Ukraina

Ukraina

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zabronił współpracy z Rosją w sferze wojskowej – oświadczył pierwszy wicepremier Witalij Jarema w poniedziałek późnym wieczorem, po zakończeniu posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Ukraina odrzuciła proponowaną jej przez rosyjski koncern Gazprom cenę za dostawy gazu w wysokości 385 dol. za tysiąc metrów sześciennych surowca. Rosja z kolei nie zgodziła się na kompromisową ofertę KE, zgodnie z którą Ukraina płaciłaby w zimie 385 dolarów, a latem 300 dolarów za 1000 metrów sześciennych gazu. Sprawdzamy, kto w Europie żyje z rosyjskiego gazu.

Ukraina rozpatruje możliwość wprowadzenia stanu wojennego w objętych prorosyjską rebelią obwodach oraz zamknięcie granic z Federacją Rosyjską – oświadczył w poniedziałek po obradach Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony jej sekretarz Andrij Parubij. RBNiO opowiedziała się także za jednostronną demarkacją (oznaczeniem) granicy z Rosją. Demarkacja przeprowadzana jest zazwyczaj przez komisję mieszaną, składającą się z przedstawicieli zainteresowanych stron.

"Telefoniczny chuligan, znany jako Wowan, 'wkręcił' prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę. W internecie pojawiło się nagranie, na którym podaje się on za syna byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i prosi o azyl polityczny na Białorusi" - napisał rosyjski portal lenta.ru. - Oczywiście, niech przyjeżdża, zapewnimy mu bezpieczeństwo - miał powiedzieć Łukaszenka.

Na początku sezonu letniego plaże na Krymie są opustoszałe. Półwysep odwiedzany był co roku przez sześć milionów turystów, z czego dwie trzecie wczasowiczów to byli Ukraińcy. Rosyjskie władze apelują do przedsiębiorstw o finansowanie pracownikom wakacji na Krymie.

Rosja czeka na wyjaśnienia Ukrainy w sprawie zamiarów zamknięcia granicy z Federacją Rosyjską – oświadczył w poniedziałek w Mińsku rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Stwierdził jednak, że partnerem do rozmowy nie jest dla niego ukraiński szef dyplomacji Andrij Deszczyca, który użył w sobotę obraźliwego wyrażenia pod adresem prezydenta Władimira Putina.

Ponownie zaobserwowano ruchy rosyjskiego wojska w regionach graniczących z Ukrainą. Rosjanie wrzucili do sieci szereg nagrań, ukazujących długie konwoje wojskowych ciężarówek. Filmy miały zostać wykonane w miniony weekend.

Rosja i Ukraina nie porozumiały się w sprawie cen gazu. Rosjanie nadal domagają się od Kijowa spłaty nieuregulowanych płatności szacowanych na 1,95 miliarda dolarów - poinformował w poniedziałek rzecznik rosyjskiego Gazpromu Siergiej Kuprijanow. Wcześniej o fiasku rozmów informował szef ukraińskiego Naftohazu.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w niedzielę, że szef dyplomacji Ukrainy Andrij Deszczyca "pozwolił sobie na uwagi przekraczające granicę przyzwoitości". Była to reakcja na obraźliwe wyrażenie pod adresem prezydenta Putina użyte przez Deszczycę.