Ukraina

Ukraina

Nowe sankcje USA i UE nałożone na Rosję pokazują, że rosyjskie próby podzielenia Waszyngtonu i Brukseli nie działają - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Sankcje gospodarcze nałożono w środę w związku z rolą Rosji w kryzysie na Ukrainie.

Po krótkim okresie wahania Kreml podjął decyzję: bronić rebelii w Donbasie za wszelką cenę. Rosja sięga więc po kolejne środki militarne, co oznacza faktycznie prowadzenie wojny z Ukrainą. Choć wojny niewypowiedzianej. Nawet po ewentualnym wkroczeniu regularnych sił można się spodziewać, że Moskwa będzie mówiła, iż to tylko „pokojowa misja”, a nie wojna.

Rosyjski samolot wojskowy zestrzelił w środę pociskami rakietowymi nad terytorium Ukrainy należącą do tamtejszych sił powietrznych maszynę Su-25 - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko. - To nie my - odpowiada stronie ukraińskiej Witalij Czurkin, ambasador Rosji przy ONZ. Z kolei minister obrony Rosji Siergiej Szojgu nazwał oskarżenia Kijowa "absurdalnymi".

Przyjdzie nam zwrócić większą uwagę na wydatki na obronę i bezpieczeństwo - powiedział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, komentując wprowadzone w środowy wieczór sankcje USA i UE uderzające w wielkie rosyjskie firmy. Dodał, że wynikiem sankcji może być - z winy Zachodu - "cofnięcie się do lat 80." w stosunkach między tymi krajami.

W reakcji na rolę Rosji w konflikcie na Ukrainie USA i UE zaostrzyły sankcje ekonomiczne wobec Moskwy. Amerykanie objęli nimi między innymi koncern Rosnieft i bank Gazpromu, jak też inne duże banki oraz firmy energetyczne i zbrojeniowe. Europejczycy również zapowiedzieli uderzenie w wybrane firmy i obcięcie współpracy finansowej.

MSW Ukrainy potwierdziło informacje mediów o nieudanej próbie zamachu na szefa tego resortu, Arsena Awakowa. O szczegółach zdarzenia nie poinformowano. Wiadomo jedynie, że Awakow nie ucierpiał.

- To był obrazek jak Bush i Putin w czasie igrzysk w Pekinie, kiedy wojska rosyjskie pacyfikowały Gruzję - ocenił pogawędkę Angeli Merkel i Władimira Putina w czasie finałowego meczu mundialu prof. Roman Kuźniar. Doradca prezydenta ds. międzynarodowych stwierdził również, że Rosja moźe mieć w niektórych stolicach - np. w Berlinie - wpływ na podejmowanie decyzji w sprawie obsady wysokich unijnych stanowisk.

Prorosyjscy separatyści ogłosili stan wojenny i godzinę policyjną w Doniecku na wschodzie Ukrainy, który zajęli po wycofaniu się ze Słowiańska. Decyzję w tej sprawie wydał samozwańczy minister obrony rebeliantów Igor Striełkow (Girkin). Wokół Ługańska i Doniecka trwają walki separatystów z ukraińskimi siłami rządowymi. Ukraińskie władze poinformowały o śmierci 11 żołnierzy walczących na wschodzie kraju.

Obserwatorzy OBWE udadzą się w środę na granicę rosyjsko-ukraińską. Odwiedzą miejsce, w którym we wtorek byli już attache wojskowi, którzy oglądali miejsce, gdzie spadły pociski wystrzelone od strony Ukrainy - powiadomiły we wtorek rosyjskie władze.