyści, łudząco przypominający tak zwaną krymską samoobronę, zajmują kolejne budynki władzy na wschodzie kraju. Lekceważą stawiane im ultimatum. Kijów rozpoczyna zapowiadaną akcję antyterrorystyczną. Kiedy nastąpi ta najważniejsza operacja? Jak będzie wyglądała? I czy Ukraina jest na nią gotowa?

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) poinformował w poniedziałek, że z dniem 15 kwietnia podnosi swą podstawową stopę kredytową z 6,5 proc. do 9,5 proc., co uzasadniono napiętą sytuacją na rynku kredytowo-pieniężnym.

Prezydent Rosji Władimir Putin obserwuje sytuację na Ukrainie z dużym zaniepokojeniem - oświadczył w poniedziałek jego rzecznik Dmitrij Pieskow. W poniedziałek lider separatystów w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy poprosił prezydenta Rosji, "by bezpośrednio zwrócił uwagę" na to, co się dzieje w tym kraju.

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel powiedział w poniedziałek w dosadnych słowach o swoich obawach względem działań Rosji w Europie. Jego zdaniem "najwyraźniej Rosja pozwoli swoim czołgom przetoczyć się przez europejskie granice", dlatego politycy na Starym Kontynencie powinni przestać myśleć, że wolność jest zagwarantowanym prawem.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zaprzeczył, jakoby na Ukrainie operowali agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Jak zapewnił, Kreml chce tylko, aby "wszyscy obywatele Ukrainy czuli się jak u siebie w domu" i nie chce, by "rządzili tam neonaziści".

Przedstawiciel Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Witalij Czurkin zagroził zerwaniem rozmów w formacie USA-UE-Rosja-Ukraina, jeśli ukraińskie wojsko wystąpi przeciwko separatystom w Donbasie. - Co wy sobie myślicie, że jeśli ukraińskie siły zbrojne zaczną działania bojowe na południu i wschodzie Ukrainy, to będziemy papierki podpisywać na tym spotkaniu? – stwierdził.

- Obawiam się, że wschód Ukrainy czeka los Krymu. Rosjanie to są tacy ludzie, którzy pójdą tak daleko, aż nie napotkają oporu. Wobec tego już oddanie Krymu bez jednego wystrzału było oczywistym błędem - powiedział w "Jeden na jeden" Jacek Kurski z Solidarnej Polski.

W marcu zatrzymaliśmy więcej szpiegów i agentów Rosji, niż przez poprzednie 23 lata – ogłosiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, dodając, że "nie nadąża z łapaniem". Czy to powód do dumy? Przeciwnie. To pokazuje skalę penetracji Ukrainy przez rosyjski wywiad. Zresztą większym zagrożeniem są nie dywersanci w Doniecku czy Ługańsku, lecz agenci w Kijowie - na ważnych stanowiskach w administracji, wojsku i służbach specjalnych.