Węgry

Węgry

Węgry chciałyby być jednym z filarów resetu stosunków między Unią Europejską i Rosją - powiedział szef MSZ Węgier Peter Szijjarto w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant". Szef węgierskiej dyplomacji wyraził nadzieję na złagodzenie sankcji.

Organizacjom wspieranym przez Goerge’a Sorosa nie zagraża na Węgrzech nic z wyjątkiem przejrzystości – oświadczył w poniedziałek wiceszef rządzącej na Węgrzech partii Fidesz Gergely Gulyas w wywiadzie dla portalu atv.hu.

Europa powinna się pożegnać z "iluzją federalizmu" i stać się wielobiegunowa – oświadczył premier Węgier Viktor Orban. Za główny komunikat nowego prezydenta USA Donalda Trumpa uznał prawo narodów do stawiania samych siebie na pierwszym miejscu.

Węgry oddają w poniedziałek hołd ofiarom wypadku autokarowego we Włoszech, w którym zginęło 16 osób, a 26 odniosło obrażenia. Autokarem podróżowała grupa Węgrów wracająca do kraju z obozu narciarskiego.

Prezydent Rosji Władimir Putin złoży wizytę na Węgrzech 2 lutego – oświadczył w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, Janos Lazar, na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Węgierska prokuratura postawiła zarzuty członkom pakistańsko-serbsko-węgierskiej organizacji, która przemyciła do UE ponad 360 imigrantów – poinformowała rzeczniczka prokuratury komitatu Csongrad na południu kraju. Przywódcami grupy były osoby obywatelstwa pakistańskiego, które za pośrednictwem Serba kierowały węgierską częścią siatki.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nakazał państwu węgierskiemu wypłacenie odszkodowania dwóm Romom. Według Trybunału policja nie zapewniła im należnej ochrony przed rasistowską przemocą słowną i fizyczną.

Stała presja migracyjna utrzymuje się na granicy Węgier z Serbią – podkreślił w poniedziałek doradca premiera Węgier Viktora Orbana ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Dwie młode kobiety poszukiwane europejskimi listami gończymi za działalność związaną z terroryzmem zostały zatrzymane przez węgierską policję na granicy z Serbią - poinformował rzecznik policji komitatu (województwa) Csongrad, Krisztian Huber.

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że spodziewa się w tym roku dwóch wielkich batalii z Brukselą: wokół imigracji oraz tematów gospodarczych. Mówił też o konieczności zacieśniania współpracy z Polską, Czechami i Słowacją. - Podejmę starania w kierunku, o którym mówił prezes (PiS Jarosław - red.) Kaczyński - mówi w Radiu Kossuth.

Petra Laszlo, węgierska reporterka, która we wrześniu 2015 r. została sfilmowana w momencie, w którym podstawiła nogę syryjskiemu uchodźcy uciekającemu z synem przed służbami, została skazana na trzy lata w zawieszeniu za zakłócanie porządku.

Szef komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu Zsolt Nemeth w wywiadzie opublikowanym w czwartek w tygodniku "Heti Valasz" wyraził nadzieję, że po objęciu stanowiska prezydenta USA przez Donalda Trumpa stosunki między Węgrami i Stanami Zjednoczonymi "będą znów godne więzów sojuszniczych".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wskazała w czwartek w Luksemburgu na potrzebę lepszego zabezpieczenia granic zewnętrznych UE, aby osiągnąć "bardziej uczciwy podział" uchodźców w Unii. Tymczasem Viktor Orban stwierdził, że nie można oczekiwać od Brukseli rozwiązania problemu ochrony granic i należy "bronić się samemu".