Ukraina

Ukraina

Ukraińska milicja znalazła 42 kg złota i 4,8 mln dolarów w gotówce w domu byłego ministra energetyki i przemysłu węglowego, Edwarda Stawickiego. - Gdy otrzymałem raport, nie mogłem w niego uwierzyć. Ile trzeba kraść, by być w posiadaniu takich "drobiazgów" i takiego "kieszonkowego"? - pytał minister spraw wewnętrznych Ukrainy, Arsen Awakow, który poinformował o wynikach przeszukania na swoim Facebooku.

Rosyjskie wojska przejęły w sobotę pełną kontrolę nad jedynym okrętem podwodnym należącym do Ukrainy U-01 Zaporoże. Na maszcie powiewa flaga św. Andrzeja, która jest symbolem rosyjskiej marynarki wojennej. Flota dała marynarzom kilka godzin na zastanowienie się, czy chcą przejść na stronę rosyjską.

Ukrainiec i Rosjanin służyli po dwóch różnych stronach konfliktu, ale połączyła ich wspólna uroczystość żałobna. W sobotę mieszkańcy Symferopola żegnają dwie ofiary kryzysu na Krymie. Mężczyźni zginęli 18 marca.

- Kryzys na Ukrainie jest kolejnym trudnym i decydującym wydarzeniem. Jest także bardzo niebezpieczny. To dzwonek ostrzegawczy dla nas wszystkich, nie tylko w Europie, ale w całym obszarze euroatlantyckim - powiedział w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Dodał, że Sojusz wyznacza trzy priorytety w obliczu wydarzeń na Ukrainie.

"Bojownicy" z Majdanu byli szkoleni w Polsce i na Litwie po przeniesieniu obozów z Ukrainy - powiedział w "Piaskiem po oczach" ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksandr Aleksiejew. - Ludzie, którzy wzięli udział w przejmowaniu władzy, to były osoby dobrze przygotowane i dobrze zorganizowane. Oni byli szkoleni w sposób długi i szczegółowy - stwierdził.

- Ukraina potrzebuje pomocy finansowej teraz, jeszcze przed reformami. Powinien być program krótko- i długookresowej pomocy - powiedział w piątek w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat były wicepremier Leszek Balcerowicz. Jak dodał, "bardzo ważne są twarde reakcje Zachodu na to, co robi Putin".

Pododdziały wojsk ukraińskich dołączyły do manewrów sił NATO, które odbywają się na terytorium Bułgarii. W ćwiczeniach, które potrwają dwa tygodnie, uczestniczą żołnierze z 12 państw członkowskich i partnerskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ukraińscy wojskowi uwięzieni w zablokowanych przez Rosjan bazach i na okrętach na Krymie zwracają się do władz w Kijowie z dramatycznymi apelami o podjęcie decyzji w sprawie swego dalszego losu. Ukraińscy wojskowi w bazach i na okrętach na Krymie mają instrukcje działania w związku z okupacją półwyspu przez Rosjan – odpowiada pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.