Węgry

Węgry

Biedronki szturmem ruszyły na Węgry. Mieszkańcy narzekają, że nie można opanować ich nalotu. Owady wybierają najbardziej nasłonecznione miejsca, przyczepiają się do ścian budynków i rynien, a w domach chowają się w karniszach i framugach. Czy ich inwazja jest niebezpieczna dla człowieka?

Premier Węgier Viktor Orban zaapelował do partii o poparcie jego projektu nowelizacji konstytucji, dotyczącego m.in. prawa cudzoziemców do osiedlania się na Węgrzech. Tego dnia rozpoczęła się w parlamencie debata na temat projektu.

Węgierski sąd najwyższy, Kuria, poświadczył w czwartek nieważność wyroków wobec premiera z okresu rewolucji węgierskiej 1956 r. Imre Nagya oraz innych przywódców skazanych w 1958 r. – poinformował wiceprezes Kurii Istvan Konya. - Kuria chyli głowę przed tymi ofiarami – oświadczył Konya.

Premier Węgier Viktor Orban powiedział we wtorek, że zaproponował zmianę konstytucji Węgier w czterech miejscach po niedzielnym referendum, w którym jego rodacy prawie jednogłośnie wypowiedzieli się przeciw obowiązkowym kwotom relokacji uchodźców.

Kampania przed referendum w sprawie obowiązkowych kwot relokacji uchodźców wzmocniła notowania partii rządzących na Węgrzech, Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) – wskazują wtorkowe wyniki sondażu ośrodka Nezoepont. Referendum odbyło się w niedzielę.

Premier Viktor Orban poniósł połowiczną porażkę w niedzielnym referendum w sprawie uchodźców, a jego upór może doprowadzić do osłabienia pozycji Węgier w Unii Europejskiej - oceniają w poniedziałek główne francuskie dzienniki. Włoska prasa komentuje wyniki referendum bardziej kategorycznie: "Stop dla Orbana", "makabryczna farsa".

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w niedzielę po oddaniu głosu w referendum ws. obowiązkowych kwot relokacji uchodźców, że najważniejsze, by padło w nim więcej głosów na „nie”. Jeśli tak się stanie, zapowiedział konsekwencje prawne.