Ukraina

Ukraina

W ramach kolejnych "niezapowiadanych" manewrów siły zbrojne Rosji przećwiczą jednoczesne desantowanie z powietrza 3500 żołnierzy na terytorium umownego wroga. O rozpoczęciu we wtorek ćwiczeń, w których uczestniczy łącznie około 4000 żołnierzy wojsk powietrznodesantowych i 36 wojskowych samolotów transportowych, poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

Wiktor Janukowycz wygłosił wyjątkowo ostre przemówienie wymierzone w obecne władze Ukrainy. Obalony prezydent wyraźnie zradykalizował swoją postawę. Nieustannie mówił o "ultranacjonalistach", "neofaszystach", "bandytach" i "uzurpatorach", którzy sieją terror w kraju. Zgodnie z linią Kremla. O Krymie wspomniał zdawkowo i apelował do wojska o ignorowanie rozkazów z Kijowa.

Być może za bardzo koncentrujemy się na Krymie, a gra toczy się o coś innego, rozważał w "Kropce nad i" gen. Marek Dukaczewski. - Nie wiem jednak o co. Może Władimir Putin chce tylko sprawdzić jak Zachód zareaguje na jego działania - dodał. Były szef Wojskowych Służb Informacyjnych podkreślił także: - Oglądałem konferencję prasową Putina. Robił wrażenie człowieka, który kontroluje sytuację w pełni. I to jest niepokojące.

Polska i Wielka Brytania mają wspólne zdanie w wielu kwestiach dotyczących kryzysu na Ukrainie i napiętej sytuacji wokół Krymu - powiedział w poniedziałek szef polskiego MSZ Radosław Sikorski dziennikarzom. W Londynie przyjął go brytyjski odpowiednik William Hague.

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew powiedział w poniedziałek prezydentowi Władimirowi Putinowi, że rozumie logikę działań Rosji na Ukrainie. Kazachstan wraz z Rosją i Białorusią tworzą Unię Celną.