Motoryzacja

Motoryzacja

Pali tyle, co zwykły samochód, mieści się na miejscu parkingowym, a zatankować można go na zwykłej stacji benzynowej - mowa o latającym pojeździe od słowackiej firmy AeroMobil. Firma w czwartek zaprezentowała swoje dziecko w Monako. Za latający samochód trzeba zapłacić ponad milion dolarów, a pierwsze dostawy mają mieć miejsce około 2020 roku.

- Rynek taksówkarski wymaga regulacji - mówi w rozmowie z TVN24 BiS Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa. Jak dodaje, projekt resortu "w głównych zarysach już został przygotowany". - Chcemy żebyśmy wsiadając do taksówki mieli przekonanie, że wozi nas osoba, która jest do tego przygotowana i wprowadzić równe szanse dla pośredników, firm, korporacji - podkreśla gość programu "Bilans" w TVN24 BiS.

To nie przyszłość, a teraźniejszość z Wielkopolski. Kilku młodych zapaleńców nowych technologii z Turka stworzyło koło w technologii 3D. - Wydrukowanie felgi trwało 40 godzin - mówi Mateusz Kubiak. Swoje dzieło poddali morderczym testom, które wypadły nadspodziewanie pozytywnie. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Stoją, wypatrują i pilnują wolnych miejsc. Tak zwani samozwańczy parkingowi, to obraz wkomponowany w krajobraz największych miast w Polsce. Piotr Żbikowski, warszawski radny z klubu PiS, chciałby to zmienić i w liście skierowanym do władz stolicy zapytał, czy można coś z tym zrobić. - Doczekałem się życzliwej odpowiedzi wiceprezydenta (...) mam nadzieję, że sprawa zostanie załatwiona - mówi. O stosowanych zmianach w prawie rozmawiał też z posłami. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Double Trouble - to nazwa mini auta skonstruowanego przez Adama Piwka, ojca rocznych bliźniaków. Budowa trwała cztery miesiące, a pojazd oparty jest na stalowej ramie. - Auto jest zmechanizowane, ma silnik spalinowy - mówi zdolny tata, jednocześnie zapowiadając budowę kolejnych mini samochodów. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Skoro nie diesel, no to hybryda - mało pali i jest eko. W Polsce moda na hybrydy narasta, wiele osób dodatkowo przerabia je na gaz i jeździ za grosze. Problem w tym, że kupno używanej hybrydy to spore ryzyko. Nie da się jej tak łatwo sprawdzić, jak zwykłego spalinowe auto. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Chcą skuteczniej kontrolować, czy właściciel samochodu z radiem opłaca abonament radiowo-telewizyjny - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Kontrole przeprowadzali pracownicy Poczty Polskiej na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Według gazety, poczta miałaby dostęp do bazy danych o pojazdach i kierowcach CEPiK. Kara za brak abonamentu, to 30-krotna jego wartość, czyli w przypadku samochodu 210 złotych. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Na licytację trafił matiz Dody stylizowany na słynnego kota z "Krainy czarów". Wokalistka wjechała nim w tym roku na swoje 33 urodziny. - Postanowiłam dać na licytację auto wraz z możliwością przejażdżki ze mną: sam na sam. Cały zysk jest przeznaczony na pomoc choremu chłopcu - mówi w rozmowie z TVN Turbo Dorota "Doda" Rabczewska, wokalistka.

Sto złotych - to cena od której zaczynają się dobrej jakości ledy z homologacją. Kierowcy chętnie korzystają jednak z tanich zamienników, które mogą być przyczyną problemów drogowych. - Zamontować je można, ale z jakością może być różnie, bo tanie lampy mogą szybko się przepalić albo nabrać wody i parują - wskazuje ekspert Paweł Ślubowski. Za brak świecących ledów można dostać mandat w wysokości 500 złotych. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Jeszcze nie wiadomo, czy budowa fragmentu trasy szybkiego ruchu S6 pomiędzy Koszalinem a Trójmiastem zostanie zbudowana z limitu 109 miliardów złotych środków, którymi obecnie dysponuje resort infrastruktury - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. To oznacza, że droga, która ma znacznie udrożnić komunikację na Pomorzu, może powstać po 2020 roku.

W sierpniu tego roku zostanie oddany na Podkarpaciu kolejny odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe. Ten ponad 6-kilometrowy fragment trasy będzie kosztował 342 miliony złotych. Szybciej, bo w czerwcu, kierowcy będą mogli korzystać z nowego podkarpackiego odcinka S19 Sokołów Małopolski-Stobierna.

Wrocław, Szczecin, Poznań oraz Warszawa - to miasta, w których kierowcy płacą najwyższe ceny ubezpieczeń OC w Polsce. W marcu polisy były droższe średnio o 45 procent w porównaniu do cen sprzed roku. Za obowiązkowe ubezpieczenie auta trzeba zapłacić średnio 1054 zł, czyli o 326 zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z analizy porównywarki OC i AC mFind.pl. Jak zaznaczają eksperci, wzrost cen w ostatnich miesiącach wyhamował. Zobacz materiał z programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

We wrześniu Tesla zaprezentuje swój nowy projekt. Tym razem ma to być elektryczny samochód ciężarowy. Jak zapowiedział na Twitterze szef Tesli, Elon Musk, auto pojawi się na rynku w ciągu 2 lat. Tweet Muska mocno wywindował cenę akcji Tesli.

Na wybudowanie liczącego około dziewięć kilometrów fragmentu autostrady A2 od węzła Konik do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego złożono 13 ofert - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w komunikacie.

Dotąd nie zapadła decyzja o dostosowaniu do poboru opłat powstającego odcinka autostrady A1, który utworzy obwodnicę Częstochowy - wskazuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Bez niej nie będzie tam pobierana opłata za przejazd pojazdów do 3,5 tony. Prezydent Częstochowy zwrócił się z taka prośbą do resortu. "Prosimy o wprowadzenie takiego rozwiązania. Pobór opłat zagrozi zakorkowaniem Częstochowy" - zaapelował Krzysztof Matyjaszczyk w liście.

Rozkojarzenie, nerwowość, znużenie, a nawet senność - to wszystko zamiast pozytywnej energii może towarzyszyć kierowcom podczas przesilenia wiosennego. Uważać muszą szczególnie wybierający się w dalszą podróż. - Najlepiej nie walczyć z sennością, tylko położyć się na 10-15 minut. Bardzo ważna jest również odpowiednia dieta (...) wykonywanie ćwiczeń - wskazuje Radosław Ciepliński ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy "Enjoy Driving". O odpowiednie leki muszą również zadbać alergicy. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.