Nie, to nie "epicka ucieczka", a komputerowa animacja

Pościg w 3D

Efektowny filmik pokazujący "epicką ucieczkę" przed policyjnym radiowozem w Wielkiej Brytanii intensywnie krąży po sieci. Niektórzy internauci sugerują, że to nagranie wyczynów kaskaderskich, ale w rzeczywistości scena została wygenerowana przez specjalistów od grafiki 3D. Nie jest to ich pierwsze dzieło, które dotarło do szerokiej publiczności.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Całe nagranie jest krótkie, trwa około siedmiu sekund. Widać na nim pościg brytyjskiego radiowozu za czarnym SUV-em. W pewnym momencie goniony samochód wjeżdża tyłem na jadącą lawetę, wybija się na jej rampie i w ten sposób przeskakuje przez barierki odgradzające jezdnie. Będąc już po drugiej stronie drogi, z dużym przyspieszeniem odjeżdża sprzed oczu policjantów w radiowozie i ucieka pościgowi.

Filmik publikowano na wielu profilach w mediach społecznościowych. Na jednym z nich manewr nazwano "epicką ucieczką" i pytano, czy jest to "prawda czy fałsz".

Pytań o prawdziwość nagrania było więcej. "Prawdziwe czy nie" – pytano na koncie, które udostępniło filmik za Momentos Virales. Tylko na przykładzie tych dwóch wpisów można ocenić, jak szeroko nagranie rozeszło się po sieci.

Łącznie na dwóch kontach filmik polubiło ponad 16 tysięcy użytkowników, a ponad 5,5 tysiąca podało go dalej, znacznie zwiększając zasięg dotarcia. Samo nagranie zostało tam odtworzone 4 miliony razy.

Niektórzy internauci wierzyli w jego prawdziwość i tłumaczyli, jak można nagrać taką sytuację. "To jest prawdziwe… To kaskader w filmie lub reklamie. Używają solidnych opon, które nie pękają, ale zostawiają ślady na drodze. Również podwozie czarnego samochodu kaskaderskiego jest platerowane, więc nie zaczepia o barierkę, a rampa jest bardzo blisko, dzięki czemu samochód może uzyskać odpowiedni kąt wybicia" – tłumaczył jeden z nich.

Drifty, dachowania, przejazdy przez ścianę ognia
Drifty, dachowania, przejazdy przez ścianę ogniaTVN 24

Rozwiązanie: źródło

Na niektórych kontach publikujących filmik o "epickiej ucieczce" dodawano jednak jego oryginalne źródło. Pojawiło się ono m.in. w twitterowym wpisie konta fanów Mercedesa-Maybacha, na którym również pytano, czy nagranie jest prawdziwe, czy nie.

Wspomniane przez nich źródło odpowiada na pytanie o autentyczność filmiku. Stworzyła go firma 2NCS zajmująca się grafiką 3D. Jak można dowiedzieć się z jej oficjalnej strony internetowej, pracownicy 2NCS specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu trójwymiarowych grafik samochodów. W swojej pracy używają technologii CGI, czyli generowanych komputerowo obrazów (computer-generated imagery – CGI). Stosuje się ją chociażby w efektach specjalnych w filmach.

Mocne zainteresowanie trójwymiarowymi modelami samochodów potwierdzają także nagrania i zdjęcia zamieszczane na profilu 2NCS w serwisie Instagram. Na wszystkich pokazano stworzone komputerowo modele samochodów, naniesione na prawdziwe tło.

30 lipca opublikowano właśnie filmik z "epicką ucieczką" z policyjnego wyścigu. Wśród hasztagów napisano m.in. #3d #animation. Animację obejrzało ponad 900 tys. osób.

Najtrudniej nagrać drogę

Na kanale YouTube prowadzonym przez 2NCS opublikowano natomiast filmik, w którym pokazano kulisy tworzenia krótkiego materiału o ucieczce SUV-a. Autor tłumaczy na nim m.in. że największym problemem było nagranie wolnej od samochodów drogi, na którą później w programie graficznym dałoby się nanieść komputerową animację lawety, SUV-a i radiowozu.

Na filmiku można jednak zauważyć pojedyncze elementy wskazujące na graficzną ingerencję.

Przede wszystkim przeskakujący przez barierki SUV nie tylko prawie w ogóle nie skręca kół, ale dodatkowo zahacza, a wręcz wjeżdża niektórymi w samą barierkę. Nie powoduje to jednak zmiany toru jego lotu, co może sugerować, że jeden z elementów jest animowany, a drugi istniał już na oryginalnym nagraniu.

Moment zahaczenia SUV-a o barierki Instagram/2NCS

Po drugie, tempo, w jakim przyspiesza uciekający samochód, jest nieosiągalne nawet dla najszybszych samochodów wyścigowych, a tym bardziej dla ważącego ok. 2,5 tony SUV-a.

Jak powstają gry komputerowe?
Jak powstają gry komputerowe?tvn24

Nie pierwsza ucieczka

W pierwszym komentarzu pod nagraniem o kulisach powstawania filmu jeden z internautów napisał: "Zobaczyłem ten filmik na Instagramie i od razu pomyślałem: ‘To musi być ten sam koleś, który stworzył nagranie o ferrari przejeżdżającym pod ciężarówką’. Okazuje się, że miałem rację".

Rzeczywiście nie jest to pierwszy filmik firmy 2NCS przedstawiający ucieczkę przed policją, który zyskał ogromną popularność w sieci.

Na pierwszym z nich, opublikowanym w lipcu 2019 roku, ferrari miało wjechać pod naczepę ciężarówki i w ten sposób zniknąć z oczu podążającym za nim policjantom w radiowozie. Do jego stworzenia użyto tej samej techniki, co w przypadku SUV-a skaczącego przez barierki. Nagranie tylko na oryginalnym koncie 2NCS przez rok obejrzało ponad 1,1 miliona internautów.

Na nagraniu wyjaśniającym kulisy powstania filmiku specjaliści z 2NCS piszą jednak, że w ciągu trzech dni od jego publikacji liczba odtworzeń we wszystkich miejscach w sieci mogła sięgnąć nawet 100 milionów. Jak wyjaśnia autor, na oryginalnym, bazowym nagraniu drogi nie ma ani ciężarówki, ani ferrari, ani goniącego radiowozu.

"Jeźdźcie bezpiecznie", "Jeźdźcie uważnie" – apelują pracownicy 2NCS na zakończenie obu filmików o kulisach ich pracy.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes