Ukraina

Ukraina

- Obserwujemy autentyczne łamanie fundamentalnych zasad, na których opiera się europejska architektura bezpieczeństwa - powiedział Bronisław Komorowski po spotkaniu prezydentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w Warszawie. Przywódcy wspólnie uznali, że otwarte pogwałcenie zasad przez Rosję wymaga stanowczej i solidarnej reakcji świata zachodniego, w tym NATO.

Ministerstwo obrony Rosji zakwestionowało oskarżenia Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, że to prorosyjscy separatyści są odpowiedzialni za zestrzelenie w czwartek malezyjskiego samolotu pasażerskiego, w następstwie czego zginęło 298 osób.

"Republiki ludowe" w Donbasie przypominają już bardziej lenno Rosji niż samodzielny region. Rosyjscy nacjonaliści odsuwają od władzy lokalne elity. Zwłaszcza w Doniecku, gdzie mało kto zauważył pojawienie się Władimira Antiufiejewa - specjalisty od "zamrożonych konfliktów". Kto dziś rządzi separatystycznym obszarem? Analiza tvn24.pl.

- UE jest "zaskakująco bierna i kunktatorska" - tak Jarosław Kaczyński skomentował reakcję Unii po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu. Prezes Prawa i Sprawiedliwości oczekiwał raczej "radykalnego zaostrzenia sankcji wobec wspierającej ukraińskich separatystów Rosji". Katastrofa, w której zginęło prawie trzystu pasażerów, przypomina mu tą pod Smoleńskiem.

Holenderska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu na Ukrainie w związku z podejrzeniem zabójstwa, zbrodni wojennych oraz umyślnego zestrzelenia samolotu komunikacyjnego - poinformował rzecznik prokuratury. Wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że śledztwo będzie prowadzone właśnie w Holandii.

Cztery dni po katastrofie malezyjskiego boeinga prasa rosyjska ocenia, że winna zestrzelenia samolotu jest ta strona, dla której jest to "korzystne". Dziennikarze podkreślają, że Zachód nie mając dowodów zrzuca winę na Rosję, a prawda o sprawcach nigdy nie wyjdzie na jaw.

Powoli i w ciężkiej walce, ale siły ukraińskie nieubłaganie prą naprzód, wyzwalając kolejne rejony Donbasu. Fala krytyki po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu nie wpłynęła na politykę Rosji. Wciąż dostarcza separatystom ciężką broń, a z jej terytorium są ostrzeliwane ukraińskie pozycje przy granicy. Sytuacja na froncie w analizie tvn24.pl.

Skoro eksport na Ukrainę i do Rosji spadł o 25 proc., to trzeba szukać klientów gdzie indziej. Resort gospodarki wybrał 11 rynków. W chińskim rozumieniu kryzys to zagrożenie, ale jednocześnie szansa. W taki sposób ukraińsko-rosyjski kryzys postrzega też resort gospodarki - podaje "Puls Biznesu".

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformowała, że ukraińska armia nie jest odpowiedzialna za eksplozje i walki, do których doszło w poniedziałek w centrum Doniecka na wschodzie Ukrainy. Podczas ostrzałów bloków mieszkalnych w milionowym Doniecku zginęły co najmniej cztery osoby, a dwie zostały ranne. Z powodu ciągłych wybuchów i ostrzałów z broni maszynowej wielu mieszkańców ukryło się w zaimprowizowanych schronach i piwnicach.

Bezpieczeństwo gazowe Europy wobec wojny na wschodzie Ukrainy, dalsze sankcje dla Moskwy, do kogo trafią czarne skrzynki - to najważniejsze kwestie, którymi zajmiemy się w TVN24 Biznes i Świat. Śledzimy również, jak rozwija się zbrojna operacja w Strefie Gazy.

Przywódca prorosyjskich separatystów na Ukrainie przekazał malezyjskim śledczym czarne skrzynki zestrzelonego w czwartek samolotu linii Malaysia Airlines. Pociąg, wiozący ciała ofiar czwartkowej katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, jest w drodze do Charkowa. W tym mieście ciała zostaną przekazane holenderskim władzom.