Ukraina

Ukraina

Rosyjscy wojskowi zajęli sztab marynarki wojennej Ukrainy w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie - podała w środę agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na źródła w ukraińskiej flocie. Wcześniej agencja informacyjna Kryminform podała, że władze Krymu zatrzymały dowódcę ukraińskiej Marynarki Wojennej admirała Serhija Hajduka. Rano oddziały prorosyjskiej samoobrony Krymu szturmowały siedzibę dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy w Sewastopolu.

Mołdawski prezydent Nicolae Timofti ostrzegł Rosję przed działaniami ukierunkowanymi na aneksję Naddniestrza, separatystycznego regionu, który od lat usiłuje odłączyć się od Mołdawii - pisze "Financial Times" w środę, dzień po anektowaniu Krymu przez Rosję.

Australijski rząd wprowadzi sankcje finansowe i zakazy wizowe wobec 12 wysokich rangą rosyjskich i ukraińskich, którzy przyczynili się do zagrożenia suwerenności Ukrainy - ogłosiła w środę tamtejsza minister spraw zagranicznych Julie Bishop. Ministerstwo nie ujawniło jeszcze ich nazwisk.

"Solczanik zginął". To były tylko te dwa słowa. Petro przypomina sobie komunikat od przyjaciela. - Nic nie zrozumiałem. Myślałem, że pisze o jakimś polityku. Dopiero po chwili do mnie dotarło. Solczanik to Bohdan. "Na pewno?", zapytałem. "Tak". "Boże". Wśród 99 ofiar kijowskich starć z Berkutem 20 lutego był też on, Bohdan Solczanik - absolwent Polskiej Akademii Nauk i Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie. Majdan odwiedzał kilka razy, ale akurat tego dnia miało go tam wcale nie być. Kończył doktorat. Zginął od kuli snajpera.

W środę wieczorem Rosjanie przejęli kolejną bazę ukraińskiego wojska na Krymie. Nikt nie ucierpiał. W tym samym okresie upłynął termin ultimatum postawionego Rosjanom przez p.o. prezydenta Ukrainy, Ołeksandra Turczynowa, który domagał się uwolnienia żołnierzy uprowadzonych z bazy na Krymie we wtorek. Nie ma informacji, aby odzyskali oni wolność.

Władimir Putin, premier Krymu Siergiej Aksjonow, przewodniczący parlamentu republiki Władimir Konstantinow i on - człowiek w czarnym swetrze - "wybrany" 24 lutego przez demonstrujących w Sewastopolu Rosjan na burmistrza. Jak Aleksiej Czałyj, lokalny biznesmen, w ciągu trzech tygodni znalazł się w znakomitym towarzystwie prezydenta Rosji i dlaczego był potrzebny Putinowi w podpisywaniu dokumentu o aneksji półwyspu?

Ukraiński oficer zginął w czasie szturmu rosyjskich żołnierzy na jednostkę wojskową sił zbrojnych Ukrainy w Symferopolu na zajętym przez Rosjan Krymie - oświadczyło ukraińskie MON. Kapitan dowodzący jednostką został ranny, a pozostali żołnierze aresztowani. Domu, w którym żyją ich rodziny, "pilnują" rosyjscy żołnierze. "Dzieci i żony są przerażone" - mówi źródło dziennika "Ukraińska Prawda".

Władimir Putin, dokonując aneksji Krymu, wybrał drogę izolacji - powiedział po orędziu Rosjanina i podpisaniu umowy o włączeniu Kryma i Sewastopolu do Rosji szef brytyjskiego MSZ William Hague. Premier Wielkiej Brytanii dodał zaś, że Rosja stanie w obliczu poważnych konsekwencji.

We wtorkowym przemówieniu do parlamentu Władimir Putin porównał przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej ze zjednoczeniem Niemiec i powiedział, że liczy na obywateli tego kraju, którzy powinni wspierać dążenia "historycznie rosyjskiego świata do odbudowania jego jedności".