Ukraina

Ukraina

Ukraina nie dopuściła do wkroczenia na swe terytorium ogromnej kolumny wojsk rosyjskich, która zmierzała ku jej granicy pod pretekstem misji humanitarnej – oświadczył wiceszef administracji prezydenckiej w Kijowie Wałerij Czałyj. Wiceszefowa departamentu informacji MSZ Rosji Maria Zacharowa nazwała te informacje "bajkami". - Twórcza inwencja Kijowa w wymyślaniu bajek jest coraz większa - podsumowała.

Przed dwoma tygodniami wyruszyli pociągiem z Madrytu i w końcu dotarli do Donbasu. Dzisiaj walczą w szeregach batalionu "Wostok" po stronie prorosyjskich separatystów z rządem w Kijowie i "Stanami Zjednoczonymi, które za tym wszystkim stoją". Angel Davilla-Rivas i Rafa Munoz swoją walką chcą podziękować Rosjanom za udział Związku Radzieckiego w hiszpańskiej wojnie domowej w 1936 roku.

Samoloty biorące udział w ćwiczeniach dostały rozkaz powrotu do swoich baz - przekazało w piątkowy wieczór w komunikacie prasowym rosyjskie ministerstwo obrony, informując o zakończeniu wielkich manewrów powietrznych, jakie od 4 sierpnia trwały niedaleko wschodniej granicy Ukrainy.

Podtrzymywanie napięcia na Ukrainie jest władzom rosyjskim na rękę - powiedział we "Wstajesz i wiesz" gen. Mieczysław Bieniek. W jego opinii, w grę nie wchodzi ani deeskalacja konfliktu ani wejście wojsk rosyjskich na Ukrainę.

"UE wyraziła ubolewanie z powodu rosyjskich sankcjii uważa, że te środki są wyraźnie umotytowane politycznie. Cynizm nie zna granic" - napisał na swoim profilu na Facebooku Dmitrij Miedwiediew. Premier Rosji skomentował tak reakcję Unii Europejskiej na rosyjskie kontrsankcje, nałożone na produkty spożywcze.

Rosja zwolniła w czwartek resztę ukraińskich jeńców z 72. Brygady Zmechanizowanej, którzy w poniedziałek przekroczyli granicę, wycofując się przed natarciem rebeliantów. Jednocześnie do niewoli dostało się kolejnych kilkudziesięciu pograniczników i żołnierzy. W ciągu dnia doszło w Donbasie do co najmniej 19 starć ukraińskiej armii z prorosyjskimi separatystami.

Kijów chce bliżej współpracować z NATO w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego wywołanym przez konflikt ukraińsko-rosyjski - oświadczył w czwartek premier Ukrainy. Arsenij Jaceniuk spotkał się w Kijowie z ustępującym sekretarzem generalnym NATO Andersem Fogh Rasmussenem.

Ustępujący sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przybył do Kijowa, by – jak oświadczył – udzielić politycznego wsparcia władzom Ukrainy, które walczą z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.