Motoryzacja

Motoryzacja

- Podstawą wyjątkowości tego malucha jest to, że zachował się w całkowitym oryginale. Elementy zawieszenia, karoserii i wyposażenie wnętrza sąt w stu procentach autentyczne - mówi Robert Choiński, właściciel fiata 126p z 1975 roku, który został wystawiony na sprzedaż za... 100 tysięcy złotych. - Chcieliśmy sprowokować rynek, sprawdzić, zbadać i ocenić, jaką realną wartość w tej chwili ma nasz maluch - wskazuje właściciel. To ma być znak dla świata, że polskie klasyki też są coraz więcej warte. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Estoński przewoźnik autokarowy opuszcza Polskę. "W dniu 1 kwietnia 2017 Lux Express wycofuje się z rynku polskiego i większość tras ulegnie likwidacji" - poinformowano na Facebooku. Firma informuje również co należy zrobić z biletami wystawionymi na kursy, które miały odbyć się po tym terminie.

Wiśniowe Ferrari F430 F1 Coupe, które należało do Donalda Trumpa, trafi na sprzedaż. Auctions America poinformowało, że aukcja odbędzie się 1 kwietnia br. "W momencie jego wydania, był to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie samochodów na rynku" - czytamy w opisie pojazdu przygotowanym przez dom aukcyjny. Samochód został kupiony przez Trumpa w 2007 roku, prezydent sprzedał go po czterech latach. Na liczniku auto ma przejechanych około 9 tys. km, a maksymalna prędkość, z jaką może pojechać, to 300 km/h. Organizatorzy aukcji liczą, że Ferrari uda się sprzedać za 250-350 tys. dolarów.

Jest sparaliżowany, ale mimo to świetnie radzi sobie za kierownicą 390-konnego Lancera. Wszystko dzięki wielkiemu zaparciu, pasji i zaawansowanej technice. Mowa o Sebastianie Lutym, niepełnosprawnym kierowcy, który pokazuje, że barier nie ma. - Nie zgadzałem się z postawą osób niepełnosprawnych, którzy są bierni, roszczeniowi i generalnie uważam, że mogłyby robić więcej, stąd pomysł na Avalon Extreme - mówi. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Samochody elektryczne mają być ekologiczną przyszłością motoryzacji. Jednak w praktyce, dziś ich użytkowanie może być bardziej szkodliwe dla środowiska niż jazda autami spalinowymi. Wszystko zależy od tego, skąd pochodzi energia do ich ładowania. - Samochód elektryczny jest bardziej ekologiczny kiedy do wytwarzania prądu posługujemy się elementami z odnawialnych źródeł energii, bądź zaczniemy produkować energię np. z elektrowni jądrowych - wskazuje Paweł Goller z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Największa spółka transportu publicznego we francuskojęzycznej części Belgii na zakupach w Polsce. Societe Régionale Wallonne du Transport (SRWT) zamówi 208 autobusów hybrydowych od firmy Solaris. Całkowita wartość umowy ramowej wynosi blisko 105 mln euro.

Resort finansów chce wnikliwie śledzić poczynania kierowców, by kontrolować wydatki firm na pojazdy służbowe. Ale by kontrolować taki pojazd trzeba by kontrolować wszystkie pojazdy, a to oznaczałoby totalną inwigilację. Do systemu trafiałyby numery PESEL i NIP, ale także czas i miejsce przemieszczania się samochodów. Zebranymi informacjami o kierowcach miałaby zarządzać Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Na razie nie wiadomo jednak, czy i kiedy pomysł ministerstwa wejdzie w życie. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Ponad 100 zabytkowych samochodów na aukcji w Paryżu. - Zgromadziliśmy tu prawdziwe perełki, prezentujemy Astona Martina. Zostało tylko 28 egzemplarzy tego samochodu na świecie. Auto brało udział w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 1935 roku - mówi Philip Kantor z Domu Aukcyjnego Bonhams. Aukcja potrwa do niedzieli.

Skończyła się faza testów, teraz pora na analizę i wdrożenie pomysłu w życie. Mowa o aplikacji wskazującej wolne miejsca na parkingach w Warszawie. W czasie testów nowinką zainteresowało się 1000 kierowców, w tym reporter TVN Turbo, który sprawdził jak ona działa. Materiał z programu "Raport".