Ukraina

Ukraina

Parlament Ukrainy zatwierdził kandydaturę ambasadora tego kraju w Niemczech Pawła Klimkina na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Dotychczasowy szef MSZ Andrij Deszczyca decyzją deputowanych został zwolniony po skandalu z obraźliwą przyśpiewką pod adresem Putina. Zostanie ambasadorem.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, przedstawiając projekt zmian prawnych, które pozwolą na zaangażowanie inwestorów z UE i USA w modernizację ukraińskiej sieci przesyłu gazu, ocenił, że umożliwiłoby to zablokowanie budowy gazociągu South Stream.

Parlament Ukrainy zatwierdził w czwartek kandydaturę Wałerii Hontariewej na stanowisko prezesa Narodowego Banku Ukrainy. Nowa prezes banku centralnego powiedziała, że jej mianowanie będzie pozytywnym sygnałem dla bankierów i zagranicznych inwestorów.

Ukraina chciałaby określić w lipcu "wspólną strategię" z Unią Europejską dotyczącą kryzysu gazowego - powiedział w środę szef koncernu Naftohaz Andrij Kobolew. Wypowiadał się on na marginesie forum w Budapeszcie dotyczącego bezpieczeństwa energetycznego.

Rząd Ukrainy przyjął w środę projekt ustawy o stanie wyjątkowym w sferze energetycznej - poinformował minister Gabinetu Ministrów Ostap Semerak. Projekt został przesłany do Rady Najwyższej (parlamentu) i może być wniesiony pod obrady w tym tygodniu.

Ukraina zniosła w środę embargo na import polskiej wieprzowiny i zezwoliła na jej wwóz z całego terytorium Polski, oprócz województwa podlaskiego – podały służby prasowe ministerstwa rolnictwa w Kijowie. Decyzję tę podjęto po wizycie ukraińskich inspektorów u producentów i przetwórców wieprzowiny w Polsce.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaproponował obecnego ambasadora w Niemczech Pawła Klimkina na stanowisko ministra spraw zagranicznych - poinformowano w środę na stronie internetowej Rady Najwyższej Ukrainy. Notowania Deszczycy jako szefa MSZ spadły po incydencie podczas demonstracji przed ambasadą Rosji w Kijowie, kiedy to nazwał rosyjskiego prezydenta Putina ch***m.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował w środę o wszczęciu śledztwa przeciwko ministrowi spraw wewnętrznych Ukrainy Arsenowi Awakowowi i jednemu z najbogatszych obywateli tego kraju, gubernatorowi obwodu dniepropietrowskiego Ihorowi Kołomojskiemu. Komitet Śledczy ocenił jednocześnie, że "przyzwyczajenia obecnych tzw. ukraińskich władz przypominają psychologię maniaków-gwałcicieli".

Wtorkową eksplozję gazociągu Urengoj-Pomary-Użhorod w obwodzie połtawskim w środkowo-wschodniej części Ukrainy spowodowała bomba - oświadczył w środę ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował do Unii Europejskiej i USA o pomoc przy wzmocnieniu kontroli granicy z Rosją. Władze centralne nie kontrolują prawie 200 kilometrowego odcinka, przez który napływa wsparcie dla separatystów.

Za prowokację uznała we wtorek przewodnicząca Rady Federacji (wyższa izba parlamentu Rosji) Walentina Matwijenko zapowiedzianą poprzedniego dnia przez ukraińską Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) jednostronną demarkację granicy Ukrainy z Federacją Rosyjską.

Rosja przerzuca w rejon granicy z Ukrainą cztery batalionowe zgrupowania taktyczne 7. i 76. dywizji desantowo-szturmowej, 56. brygady desantowo-szturmowej i 19. samodzielnej brygady zmotoryzowanej - poinformował we wtorek rosyjski dziennik "Wiedomosti". To kolejne doniesienia o zwiększaniu obecności wojskowej Rosji w rejonie konfliktu w Donbasie.

Jeden z przywódców separatystów prorosyjskich na wschodzie Ukrainy, Denys Puszylin z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, ogłosił we wtorek na konferencji prasowej w Moskwie, że rozmawiał z przedstawicielami władz Rosji o rozwoju gospodarki obwodu donieckiego.