Motoryzacja

Motoryzacja

Aż 98 procent polskich kierowców doświadcza oślepiania przez inne pojazdy - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Transportu Samochodowego. Jednocześnie ponad 40 procent kierujących uważa, że ma zbyt słabe światła, by dobrze widzieć. Według Instytutu złej jakości światła potęgują kilkukrotnie ryzyko wypadku w nocy. "Prawo regulujące te kwestie powinno zostać zaktualizowane i skutecznie egzekwowane" - podkreślił Tomasz Targosiński z ITS.

Od 2 stycznia 2019 roku na odcinku autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin wchodzą nowe stawki opłat. Więcej zapłacą kierowcy ciężarówek.

Kłopoty na budowie jednego z fragmentów drogi ekspresowej S6. - Na ośmiu kilometrach trasy prace muszą zostać wykonane od nowa, a ceny ofert są nieprawdopodobnie wysokie - mówił w środę na posiedzeniu zarządu Stowarzyszenia Samorządowego S6 Bogusław Gościniak ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Po kilkunastu godzinach negocjacji kraje Unii Europejskiej przyjęły stanowisko w sprawie nowych regulacji dotyczących międzynarodowego transportu drogowego. Jak powiedział dziennikarzom minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Polska i kilka innych krajów były mu przeciwne.

W kolejną ogłoszoną przez władze Rzymu ekologiczną niedzielę przez pół dnia obowiązuje całkowity zakaz ruchu samochodów. Wprowadzono go, by ograniczyć emisję spalin w mieście zmagającym się z coraz większym smogiem. Kara za złamanie zakazu wynosi 163 euro, czyli równowartość około 700 złotych.

Kiedyś głównie tylko alkohol, teraz też narkotyki. Według statystyk policja zatrzymuje coraz więcej kierowców jadących po zażyciu substancji psychoaktywnych. W 2014 roku było to 995 przypadków, zaś w 2017 roku już 1535. Są to tylko kierowcy przyłapani na gorącym uczynku. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Blisko 200 wypadków było spowodowanych przez pojawienie się dzikich zwierząt na drodze. Tak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji za 2017 rok. Zginęło w nich 10 osób, a 229 zostało rannych. Co zrobić w sytuacji, kiedy spotkamy dzikie zwierzę na drodze? Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.