Ukraina

Ukraina

Do walk po stronie prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy dołączyły dziesiątki Czeczenów, którym rozkaz wydał ich prorosyjski przywódca Ramzan Kadyrow - pisze "Financial Times". Kadyrow zaprzeczył, ale przyznał, że niektórzy Czeczeni mogli pojechać na własną rękę.

Ukraiński prezydent-elekt Petro Poroszenko powiedział w wywiadzie dla środowego wydania niemieckiej gazety "Bild", że na wschodniej Ukrainie panuje "stan wojny". Poroszenko zapowiedział kontynuowanie "operacji antyterrorystycznej" przeciwko separatystom.

Polski ksiądz Paweł Witek porwany w Doniecku został zwolniony - poinformowała w rozmowie z TVN24 matka kapłana. Informację o uwolnieniu duchownego potwierdził rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Na konferencji prasowej poinformował, że ksiądz czuje się dobrze i znajduje się pod opieką polskich dyplomatów. MSZ nie chce zdradzać szczegółów dotyczących porwania.

W walkach w Doniecku zostało zlikwidowanych co najmniej 200 terrorystów - poinformował w komunikacie Aleksy Dmytraszkowski, oficer prasowy ukraińskiej armii, podsumowując prawie dobę walk w stolicy wschodniego obwodu, gdzie wojska odbiły z rąk prorosyjskich bojowników lotnisko. Separatyści mówią o "ponad 50 ofiarach" po swojej stronie. W czasie walk, które oparły się na ataku powietrznym, rannych zostało tylko trzech żołnierzy - podało MSW Ukrainy.

Przeprowadzone z powodzeniem wybory to wielki krok naprzód na drodze do deeskalacji napięcia i przywrócenia bezpieczeństwa dla wszystkich Ukraińców - oświadczyli w poniedziałek szefowie Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i Komisji Europejskiej Jose Barroso. Również sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen pogratulował Ukraińcom determinacji i zobowiązał się w imieniu Sojuszu do stworzenia "szczególnego partnerstwa" z tym krajem.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w poniedziałek w Berlinie prezydenta Rosji Władimira Putina do uznania wyników wyborów prezydenckich na Ukrainie i do współpracy z wybranym w niedzielę na najwyższy urząd w państwie Petrem Poroszenką.