Motoryzacja

Motoryzacja

Ferrari 812 Superfast, czy Mercedes AMG GT Concept - to tylko niektóre z piekielnie szybkich aut zaprezentowanych w Genewie. Mnóstwo powodów do zadowolenia mają także fani SUV-ów. Na jednej z najważniejszych wystaw motoryzacyjnych pokazano bowiem nowe modele między innymi Nissana Qashqai, czy Range Rovera Velar. Tegoroczna, 87. edycja na świecie potrwa do 19 marca. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział w piątek w Bukowinie Tatrzańskiej, że są prowadzone rozmowy z kierownictwem Opla, Peugeota i Fiata o produkcji samochodowej w Polsce. Chodzi m.in. o produkcję samochodów elektrycznych.

Mercedes AMG GT Concept, KIA Stinger czy Infiniti Q50 - to tylko niektóre z nowości, które możemy oglądać w Genewie. Swoją premierę miało również najnowsze dziecko Szwedów. Volvo XC60 w poprzedniej generacji było najlepiej sprzedającym się samochodem marki premium w Polsce. Tegoroczna, 87. już edycja jednej z najsłynniejszych i najważniejszych wystaw motoryzacyjnych na świecie potrwa do 19 marca. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Szybsza niż samolotem i tańsza niż koleją - taka ma być podróż Hyperloopem. Poseł Piotr Liroy-Marzec chce, by polski rząd wsparł prace nad innowacyjnym projektem i w tej sprawie napisał do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. "Istnieje duże realne prawdopodobieństwo, iż taki projekt w przyszłości mógłby być zrealizowany w Polsce" - odpowiada Ministerstwo Rozwoju.

Jako pierwsza w systemie CEPiK 2.0 uruchomiona zostanie e-usługa pozwalająca na sprawdzanie stanu konta punktów karnych, jakie ma kierowca - poinformował Adam Gryzel z Centralnego Ośrodka Informatyki, kierownik techniczny programu CEPiK.

Na rynku motoryzacyjnym tak wielkiej transakcji nie było od lat. A jest ciekawa z kilku powodów. Po pierwsze zaangażowane są wielkie marki. Ale - i tu drugi powód - są to relatywnie niewielkie pieniądze. W programie „24 godziny” Francuzi, którzy przejmują marki Opel i Vauxhall. Jaka będzie ich przyszłość? Scenariuszy jest kilka, a prognozy i obawy, pojawiają się też w kontoście działań Opla w Polsce.

2,3 mld dolarów - tyle za marki Opel i Vauxhall zapłacił francuski koncern Group PSA, do którego należą już Peugeot oraz Citroën. Szef grupy zapewnił, że pracownicy fabryk Opla mogą być spokojni i obiecał utrzymać obecne zatrudnienie. Analitycy tymczasem nie mają wątpliwości, że zakłady czeka duża rewolucja.

Polska to jedyny kraj UE stosujący akcyzę na samochody, a służy to tylko zapewnieniu wpływów do budżetu kosztem obywateli - uważają politycy Kukiz'15. Dlatego - jak poinformował Stanisław Tyszka - klub Kukiz'15 przygotował projekt likwidujący akcyzę na samochody. Akcyzą opodatkowuje się w Polsce samochody w momencie ich nabycia.

Od środy 1 marca zmienią się opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków. Po wprowadzeniu nowych stawek kierowcy pojazdów kategorii 2 i 3 zapłacą na każdym placu poboru opłat 18 zł, a kierowcy pojazdów 4 i 5 kategorii - 30 zł. To pierwsza zmiana opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków od dwóch lat.

Poprawiona aerodynamika, większe baterie, a co za tym idzie, lepszy zasięg. Mowa o nowej Toyocie Prius Plug-In Hybrid. Japoński producent w materiałach prasowych chwali się, że średnie spalanie hybrydy to 1 litr na 100 kilometrów. Dziennikarz TVN Turbo postanowił zweryfikować zapowiedzi z folderów reklamowych. Materiał z programu "Raport".