ZNP

ZNP

Minister edukacji narodowej i nauki Przemysław Czarnek zapowiada zwolnienia wśród nauczycieli - 100 tysięcy straci pracę w ciągu dwóch-trzech lat. Związkowcy mówią nie tylko o problemach pracowników, bo dramatów w polskiej szkole w nowym roku widzą więcej. Adrianna Otręba.

"Nalej mi czarnej cipuleńki" - tak miał się zwracać do pracownic Jacek Zawiśliński, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ciechanowie. Podwładne twierdzą też, że wysyłał im treści o charakterze pornograficznym. Pracownicy składali skargi, prosili o pomoc polityków. W kuratorium powołano komisję antymobbingową, prokuratura prowadzi czynności sprawdzające. Dyrektor wszystkiemu zaprzecza.

Prezes PiS przekreśla szanse znaczących podwyżek dla nauczycieli - tłumaczy to inflacją. Uważa też, że pracują oni po 18 godzin tygodniowo. Nauczycieli to oburza, czują się lekceważeni i niedoceniani. Adrianna Otręba.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek publicznie opowiada o polskiej gminie, która oddała komputery bardziej potrzebującym Niemcom, choć to nieprawda. Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, nawet zobowiązana wyrokiem sądu, nie chce przeprosić za swoje nieprawdziwe wypowiedzi. Co ich łączy? - Lekceważą obywateli i niszczą zaufanie do instytucji publicznych - mówi prawnik Krzysztof Izdebski.