Ukraina

Ukraina

W ostatnich dniach z obozu separatystów dochodzą informacje o konfliktach i podziałach - piszą ukraińscy analitycy. Poszczególni polowi komendanci już nie chcą słuchać rozkazów jednego dowództwa. Im bliżej zimy, tym gorsza sytuacja socjalna i ekonomiczna w "republikach ludowych", a to zwiększa spory wśród rebeliantów.

Prorosyjscy rebelianci na wschodzie Ukrainy ogłosili, że zgodnie z memorandum z Mińska rozpoczęli wycofywanie ciężkiej artylerii na obszarze, gdzie ma powstać strefa buforowa - ale tylko tam, gdzie uczyniła to już strona rządowa.

Rosyjski namiestnik Krymu Siergiej Aksjonow oznajmił, że z prawnego punktu widzenia samorząd krymskich Tatarów nie istnieje. - (Medżlis) nie był zarejestrowany w sposób właściwy, nie ma go - powiedział. Jeszcze pół roku temu Kreml deklarował gotowość współpracy z Tatarami i chęć rozszerzenia ich praw.

Prezydent Rosji Władimir Putin ma zamiar wziąć udział w szczycie grupy G20, który odbędzie się w listopadzie w Brisbane w Australii - poinformowała agencja Interfax, powołując się na rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.

Mamy specjalny status, specjalną amerykańską ekipę ekspertów z zakresu wojskowości, obronności i jestem usatysfakcjonowany tym, co osiągnąłem w rozmowach z rządem USA - powiedział w wywiadzie dla stacji CNN prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w piątkowy wieczór. 24 godziny wcześniej w Kongresie, poprosił o dostarczenie sprzętu do walki z Rosją, czego Amerykanie po raz trzeci w ostatnich miesiącach mu odmówili.

Kolejna kolumna ciężarówek z "pomocą humanitarną" dla Donbasu pojawiła się na rosyjsko-ukraińskiej granicy. Jak informuje rosyjska Służba Celna, rozpoczęto ich odprawę na przejściu granicznym Matwiejew Kurgan. Tym razem "biały konwój" nadjeżdża z zupełnie innego kierunku niż dwa poprzednie.

Co najmniej jeden cywil zginął w ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzału artyleryjskiego Doniecka na wschodniej Ukrainie - podały w piątek władze tego miasta. Siły rządowe nadal odpierają tam natarcie separatystów i żołnierzy rosyjskich na lotnisko. Dmytro Tymczuk pisze, że w strukturach samozwańczych tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej oficerowie Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji wymieniani są na kadrę z GRU (Głównego Zarządu Wywiadowczego).

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wystąpił w Kongresie USA. Prosił o pomoc wojskową i specjalne gwarancje bezpieczeństwa. Wzywał do nałożenia dalszych sankcji na Rosję. Podczas gdy Poroszenko przemawiał na Kapitolu, amerykańska administracja poinformowała o nowym pakiecie wojskowej pomocy dla Kijowa. Będzie wykraczał poza dotychczasowe środki, ale nadal nie zakłada dostarczenia śmiercionośnej broni.