Poseł PiS "przebrał się za górnika"? Nie, to były górnik


Zdjęcia Andrzeja Dudy sprzed kopalni Zofiówka wzbudziły komentarze internautów, gdy okazało się, że prezydentowi asystował "przebrany za górnika" poseł PiS Grzegorz Matusiak. Lecz poseł się nie przebrał – mundur jest jego. Pracował w tej kopalni ponad 27 lat.

Kolejna ustawka – sugerowali w komentarzach internauci po przeczytaniu informacji, która ukazała się w czwartek 9 lipca na koncie Kondominium na Twitterze. Brzmiała ona: "Poseł @pisorg Matusiak przebrał się dziś za górnika asystującego Dudzie przy kopalni Zofiówka". Do wpisu dołączono zdjęcie posła, a obok zdjęcie zrobione rano przed kopalnią, na którym stoi on obok prezydenta Andrzeja Dudy ubrany w galowy górniczy mundur i charakterystyczną czapkę z piórem, tzw. czako.

Prezydent przedostatni dzień kampanii rozpoczął pod Kopalnią Węgla Kamiennego Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Najpierw złożył kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego, a potem stanął przed wejściem do kopalni i rozdawał kanapki rozpoczynającym szychtę górnikom. Pomagali mu mężczyźni ubrani w galowe górnicze mundury.

"Oszczędzają na statystach" versus "to nie jest ustawka"

Prezydentowi od rana towarzyszył poseł PiS Grzegorz Matusiak, którego obecność na zdjęciu spod kopalni wywołała reakcję w mediach społecznościowych. Zdjęcie-portret w poście na profilu Kondominium pochodziło z plakatu wyborczego posła przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. Post szybko zdobył bardzo dużą popularność. Ponad 1,1 tys. osób podało go dalej, a ponad 4,2 tys. polubiło jego treść.

Wielu internautów uwierzyło w informację podawaną Na Twitterze, że "poseł się przebrał" i wykorzystywało to do krytyki PiS. "Oszczędzają na statystach. Jutro będzie rybakiem na Pomorzu"; "Czy oni naprawdę są tacy tępi i uważają że ich nikt nie rozpozna? Pośmiewisko i wstyd jak beret"; "I jeszcze te medale! Stopień górniczy też sobie nadał? Powinno być na naramiennikach" – ironicznie komentowali internauci.

Lecz sporo osób pisało, że poseł nie musiał "przebierać się za górnika", ponieważ w przeszłości pracował w tym zawodzie. "Facet jako inżynier pracował w tej kopalni, ma prawo do tego uniformu. Wszystko ok."; "10 sekund w wikipedii: 'ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Został pracownikiem Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka'. także to nie jest ustawka, tak samo Grodzki jest lekarzem jak Matusiak górnikiem" – zauważali.

Na komentarz: "Zaraz usłyszymy, że on jest górnikiem" inny internauta odpisał: "No jest. Po AGH. Pracował w Zofiówce".

27 lat w kopalni

Informacje o Grzegorzu Matusiaku można znaleźć na jego archiwalnej prywatnej stronie internetowej. W biogramie napisano, że podjął studia inżynierskie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a następnie rozpoczął pracę w KWK Zofiówka. Pracował tam 27 lat. Wraz ze stażem pracy przechodził na bardziej odpowiedzialne stanowiska: zaczynał jako elektryk, pracował w dozorze średnim, potem został inspektorem elektroenergetyki. Brał również udział w strajkach kopalnianych w 1988 roku.

– Przyjąłem się do kopalni w 1984 roku, a na emeryturę przeszedłem w 2011 – potwierdza poseł Matusiak w rozmowie z Konkret24. – Z tego okresu 17 lat pracowałem w ratownictwie, co umożliwiło mi przejście na emeryturę w wieku 50 lat – dodaje.

Mówi, że mundur górniczy, w którym asystował przy prezydenckiej wizycie, jest jego. – Są na nim moje medale. Dwa z kopalni Zofiówka i jeden złoty z ratownictwa za udział w akcjach – mówi poseł.

Górniczą przeszłość Grzegorz Matusiak potwierdzał na Facebooku, pisząc o porannym spotkaniu z prezydentem Dudą: "Jastrzębie Zdrój. Wizyta Pana Prezydenta Andrzeja Dudy w KWK Zofiówka. W niej przepracowałem blisko 28 lat. Dziękuję Panie Prezydencie #DUDA2020".

Zaproszenie dla prezydenta

W rozmowie z Konkret24 Grzegorz Matusiak wyjaśnia, że to na jego zaproszenie prezydent przyjechał w czwartek do Jastrzębia-Zdroju. – Spotkałem się z nim we Wrocławiu i zaprosiłem go. Powiedział, że uzgodni to ze sztabem i przyjedzie spotkać się z górnikami, a zarazem prosić ich o głosy w rozstrzygającej rundzie – opowiada parlamentarzysta.

Przypomina, że Andrzej Duda jeszcze jako poseł przyjechał do strajkujących pod kopalnią Zofiówka górników, również na jego prośbę. – Był również w Jastrzębiu po tragedii w kopalni w maju 2018 roku. Więc trzeba mu oddać, że nie przyjeżdża tylko w trakcie wyborów – stwierdza Matusiak.

On sam jest związany z Jastrzębiem-Zdrojem nie tylko zawodowo, ale i politycznie. W latach 2006-2011 był radnym, a w pierwszej kadencji także przewodniczącym Rady Miasta. W 2011 roku musiał się zrzec mandatu, ponieważ z list Prawa i Sprawiedliwości został wybrany do Sejmu z okręgu nr 30, w którego skład wchodzi m.in. Jastrzębie-Zdrój. W dwóch kolejnych wyborach z tego samego okręgu uzyskał reelekcję. W tej kadencji parlamentu jest przewodniczącym sejmowych podkomisji stałych ds. rynku pracy i ds. turystyki, Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Parlamentarnego Zespołu Sportowego.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/Andrzej Grygiel

Pozostałe wiadomości

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Za pomocą treści reklamowych, lecz nieoznaczonych jako płatne, prorosyjska sieć propagandowa rozsyła wśród internautów w Europie treści zniechęcające do pomocy Ukrainie i podważające politykę Unii Europejskiej. W ciągu ostatniego pół roku te przekazy dotarły do co najmniej 38 milionów użytkowników internetu we Francji i Niemczech. 

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński, motywując członków Prawa i Sprawiedliwości do pracy przed drugą turą wyborów samorządowych, przekonywał ich, że partia ma teraz więcej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast niż w 2018 roku. Nie ma jednak racji.

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Nie sądzę, żeby prokuratura mogła tak bezczelnie kłamać - to reakcja Antoniego Macierewicza na informacje, że prokuratura nie znalazła dowodów na wybuch w polskim samolocie, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Bo na rzekomym wybuchu, do którego miało dojść w tupolewie, Macierewicz i PiS budowali przez lata swoje kłamstwo smoleńskie. Oto jego główne założenia.

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

Źródło:
Konkret24, "Czarno na białym" TVN24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24