Ukraina

Ukraina

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy we współpracy z Państwową Służbą Monitoringu Finansowego zapobiegła transferowi środków finansowych z Rosji dla ekstremistów w Doniecku. Zza wschodniej granicy płyną miliony na finansowanie separatystycznych ruchów w południowych i wschodnich obwodach Ukrainy - alarmują władze w Kijowie.

Rosja od 1 czerwca wprowadza system przedpłat za gaz dostarczany na Ukrainę - poinformował w czwartek rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak. Decyzja ta jest konsekwencją nieuregulowania przez Ukrainę sięgającego 3,5 mld USD długu za odebrane paliwo.

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier oznajmił, że na wschodzie Ukrainy zyskują na znaczeniu grupy separatystów, które nie słuchają ani Moskwy, ani Kijowa. Jego zdaniem właśnie to skłoniło Kreml do zmiany stanowiska ws. wyborów na Ukrainie.

Zdecydowana większość Ukraińców chce, aby ich kraj pozostał zjednoczony. Uważają tak nawet dominujący na wschodzie Ukrainy rosyjskojęzyczni mieszkańcy - wynika z najnowszego sondażu waszyngtońskiego centrum Pew Research.

Prorosyjscy separatyści oświadczyli, że nie przełożą planowanego na 11 maja "referendum" w Donbasie. W środę apelował o to do nich prezydent Rosji Władimir Putin.