Ukraina

Ukraina

Pomiędzy anektowanym przez Rosję Krymem a Ukrainą w piątek Moskwa ustanowiła międzynarodową granicę państwową. Służby graniczne kontrolują przejścia, ale na razie nie ma restrykcji co do jej przekraczania. Władze zobowiązały się do opracowania zasad.

- Na samym początku trochę mnie poturbowali, zawiązali mi oczy i skrępowali ręce za plecami. Na szczęście potem mi je rozwiązali - powiedział amerykański dziennikarz Simon Ostrovsky. Reporter Vice News został porwany przez prorosyjskich separatystów na przedmieściach Słowiańska. - Powiedzieli mi wprost, że zatrzymali mnie, bo jestem kłamliwym dziennikarzem - mówił po uwolnieniu Ostrovsky.

Polska i Kanada podpisały oświadczenie w sprawie koordynacji działań na rzecz Ukrainy i Europy Wschodniej - podał w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Kanady Johnem Bairdem. Ministrowie omówili bieżącą sytuację na wschodzie Ukrainy.

Utworzenie specjalnej agencji dla wspólnych zakupów gazu i nakaz sprzedaży surowca na giełdach energii dla firm, które nadużywają dominującej pozycji na rynku UE - to postulaty strony polskiej, które - według unijnych źródeł, do których dotarła PAP - zostały przekazane państwom UE.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy dało władzom Rosji 48 godzin na udzielenie wyjaśnień w sprawie wojsk tego kraju, które prowadzą manewry przy ukraińskiej granicy. Oceniono, że działania Moskwy są próbą wywierania wpływu na politykę wewnętrzną Ukrainy.

Ukraiński żołnierz, przeciętny obywatel, patriotyczny aktywista, "turysta Putina", lokalny separatysta i rosyjski żołnierz - to według ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych typy ludzi, z którymi spotkać się można na wschodniej Ukrainie. Tamtejsze MSZ wydało ulotkę, w której informuje o przebiegu konfliktu.

"Jestem wolny i bezpieczny. Dzięki za całe wasze wsparcie. Nie miałem pojęcia, że mam tak dużo przyjaciół" - napisał na Twitterze amerykański dziennikarz Simon Ostrovsky. Reporter "Vice News" był od poniedziałku przetrzymywany przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy. W czwartek został uwolniony.

Prezydent Putin ponownie, ale tym razem na Ukrainie, używa siły w zemście za osobiste urazy - uważa Michaił Chodorkowski. Były szef koncernu Jukos ostro skrytykował w czwartek rosyjskiego prezydenta za aneksję Krymu i rosyjską politykę wobec Ukrainy. Chodorkowski wystąpił na otwarciu forum "Ukraina-Rosja: Dialog" w Kijowie.

Czechy i Słowacja sceptycznie podchodzą do nakładania rozległych sankcji na Rosję za jej działania na Ukrainie, ponieważ mogłoby to narazić na szwank wzrost gospodarczy w UE - powiedział w czwartek czeski premier Bohuslav Sobotka.

Strony genewskiego porozumienia w sprawie Ukrainy muszą zapewnić jego pełne wdrożenie, wraz z użyciem swoich wpływów, by zatrzymać przemoc i prowokacje oraz skłonić nielegalne uzbrojone grupy do złożenia broni - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.