Motoryzacja

Motoryzacja

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysłała zaproszenia dla firm do składania ofert ws. zaprojektowania i budowy odcinka Pieńki - Płońsk, który jest częścią trasy S-7 w województwie mazowieckim. Jednocześnie Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że przeznaczy ponad 530 mln euro z Funduszu Spójności na wsparcie budowy drogi ekspresowej S7 Gdańsk - Elbląg i trasy S8 między Wyszkowem a Białymstokiem.

USA, Wielka Brytania oraz Rosja - to pierwsza trójka krajów, w których najtaniej można kupić używany samochód. Jak wynika z zestawienia brytyjskiej firmy analitycznej Carspring, na drugim biegunie znajduje się Singapur. Polska tymczasem została sklasyfikowana na siódmej pozycji. Jak się okazuje, niektóre marki są u nas droższe niż w innych krajach.

Miały po dwa i po cztery koła, a wszystkie nabite ostrymi kolcami. Mowa o pojazdach, które pojawiły się na lodowym torze w Świętochłowicach. Imprezę Ice Moto Show odwiedziła reporterka TVN Turbo Dagmara Kowalczyk.

Zimą nasze samochody wymagają nieco większej troski niż zwykle. Nie wszyscy jednak pamiętają, że za jazdę z zabrudzonymi tablicami także grozi kara. I to dotkliwa, bo mandat może wynieść nawet 500 zł. Szczególną czujność powinni zachować właściciele hatchback'ów i samochodów kombi, których tablice brudzą się najszybciej. Materiał z programu "Raport" w TVN24 BiS.

Od 2,5 do nawet 25 euro - tyle najmniej będzie trzeba zapłacić za przejazd autostradami w Niemczech. Sprawdziliśmy, jak kwestia opłat za podróże drogami wygląda w Europie. Z drugiej strony w Europie nie brakuje także krajów, w których podobnie jak dotychczas w Niemczech, korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne

Jazda po zaśnieżonych drogach już wkrótce może być przyjemnością. Wszystko za sprawą wynalazcy Petera Grossa, który wpadł na pomysł, jak rozwiązać odwieczny problem kierowców. Czech opracował specjalne nakładki na koła, które można określić jako automatyczne łańcuchy przeciwśnieżne. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Dokumentacja wyników pomiaru jakości spalin przez diagnostów podczas badania technicznego - to jedno z rozwiązań proponowanych przez rząd w walce ze smogiem. - Do tej pory nieuczciwi diagności mogli przepuszczać te auta. Teraz będą musieli archiwizować dokumentację i to może poprawić jakość badań - wskazuje Łukasz Nagraba ze stacji kontroli pojazdów Auto Complex. Rząd proponuje także, by w przyszłości policjanci sprawdzali spaliny podczas każdej rutynowej kontroli drogowej. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Mercedes-Benz w 2016 roku zanotował lepsze wyniki sprzedaży samochodów niż BMW, stając się jednocześnie największym producentem aut w klasie premium. To pierwsza tego typu sytuacja od 2005 roku.

I.D. Buzz - taką nazwę ma nosić nowy elektryczny mikrobus od Volkswagena. Niemiecki koncern przedstawił koncept na targach motoryzacyjnych w Detroit. Nowa wersja legendarnego wozu ma jednak znacząco różnić się od swojego poprzednika. Nie będzie też najprawdopodobniej skrojony na kieszeń współczesnych hippisów.

Ceny ropy są najwyższe od półtora roku. Za baryłkę należy zapłacić ponad 55 dolarów. To efekt rozpoczęcia zmniejszania dostaw surowca przez Kuwejt. To złe wieści dla kierowców, którzy więcej zapłacą na stacjach paliw.

W tym roku rosną kary za brak obowiązkowej polisy OC. W przypadku samochodu ciężarowego wyniesie ona nawet 6 tys. zł, a właściciel samochodu osobowego bez OC zapłaci do 4 tys. zł - przypomniał w komunikacie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Dotąd były tylko mandaty, teraz będą jeszcze punkty karne. Na zmiany muszą przygotować się kierowcy jeżdżący po drogach Francji. Tamtejsze władze szykują bowiem zmianę przepisów i za punkty karne będą odbierać prawa jazdy także obcokrajowcom. Materiał "Faktów" TVN.