Jak Kidawa-Błońska głosowała w sprawie wydatków na onkologię?

Jak Małgorzata Kidawa-Błońska głosowała w sprawie onkologii?tvn24

Małgorzata Kidawa-Błońska w czasie rządów PO-PSL głosowała przeciwko pięciu poprawkom opozycji zwiększającym wydatki na onkologię - w sumie o 50 mln zł. Głosowała za pakietem onkologicznym, którego celem było racjonalne wydawanie ponad 6 mld zł przeznaczonych na leczenie nowotworów.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W niektórych mediach - m.in. na stronie internetowej tygodnika "Do Rzeczy", który powoływał się na portal tvp.info - pojawiły się informacje, że w czasie rządów Platformy Obywatelskiej i PSL kandydująca dziś na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska głosowała przeciwko pięciu poprawkom opozycji, które zwiększały wydatki na onkologię. Informacje te powtórzył 25 lutego Adam Bielan na konferencji prezentującej spot kampanijny, w którym komitet wyborczy Andrzeja Dudy zarzuca hipokryzję jego kontrkandydatce.

Rzecznik sztabu Kidawy-Błońskiej poseł KO Adam Szłapka, proszony przez Konkret24 o komentarz do jej glosowań sprzed lat, nazwał „szczytem hipokryzji” wyciąganie glosowań sprzed ośmiu lat. Odwołał się do swojej konferencji prasowej z 25 lutego, na której powiedział, że "PiS próbuje wyciągać siedem poprawek sprzed 8 lat i próbuje zestawić 48 milionów z dwoma miliardami, przekazywanymi po prostu na propagandę, co jest haniebne i nieuczciwe”.

Jak sprawdziliśmy, rzeczywiście w pięciu głosowaniach nad poprawkami opozycyjnego wówczas PiS zgłoszonymi do ustaw budżetowych na lata 2012, 2014 i 2015 posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska była przeciwko. Jednak przekazywana w mediach opinia, że "za każdym razem o odrzucenie poprawek zabiegała Małgorzata Kidawa-Błońska" nie ma potwierdzenia w jej sejmowych wystąpieniach.

Pięć razy "przeciw"

Pięć poprawek do ustaw budżetowych, przeciwko którym w poprzednich latach głosowała Małgorzata Kidawa-Błońska, miało zwiększyć wydatki na cele związane z onkologią w sumie o 50 mln zł. Poza jedną dotyczyły one zwiększenia funduszy na budowę lub modernizację placówek onkologicznych.

27 stycznia 2012 roku Sejm głosował nad poprawkami do ustawy budżetowej na 2012 rok. Głosowano 346 poprawek - komisja finansów publicznych rekomendowała jedynie pięć. Jak tłumaczył szef komisji Stanisław Neumann, "komisja nie przyjęła m.in. poprawek, które były sprzeczne z obowiązującym prawem, niekompletne lub wadliwe". Wśród niezaakceptowanych przez komisję poprawek były dwie dotyczące wydatków na onkologię. Pierwsza, zgłoszona zarówno przez posłów PiS, jak też posłów SLD, dotyczyła przeznaczenia 2 mln zł na dofinansowanie badań nad szczepionką na czerniaka, które prowadzono na poznańskim Uniwersytecie Medycznym. Nie uzyskała ona akceptacji komisji finansów. Małgorzata Kidawa-Błońska zagłosowała - jak cały klub PO - przeciw. (W maju 2014 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansowało badania nad szczepionką na czerniaka kwotą ponad 9,6 mln zł).

Podobny los spotkał poprawkę posła PiS o przeznaczeniu 7 mln zł na rozbudowę Centrum Onkologii w Białymstoku. (Według informacji lokalnych mediów, rozbudowa centrum rozpoczęła się w 2011 roku i na ten cel władze województwa przeznaczyły 50 mln zł unijnych dotacji).

W następnych latach posłanka PO zagłosowała przeciwko poprawkom PiS, które nie uzyskały rekomendacji sejmowej komisji finansów publicznych, a dotyczyły:

- przeznaczenia w budżecie na 2014 rok 35 mln zł na dokończenie rozbudowy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (w 2018 roku centrum otrzymało 35 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej);

- przeznaczenia 2 mln zł w budżecie na 2014 rok na pierwszy etap budowy Centrum Onkologii Południowego Mazowsza w Radomiu. Taką samą poprawkę PiS zgłosił w następnym roku do budżetu na 2015 rok. Nie została zaakceptowana przez komisję, a Małgorzata Kidawa-Błońska - jak cały klub PO -zagłosowała przeciw. (Gdy PiS składał te poprawki, trwała już budowa Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej, finansowana przez prywatnych inwestorów).

Nie "ubiegała się"

Według tvp.info Małgorzata Kidawa-Błońska "za każdym razem ubiegała się o odrzucenie tych poprawek". Stenogramy z obrad sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która decyduje o poparciu bądź odrzuceniu zgłaszanych poprawek, pokazują, że posłanka PO w tych sprawach w ogóle się nie wypowiadała.

Lista sejmowych wystąpień Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w kadencji 2011-2015

Nie zabierała też głosu w żadnej z dyskusji poświęconych ustawom budżetowym uchwalanym w kadencji 2011-2015.

"Za" dla pakietu onkologicznego

Małgorzata Kidawa-Błońska była wśród 196 posłów PO, którzy 22 lipca 2014 roku uchwalili tzw. pakiet onkologiczny. Jednym z jego celów było zracjonalizowanie wydatków na leczenie chorób onkologicznych.

Jak napisano w dołączonej do projektu pakietu "Ocenie Skutków Regulacji", "wydatki na diagnostykę i leczenie onkologiczne zarówno przed, jak i po wejściu w życie projektowanych rozwiązań będą kształtowały się na podobnym poziomie – 6,3 mld zł. Zmieni się natomiast struktura wydatków. Więcej środków przeznaczonych zostanie na rzeczywistą diagnostykę i leczenie, a mniej środków na pokrycie obsługi administracyjnej udzielania świadczeń".

Wynik głosowania w sprawie pakietu onkologicznego

W tamtym głosowaniu Prawo i Sprawiedliwość nie poparło pakietu ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza - 127 posłów PiS wstrzymało się od głosu (podobnie zachowali się posłowie Solidarnej Polski i SLD, a Twój Ruch był przeciw).

PiS wyrzuca poprawki opozycji do kosza

Podczas prac nad tegorocznym budżetem do rządowego projektu posłowie zgłosili w drugim czytaniu 111 poprawek - cztery dotyczyły zwiększenia wydatków na cele onkologiczne. Klub Koalicji Polskiej-Kukiz’15 (posłowie PSL i Kukiz’15) zaproponował trzy poprawki: 4,3 mln zł oraz 9 mln zł na sprzęt medyczny dla Ośrodka Onkologicznego Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, ponadto przesunięcie 40 mln zł z budżetu Kancelarii Premiera na sprzęt medyczny dla Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Tych poprawek nie zaakceptowała komisja sejmowa, głosami posłów PiS zostały odrzucone podczas głosowania w Sejmie. Kluby opozycyjne głosowały za.

Wynik glosowania w sprawie dotacji na strategię onkologiczną

Przeszła za to poprawka PiS o przesunięciu z wydatków majątkowych na zdrowie 10 mln zł - na Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Tę poprawkę poparło 446 posłów, m.in. 230 z PiS, 130 z KO - wśród nich była Małgorzata Kidawa-Błońska.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jedni żołnierze wbiegają na zbocze, a inni stojący u góry rzucają w nich kamieniami. Potem wszyscy walczą wręcz, okładając się metalowymi pałkami. Opublikowane w sieci nagranie z takiej bitwy wzbudza zainteresowanie i pytania internautów. Nie wszyscy wierzą, że to starcie wojsk dwóch atomowych mocarstw - czyli "czwarta wojna światowa". Wyjaśniamy.

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

"I to z naszych własnych środków", "imigrant dostanie większy zasiłek niż my pensje", "to jest skandal!" - piszą internauci w reakcji na rozpowszechnianą w sieci informację, że premier Donald Tusk na szczycie Rady Europejskiej podpisał "dokument o zrównaniu zasiłków dla imigrantów w całej UE". Sprawdziliśmy, czy to prawdziwe doniesienia.

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Źródło:
Konkret24

Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk twierdzi, że nie pamięta, by Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła łamanie prawa przy rozdawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk przekonuje też, że nie ma wiedzy, by NIK kierowała jakieś wnioski do prokuratury. A skierowała ich kilka. Część umorzono w czasie, gdy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro.

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Źródło:
Konkret24

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przekonywał w radiowym wywiadzie, że wydatki z Funduszu Sprawiedliwości odbywały się zgodnie z procedurami, a kontrowersje wokół wydawania dużej części tych środków tłumaczył "nowym celem", który "wprowadził ustawodawca". "Więc nie tylko mieliśmy prawo, ale wręcz obowiązek przekazywać na to środki" - zapewniał. Romanowski pominął to, że zmiany zapadły za czasów, gdy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Przypominamy, o co chodzi.

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Źródło:
Konkret24

Profesor Jan Hartman wyraził w mediach społecznościowych radość z wydania przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego zarządzenia co do obecności symboli religijnych w budynkach warszawskiego urzędu. "Zdjęcie krzyży w warszawskim ratuszu to wielki moralny przełom" - napisał profesor. Tyle że, jak się okazuje, krzyże pozostaną na swoich miejscach.

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Źródło:
Konkret24

"Po co było ci to dziewczyno?!", "nie wierzę, że Zelensky ją zmusił" - komentują internauci historię o 19-letniej Ukraince, która rzekomo straciła ramię w walce na wojnie. Dowodem mają być zdjęcia dziewczyny: jedno z frontu, drugie ze szpitala. Jednak nie mają one nic wspólnego z wojną w Ukrainie, a cała historia od lat jest wykorzystywana do oszustw.

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Źródło:
Konkret24

Patryk Jaki w radiowym wywiadzie bronił wydawania środków z Funduszu Sprawiedliwości, a także partyjnych kolegów, którzy nim kierowali. Europoseł na różne sposoby próbował usprawiedliwić nieprawidłowości z tym związane: przedstawiał zagadnienia wycinkowo, bagatelizował rzeczywiste zarzuty, nazywał postępowania ministrów "sprawowaniem władzy publicznej". Wyjaśniamy manipulacyjne tezy, którymi się posłużył.

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Źródło:
Konkret24

"Piękny pokaz ignorancji", "chyba nie do końca Pan wie jak działa izolacja", "zamieszkaj pan w namiocie" - to reakcje internautów na wpis publicysty Jana Pospieszalskiego. Ironizował w nim, że z powodu ocieplenia klimatu nie ma potrzeby ocieplania budynków, które ma rzekomo narzucać Unia Europejska w dyrektywie budynkowej. Wyjaśniamy, o co chodzi w dyrektywie, a ekspert tłumaczy, dlaczego potrzebna jest termomodernizacja budynków.

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, wypowiadając się o zagrożeniach ze strony Rosji, zapewniał w wywiadzie radiowym, że Unia Europejska jest największą gospodarką świata. Sprawdziliśmy, czy polityk ma rację.

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Źródło:
Konkret24

"Kolejna teoria spiskowa stała się faktem" - przestrzegają internauci, komentując popularny post, jakoby w Australii przyjęto ustawę powodującą wycofanie w tym kraju gotówki z obiegu. Obawy są jednak nieuzasadnione, bo informacja o Australii jest fake newsem, choć akurat w tym kraju gotówka staje się coraz mniej popularna.

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Źródło:
Konkret24

Zeznając przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, Jarosław Kaczyński spierał się z jej członkami, że kiedy on odwiedzał cmentarze na początku pandemii, to nie było zakazu wstępu na nie. "Ja byłem tego dnia na siedmiu cmentarzach" - mówił prezes PiS. Wyjaśniamy, jakie były wtedy przepisy.

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Andrzeja Dudy zapowiadana teraz przez premiera Donalda Tuska komisja do badania wpływów rosyjskich jest "taką", jaką stworzono specustawą za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, dlaczego to porównanie jest nieuprawnione i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w polskiej sieci ma wideo będące rzekomo fragmentem ukraińskiego programu - widzimy na nim dziwnie zachowującego się dziennikarza. Filmik krąży też w zagranicznej sieci, komentowany jest w kilku językach. To przeróbka, a przekaz wskazuje na rosyjską propagandę.

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Źródło:
Konkret24

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24