"Widać, kto nas naprawdę doi" - czyli o cenach paliw przed wakacjami

Ceny paliw przed wakacjamiPAP/Paweł Kula | PAP/Paweł Kula

Użytkownicy mediów społecznościowych przypomnieli konferencję prasową z 2011 r., na której Jarosław Kaczyński pojawił się z kanistrem. Mówił wówczas o konieczności obniżenia podatków i w konsekwencji obniżenia cen benzyny. Internauci wypominają prezesowi PiS, że wbrew tym zapowiedziom do obniżek nie doszło. Sprawdzamy ile jest prawdy w rozpowszechnianych na ten temat opiniach.

W sierpniu 2011 r. prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił o wpływie podatków na wysokie wówczas ceny benzyny. Zapewniał, że ceny paliw mogą spaść dzięki aktywnej polityce państwa.

Jarosław Kaczyński w 2011 roku o cenach paliwa
Jarosław Kaczyński w 2011 roku o cenach paliwa

Kaczyński pojawił się na konferencji z rekwizytem - kanistrem z naklejką z nadrukowaną ceną benzyny. Zgodnie z napisem, nieco ponad połowę ceny paliwa stanowiły podatki. - Nie trzeba być kierowcą, by wiedzieć, iż benzyna jest obecnie bardzo droga, a w jej cenie - mówił Jarosław Kaczyński - około 50 proc. stanowią podatki, m.in. akcyza. - Można ją po prostu obniżyć. Jeżeli się ją obniży, to spadnie także cena benzyny - dodał.

"Widać, kto nas naprawdę doi"

W jednym z niedawno opublikowanych komentarzy na Twitterze, obok archiwalnego zdjęcia prezesa PiS z kanistrem, przytoczono ceny na stacjach z 12 sierpnia 2011. Było to 5,26 zł. Równocześnie na rynkach światowych za baryłkę ropy naftowej trzeba było zapłacić wtedy 108 dolarów.

"Dzisiaj (03.06.2019):Cena na stacji: 5,28 zł Na rynkach światowych: 63 dolary za baryłkę" - napisał użytkownik Twittera.

Jego zestawienie sugeruje zatem, że mimo spadków cen ropy, cena benzyny utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie. Oznacza to zatem, że wzrosły dodatkowe opłaty zawarte w cenie paliwa. "Widać kto nas naprawdę doi" - można przeczytać w komentarzu. Takie samo porównanie cen z 2011 i z 2019 r. można odnaleźć w tweetach innych internautów, a także w innych popularnych serwisach.

Ceny paliw

Według danych zbieranych przez portal e-petrol.pl, który od 2011 roku publikuje cotygodniowe raporty o średnich cenach paliw bazując na informacjach przekazywanych przez stacje, 10 sierpnia 2011 cena benzyny Pb95 wynosiła 5,27 zł.

Cena wskazana w zestawieniu opublikowanym 12 czerwca bieżącego roku to 5,25 zł. Oznacza to, że ceny obowiązujące we wskazanych okresach 2011 i 2019 r. rzeczywiście pozostają na zbliżonym poziomie. Podobne stwierdzenie rozpowszechniane przez internautów na Twitterze można zatem uznać za prawdziwe.

Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne na stacjach paliw w czerwcu w latach 2011-2019
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne na stacjach paliw w czerwcu w latach 2011-2019Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne na stacjach paliw w czerwcu w latach 2011-2019Konkret24 | e-petrol.pl

W porównaniu dynamiki cen w czerwcu od 2011 do 2018 r. można zauważyć wzrost cen w 2012 r. i jego stopniowe obniżanie w latach 2013-2017. W 2018 i 2019 ceny znowu zaczęły rosnąć. Ceny obowiązujące w czerwcu 2019 r. są wyższe o 13 groszy od cen w czerwcu 2011 r.

Ceny ropy

Analiza cen baryłki ropy Brent dla wskazanego okresu pokazuje spadek ceny ropy w czerwcu 2012 r. do poziomu 97 dolarów za baryłkę. W kolejnych dwóch latach mamy do czynienia ze wzrostami aż do poziomu 113 dolarów w czerwcu 2014 r.

Cena baryłki ropy Brent (w USD) w latach 2011-2019
Cena baryłki ropy Brent (w USD) w latach 2011-2019Cena baryłki ropy Brent (w USD) w latach 2011-2019Konkret24

W połowie 2015 r. cena baryłki spadła w ujęciu rocznym i wyniosła 64 dolary. W latach 2016-2017 wynosiła zaledwie ok. 50 dolarów, by wzrosnąć o blisko 30 dolarów w 2018 r. i ponownie spaść w czerwcu bieżącego roku.

Porównanie zmian cen paliw na stacjach benzynowych i ropy naftowej dowodzi, że nie są one ściśle powiązane. - Ropa Brent nie jest tym samym co paliwo na rynku, najpierw międzynarodowym, potem polskim - mówi Konkret24 dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw portalu e-petrol.pl. - Zmiany dotyczące cen surowca to zaledwie 50 proc. ceny paliwa jako takiego, więc nie da się przełożyć bezpośrednio cen ropy i paliw na stacjach w Polsce - tłumaczy.

Składniki ceny detalicznej benzyny PB95 i oleju napędowego
Składniki ceny detalicznej benzyny PB95 i oleju napędowegoSkładniki ceny detalicznej benzyny PB95 i oleju napędowegoKonkret24 | e-petrol.pl

Na portalu e-petrol można też sprawdzić procentowy podział składników cen paliw. Największą składową cen benzyny jest cena paliwa w rafineriach. Dla benzyny Pb95 wynosi ona 40,6 proc. Na drugim miejscu w zestawieniu jest już podatek - akcyza, która wynosi dla Pb95 29,4 proc. Podatek VAT to kolejne 18,7 proc ceny, którą płacimy na stacjach. W statystykach e-petrol zwraca uwagę wskazanie na wysoką marżę - ok. 7 proc.

W rozmowie z Konkret24 dr Jakub Bogucki z e-petrol.pl przekonywał, że proporcje te nie ulegały znaczącym zmianom na przestrzeni ostatnich lat. - Składniki cen detalicznych benzyny utrzymywały się na podobnym poziomie - powiedział Bogucki.

Ta sama stacja, ten sam temat i dziewięć lat różnicy. Tak opozycja opowiada o cenach benzyny
Ta sama stacja, ten sam temat i dziewięć lat różnicy. Tak opozycja opowiada o cenach benzynyFakty TVN

Podatki? Bez zmian dla kierowców

Dane zawarte w raportach rocznych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego pozwalają prześledzić dynamikę zmian struktury paliwa w ostatnich latach. Cena detalicznej benzyny EU95 średnio w 2011 roku zawierała 52 proc. podatków i 1 proc. marży. W 2012 r. podatki stanowiły 48 proc. ceny benzyny, marża - 3 proc. Według danych POPiHN, wysokość marży w strukturze cen paliw nie zmieniała się w kolejnych latach.

W 2013 r. podatki stanowiły 49 proc. ceny benzyny. W 2014 - 51 proc., w 2015 - 55 proc., w 2016 - 57 proc., w 2017 - 55 proc., a w 2018 - 53 proc. Według danych POPiHN, w okresie od stycznia do maja 2019 r. podatki stanowiły 54 proc. ceny paliwa.

W ujęciu globalnym, porównując lata 2011 i 2018 struktura podatków do ceny paliwa nie uległa znaczącym zmianom. Informacja rozpowszechniana na Twitterze sugerująca, że "wzrosły dodatkowe opłaty zawarte w cenie paliwa", jest jednak prawdziwa. Udział podatków w cenie benzyny wzrósł, ale w niewielkim stopniu - o 1 proc. Porównując natomiast dane z 2011 r. z niepełnymi danymi za 2019 r. mamy do czynienia z 2 procentowym wzrostem.

Dzisiejsze ceny a 2011 r.

Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. Analiz Rynku Paliw POPiHN, zwraca uwagę, że średnia cena benzyny Pb95 po 5 miesiącach 2019 była niższa w stosunku do średniej ceny tego paliwa w 2011 r. Mamy więc do czynienia z obniżką. Inaczej jest w przypadku cen oleju napędowego, którego średnie roczne ceny z 2011 i 2019 są bardzo zbliżone.

- Podatki płacone od każdego litra benzyny 95 rzeczywiście niewiele się zmieniły i wyniosły średnio w 2011 roku 2,62 PLN/litr, a po 5 miesiącach 2019 roku 2,68 PLN/litr - mówi Romaniuk. Ekspert POPiHN zwraca jednak uwagę na fakt, że w okresie tym nie zmieniła się stawka akcyzy i stawka podatku VAT. Rosła jednak opłata paliwowa, jak wskazuje Romaniuk, o około 40 proc. Nie bez znaczenia jest obowiązująca od 1 stycznia opłata emisyjna w wysokości 8 gr/l.

- Tylko około 30 proc. ceny paliwa pozwala na regulacje związane z sytuacją na rynkach międzynarodowych - podkreśla Krzysztof Romaniuk. - Druga część ceny to koszty stałe, w tym obciążenia sektorowe i płacone podatki, są to wydatki związane z produkcją i ze sprzedażą paliw - dodaje.

"Bilans". Zawrotne ceny benzyny i groźba wykreślenia z rejestru przedsiębiorców
"Bilans". Zawrotne ceny benzyny i groźba wykreślenia z rejestru przedsiębiorcówTVN24 BiS

Co wpływa na wysokość cen na polskim rynku

Jak przekonuje Krzysztof Romaniuk, na wysokość ceny paliwa na polskim rynku wpływają cztery główne elementy:

1. Tzw. parytet importowy - uwzględniający notowania międzynarodowe ropy i paliw gotowych, kurs złotego do dolara amerykańskiego, koszty produkcji i inne obciążenia krajowe stosowane dla sektora paliwowego

2. Wysokość obciążeń podatkowych

3. Popyt, siła nabywcza obywateli

4. Wysokość marży osiąganej na sprzedaży paliw

Analizując zmiany cen na rynku paliw warto też zwrócić uwagę na ogólnie rozumiane koszty produkcji - ceny i wymogi stosowania biokomponentów w sprzedawanych paliwach, czy koszty związane z koniecznością odkładania coraz większych ilości paliw na zapasy obowiązkowe, zapewniające bezpieczeństwo energetyczne kraju w sytuacjach kryzysowych.

Tańsza ropa, ale...

Ekspert POPiHN zwraca uwagę, że mimo iż w okresie 2011-2019 mieliśmy do czynienia ze znaczącymi spadkami na rynku ropy naftowej i paliw gotowych, w tym samym czasie złoty osłabił się w stosunku do dolara amerykańskiego o ok. 30 proc. Rosły również koszty produkcji i dystrybucji - koszty pracy, czy koszty energii.

- O ile wysokość podatków płaconych w paliwie wzrosła nieznacznie, o tyle popyt na paliwa wzrósł zdecydowanie chociażby biorąc pod uwagę siłę nabywczą obywateli - mówi Krzysztof Romaniuk i wymienia w tym kontekście wzrost płac, czy pojawienie się świadczenia 500 plus. Romaniuk wspomina też o wzroście floty pojazdów poruszających się po polskich drogach.

- Obecne ceny paliwa, liczone jako średnie w dłuższych okresach czasu, odzwierciedlają to, co dzieje się obecnie na rynku polskim, a trendy obserwowanych zmian cen są zbieżne z trendami na międzynarodowych rynkach handlu ropą i paliwami gotowymi z uwzględnieniem realiów krajowych - podsumowuje Krzysztof Romaniuk.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, TVN24.pl, e-petrol.pl; zdjęcie tytułowe: PAP/Paweł Kula/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Kula | PAP/Paweł Kula

Pozostałe wiadomości

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni krytykują grafiki zdobiące autokar polskiej reprezentacji na Euro 2024, inni oburzają się, że taki sam autobus dostała reprezentacja Ukrainy. Dlaczego tak jest i skąd takie zdobienie wozów? Wyjaśniamy.

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24

W popularnym przekazie Niemcy i niemiecka firma rzekomo mają kontrolować poszukiwania "złóż surowców krytycznych" w okolicy Suwałk. Bogate złoża m.in. tytanu i wanadu jakoby "mają trafić do UE, a głównie do Niemiec". Poszukiwania rzeczywiście miały miejsce, ale ich celem wcale nie było wydobycie.

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po polskich ulicach "chodzą nielegalni, niezidentyfikowani migranci" - alarmują politycy PiS i Suwerennej Polski. Opowiadają, że relokacja w ramach paktu migracyjnego się już zaczęła, bo Niemcy przysłali nam tysiące migrantów "w ostatnich kilku miesiącach". Przestrzegamy: to przekaz fałszywy. Pakt migracyjny nie wszedł w życie, nie ma relokacji w jego ramach. Wyjaśniamy, jakie dane wykorzystano w tej narracji.

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Źródło:
Konkret24

Pomagaliśmy straży pożarnej i szpitalom, nie braliśmy pieniędzy dla siebie, prawo na to pozwalało - tłumaczą politycy Suwerennej Polski i PiS, odpierając zarzuty w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Rafał Bochenek mówi o "odwracaniu pojęć" i "nadawaniu nowego znaczenia" temu, co robił rząd Zjednoczonej Prawicy. Jednak to Suwerenna Polska stosuje strategię "odwracania pojęć" i manipuluje opinią publiczną. Wyjaśniamy.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Źródło:
Konkret24

"Ktoś wie co to za bydło było wczoraj na Placu Zamkowym?" - zapytał jeden z internautów, którego wpis ze zdjęciem pokazującym zaśmieconą ulicę zatacza coraz szersze kręgi w sieci. Nie ma ono jednak nic wspólnego z wiecem w Warszawie.

Tak wyglądał plac Zamkowy w Warszawie po manifestacji 4 czerwca? To inne miasto

Tak wyglądał plac Zamkowy w Warszawie po manifestacji 4 czerwca? To inne miasto

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński na wiecach uspokaja Polaków, że żyją w bezpiecznym kraju. Tłumaczy, że "rozpoczął to jego świętej pamięci brat, kiedy został ministrem sprawiedliwości". Wtedy to bowiem według prezesa PiS przestępczość w Polsce zaczęła spadać. Dane pokazują raczej trend przeciwny.

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

"Wystarczyło kilka miesięcy rządów koalicji 13 grudnia, a zyski Orlenu spadają" - oświadczył poseł PiS Radosław Fogiel, komentując wyniki spółki za pierwszy kwartał 2024 roku. Eksperci przeanalizowali dokładnie te dane i wskazują rzeczywistych "trzech głównych winowajców".

Fogiel o spadku zysku Orlenu po "kilku miesiącach rządów". Eksperci: oto winowajcy

Fogiel o spadku zysku Orlenu po "kilku miesiącach rządów". Eksperci: oto winowajcy

Źródło:
Konkret24

Kandydatka PiS do europarlamentu Małgorzata Gosiewska broni prezesa partii - jej zdaniem Jarosław Kaczyński nigdy nie mówił, że migranci przenoszą pasożyty. Przypominamy, kiedy takie słowa padły.

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Źródło:
Konkret24

Europoseł Adam Bielan twierdzi, że obecna koalicja rządząca nie protestowała w 2017 roku przeciwko ustawie, która zmieniła zasady funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda. Przypominamy, jak wyglądało głosowanie nad ustawą z wrzutką o Funduszu.

Bielan: obecnie rządzący nie protestowali, gdy zmieniano przepisy o Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda

Bielan: obecnie rządzący nie protestowali, gdy zmieniano przepisy o Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po meczu siatkarskim w Suwałkach pojawiły się informacje o rzekomym wpuszczaniu za darmo ukraińskich kibiców. Te doniesienia nie są prawdziwe, a ich celem jest antagonizowanie obu narodów.

"Polscy kibice 130 złotych za bilet, Ukraińcy za darmo"? Nieprawda

"Polscy kibice 130 złotych za bilet, Ukraińcy za darmo"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Były prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki twierdzi, że nie wykorzystywał tego stanowiska i publicznych pieniędzy do walki o fotel posła. Prześledziliśmy jego aktywności w okręgu, z którego startował. Już w prekampanii prezes RCL jeździł tam, by przekazać wozy strażakom, wspierać lokalnych polityków PiS, odsłaniać pomnik, wmurowywać kamień węgielny, rozdawać na ulicy kwiaty czy nawet papieskie encykliki.

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

Źródło:
Konkret24

W przekazie polityków Prawa i Sprawiedliwości rząd znacząco obniżył 14. emeryturę i wprowadził "program 1000 minus". Tyle że wysokość tego świadczenia była znana już dawno i zapisana w przepisach przyjętych jeszcze w 2021 roku, a ubiegłoroczna nadzwyczajna podwyżka wynikała z pomyłki Jarosława Kaczyńskiego.

PiS: rząd obniża 14. emeryturę. Takie przepisy przyjęto już w 2021 roku. Wyjaśniamy

PiS: rząd obniża 14. emeryturę. Takie przepisy przyjęto już w 2021 roku. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24