Ukraina

Ukraina

Szef Naftohazu Andrij Koboliew oświadczył w piątek, że strona ukraińska jest gotowa zapłacić Rosji 1,9 mld dolarów za dostarczony gaz, ale pod warunkiem ustalenia tymczasowej ceny tego surowca w wysokości 326 USD za 1000 metrów sześciennych.

Rosja nie zamierza kontynuować rozmów na temat sporu gazowego z Ukrainą przed wyznaczonym na 16 czerwca terminem spłaty części ukraińskiego zadłużenia za dostawy tego paliwa - oświadczyło w piątek rosyjskie ministerstwo energetyki. Tymczasem strona ukraińska podała, że może płacić 326 dolarów za tysiąc metrów sześciennych surowca.

- Wiktor Janukowycz zamieszkał w Soczi wraz z konkubiną i jej córką - poinformował ukraińskie media znajomy obalonego prezydenta Ukrainy Oleg Mitwol. Do tej pory uważano, że Wiktor Janukowycz mieszka w posiadłości swojego znajomego w Rostowie nad Donem, na południu Rosji.

Doniesienia o kolumnie czołgów w rękach separatystów wywołały w czwartek duże zamieszenie na Ukrainie. Informacje na ten temat są bardzo chaotyczne. Analiza dostępnych nagrań i zdjęć pozwala jednak stwierdzić, że chodzi o trzy czołgi T-64BV jadące drogą łączącą Ługańsk z Donieckiem. I to właściwie wszystko, co wiadomo na pewno.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko dzwonił w czwartek do Władimira Putina i domagał się wyjaśnień ws. rosyjskich czołgów w Donbasie, co potwierdzałoby niesłabnące zaangażowanie Moskwy na Ukrainie. Kreml informuje, że prezydenci przedyskutowali "problemy rozwoju stosunków dwustronnych". Po raz pierwszy jednak, Poroszenko tytułowany jest mianem "prezydenta", co oznacza, że Rosja pośrednio uznała wynik wyborów u sąsiada.

Przez granicę rosyjsko-ukraińską wjeżdża do obwodu donieckiego coraz więcej czołgów, wozów bojowych i ciężarówek ciągnących działa artyleryjskie. Takie kolumny, osłaniane przez uzbrojone bojówki separatystów pojawiają się w kolejnych miastach. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwołał pilną naradę szefów struktur siłowych.

Rośnie napięcie na linii Kijów-Moskwa. Po doniesieniach o wkraczających na Ukrainę z Rosji kolumnach ciężkiego sprzętu wojskowego, prezydent Poroszenko zadzwonił na Kreml. Ukraińskie MSZ mówi, że rosyjskie czołgi na terytorium Ukrainy to realny dowód militarnego zaangażowania Moskwy, a analityk wojskowy Dmytro Tymczuk donosi, że całą operację przerzucania sprzętu wojskowego do Donbasu zabezpiecza wojskowe lotnictwo Rosji.

Po stronie separatystów walczą w obwodzie donieckim co najmniej trzy czołgi, które wjechały dziś z terytorium Rosji - oświadczył szef MSW Ukrainy, potwierdzając tym samym wcześniejsze doniesienia mediów. Arsen Awakow podkreślił, że przez kontrolowane przez separatystów przejścia graniczne wjeżdżają na Ukrainę całe kolumny wozów bojowych.

270 osób zginęło od początku konfliktu między prorosyjskimi separatystami a siłami antyterrorystycznymi we wschodnich obwodach Ukrainy – podało w ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia. Liczba zabitych może być większa.

Prowadzone w środę w Brukseli rozmowy między Ukrainą a Rosją w sprawie cen gazu nie przyniosły rozwiązania. Rosyjski minister energii Aleksandr Nowak ocenił, że zaproponowana Ukrainie cena 385 USD za 1000 m sześć gazu to poziom rynkowy.