Węgry

Węgry

Tysiące węgierskich i zagranicznych studentów, profesorów i osób prywatnych protestowało w niedzielę w Budapeszcie, domagając się wycofania projektu zmian w ustawie, stawiających nowe wymagania uczelniom wyższym, w tym uczelni założonej przez George'a Sorosa.

Unia Europejska musi się zmienić, by pozostać najlepszym miejscem na świecie, a Europejska Partia Ludowa (EPL) musi się zmienić po to, by móc ją prowadzić na tej drodze - oznajmił w czwartek premier Węgier Viktor Orban na Malcie.

Krytyczne uwagi ze strony Stanów Zjednoczonych pod adresem węgierskiej demokracji ustały od objęcia urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa – oświadczył w wywiadzie dla agencji Associated Press minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Wyraził nadzieję, że zmiany, za którymi opowiada się Trump, będą dla Węgier korzystne.

Węgry zgadzają się ze stanowiskiem USA, że państwa europejskie powinny więcej wydawać na obronność – oświadczył w Budapeszcie minister obrony Istvan Simicsko na otwarciu seminarium Sojuszniczego Dowództwa Transformacji NATO.

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto wykluczył wetowanie przez Budapeszt przedłużania przez UE sankcji wobec Rosji, ale też uznał, iż sankcje te są bezproduktywne. Zapowiadając, że również w przyszłości nie będzie węgierskiego weta w sprawie tych sankcji, Szijjarto podkreślił, że z europejskiego punktu widzenia decydujące znaczenie ma jedność - relacjonuje agencja dpa.

Węgry do końca maja wzniosą na południowej granicy drugie ogrodzenie, które będzie w stanie powstrzymać nawet największe tłumy imigrantów od strony Turcji – oświadczył premier Viktor Orban w Radiu Kossuth. Szef węgierskiego rządu uznał, że Unia Europejska, chcąc powstrzymać falę imigracji, popełniła błąd, poprzestając wyłącznie na porozumieniu z Turcją.

Parlament Węgier wybrał na drugą kadencję prezydenta dotychczasowego szefa państwa Janosa Adera. Wyboru dokonano w drugiej turze, gdyż w pierwszej żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości dwóch trzecich głosów.

Węgry poderwały w powietrze myśliwiec, kiedy kontrolerzy lotu nie mogli nawiązać łączności z samolotem indyjskich linii lotniczych Air India. W związku z tym incydentem niemieckie media przypomniały, że w lutym doszło do podobnego zdarzenia. Wówczas, po nieudanej próbie wywołania indyjskiej maszyny, która leciała nad północnymi Niemcami, wojsko tego kraju poderwało w powietrze dwa myśliwce. Władze ewakuowały też personel czterech elektrowni jądrowych.

Z uwagi na inne zobowiązania w Polsce wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak jest zmuszony przełożyć swoją wizytę na Węgrzech - poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ. Wizyta była zaplanowana w dniach 14-16 marca.

Dla Węgier reelekcja Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej dotyczyła zdolności UE do działania, nie zaś tego czy innego państwa członkowskiego - oświadczył premier tego kraju Victor Orban. Z kolei szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto stwierdził, że Tusk dobrze wykonywał swoje zadanie i że sprawa jego reelekcji nie utrudni współpracy w Grupie Wyszehradzkiej.

Mają pomagać policji i wojsku w uszczelnianiu węgierskich granic przed napływem migrantów. Ochotnicza służba graniczna, potocznie nazywana "granicznymi łowcami", ma docelowo liczyć 3000 członków. Na razie jest ich około tysiąca. Złożyli ślubowanie, ćwiczą i w ciągu trzech miesięcy mają podjąć regularną służbę. - Obrona Węgier jest dla nas najważniejsza - mówi w rozmowie z agencją Reutera jeden z rekrutów.

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców skrytykowało ustawę, którą we wtorek przyjął węgierski parlament. Akt prawny przewiduje przetrzymywanie osób ubiegających się o azyl w strefach tranzytowych na granicy do czasu załatwienia ich sprawy.