Wigilia wolna jednak nie dla wszystkich

ShutterstockKto będzie a kto nie będzie pracować w Wigilię?

Tegoroczna Wigilia będzie dniem wolnym od pracy w całej administracji państwowej – poinformował 18 grudnia na antenie radia RMF szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. "Uprawnienie do ogłoszenia takiego dnia wolnego ma szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" – powiedział minister. Rzeczywiście, tyle tylko, że jego decyzja oznacza, że wolne tego dnia będą mieli pracownicy administracji rządowej.

Już 4 miesiące temu, zarządzeniem z 31 sierpnia, minister Dworczyk zdecydował, że 24 grudnia będzie dniem wolnym dla pracowników urzędów administracji rządowej. 18 grudnia na antenie RMF mówił, że "Wigilia 24 grudnia jest dniem wolnym od pracy w całej administracji państwowej" i dodawał, że "oczywiście, odpracowujemy ten dzień wolny innego dnia". W podpisanym przez niego zarządzeniu stwierdzono, że w związku z tym, dniem pracy wyznacza się 15 grudnia.

Szef KPRM decyduje o dniu wolnym w Wigilię

Nie wszystko "państwowe" to rządowe

Decyzja szefa Kancelarii Premiera dotyczy tylko pracowników administracji rządowej – a więc pracowników KPRM, ministerstw, urzędów centralnych, wojewódzkich, urzędów nadzorowanych przez poszczególnych ministrów, Krajowej Informacji Skarbowej i izb skarbowych, komend Policji, Państwowej Straży Pożarnej, kuratoriów oświaty, itp.

O tym, jak pracują w Wigilię pracownicy pozostałych instytucji administracji "państwowej" (a raczej publicznej – bo tak stanowi np. kodeks administracyjny) – czyli pracownicy urzędów marszałkowskich, miejskich, gminnych, Kancelarii Prezydenta, Sejmu i Senatu, czy innych instytucji – decydują ich szefowie.

Kto pracuje, a kto nie

Tak więc, w zależności od decyzji władz miejskich czy gminnych, praca w Wigilię będzie się bardzo różnić. Zamknięte będą np. urzędy miejskie w Tychach czy Gliwicach, otwarte natomiast w Sosnowcu (do 15.30) i Zabrzu – do 13.00. W urzędzie miejskim w Sopocie i Gdańsku będą pracować 24 i 31 grudnia, ratusz w Mielcu w Wigilię będzie czynny do 13.30.

Najdłużej jednak będą w Wigilię pracować urzędnicy w Warszawie – Zespoły Obsługi Mieszkańców w urzędach dzielnicowych mają pracować od 8-16.

Rzecznik PSL o dodatkowych dniach wolnych od pracy
Rzecznik PSL o dodatkowych dniach wolnych od pracytvn24

Przy okazji Wigilii i dyskusji o ustawowym uregulowaniu dnia wolnego w Wigilię oraz w Wielki Piątek przypominano, że Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy m.in. w: Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, Cyprze, Słowacji i na Węgrzech.

Z kolei Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy w 15 państwach Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują m.in.: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy i Szwedzi.

Autor: pj / Źródło: Konkret24, PAP; zdjęcie tytułowe Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości