Ukraina

Ukraina

50 prorosyjskich bojowników zginęło, a 150 zostało rannych w wyniku uderzenia lotnictwa na pozycje separatystów w Kramatorsku i Drużkiwce w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformowało w niedzielę ukraińskie ministerstwo obrony.

Rozmowy na temat cen rosyjskiego gazu dla Ukrainy i spłaty jej zadłużenia wobec Rosji zostaną wznowione w niedzielę - poinformowały służby prasowe ministerstwa energetyki w Kijowie. Wcześniej rzecznik Gazpromu podał, że nie określono terminu wznowienia negocjacji, które zakończyły się w nocy z soboty na niedzielę i nie przyniosły rezultatów.

Rosja w sobotę wyraziła oburzenie z powodu ataku "faszyzujących bojówkarzy" na Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Kijowie i sprofanowania flagi państwowej FR. Zażądała też od władz Ukrainy zapewnienia bezpieczeństwa rosyjskim dyplomatom w Kijowie.

Rosja oskarżyła w sobotę Ukrainę o podejmowanie prowokacyjnych działań na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Ostrzegła też, że będzie udaremniać wszelkie próby naruszania granicy przez stronę ukraińską. Jednocześnie zwróciła się z apelem do USA o wywarcie presji na Ukrainę ws. przerwania walk.

Zestrzelenie transportowego Ił-76 z 49 osobami na pokładzie jest najtragiczniejszą stratą ukraińskiego lotnictwa w walkach z separatystami. Nie jest jednak pierwszą. Prorosyjskie bojówki zaskakująco skutecznie polują na ukraińskie samoloty i śmigłowce, korzystając z ręcznych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych. W kompetentnych rękach to groźna broń.

Wychowankowie ukraińskiego domu dziecka, których wywieziono na terytorium Federacji Rosyjskiej, wracają na Ukrainę - poinformowała wieczorem szefowa biura pełnomocnika prezydenta Ukrainy ds. praw dzieci Ludmiła Wołyniec.

Około 40 członków radykalnego Prawego Sektora wdarło się w piątkowe popołudnie do siedziby prokuratury okręgowej w Kijowie - poinformował jej szef, Mykoła Gerasimiuk. Aktywiści zapowiedzieli, że będą protestować, ponieważ instytucja ta "nie przeszła lustracji" w ostatnich miesiącach i na kierowniczych stanowiskach pracują w niej ci sami ludzie, co za czasów Wiktora Janukowycza.

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego na wschodniej Ukrainie i jeden z najbogatszych obywateli tego kraju Ihor Kołomojski chce zbudować na granicy z Rosją metalowe ogrodzenie, które zapobiegałoby przenikaniu na Ukrainę wsparcia dla prorosyjskich bojowników. Odpowiedni projekt Kołomojski przekazał administracji prezydenta Petra Poroszenki.

Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne po wybuchu auta, do którego doszło w czwartek przed siedzibą donieckiej administracji obwodowej w Doniecku. Był to prawdopodobnie zamach na Denisa Puszylina, jednego z liderów tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Szef Naftohazu Andrij Koboliew oświadczył w piątek, że strona ukraińska jest gotowa zapłacić Rosji 1,9 mld dolarów za dostarczony gaz, ale pod warunkiem ustalenia tymczasowej ceny tego surowca w wysokości 326 USD za 1000 metrów sześciennych.

Rosja nie zamierza kontynuować rozmów na temat sporu gazowego z Ukrainą przed wyznaczonym na 16 czerwca terminem spłaty części ukraińskiego zadłużenia za dostawy tego paliwa - oświadczyło w piątek rosyjskie ministerstwo energetyki. Tymczasem strona ukraińska podała, że może płacić 326 dolarów za tysiąc metrów sześciennych surowca.