To nieprawda, że finał WOŚP w Lublinie nie odbędzie się

tvn24Na Placu Defilad rośnie scena WOŚP. W sztabie głównym praca wre

"Finał WOŚP odwołany! Mieszkańcy w szoku, straszny triumf Kaczyńskiego" – to tytuł artykułu, który zelektryzował wielu miłośników inicjatywy Jurka Owsiaka. W samym artykule próżno jednak szukać sensacyjnych doniesień.

Od czasu publikacji tekstu w serwisie Pikio 4 stycznia, informacja ta uzyskała niemal 1900 reakcji i blisko 800 komentarzy na różnych stronach i grupach na Facebooku. Potencjalnie mogła ona dotrzeć, według serwisu Crowdtangle, do około miliona użytkowników.

fałsz

Oryginalny wpis serwisu na Facebooku

W komentarzach pod wpisami zawierającymi link do artykułu dominują głosy oburzenia na obecnie rządzących i poparcia dla Jurka Owsiaka.

- "Jurek pis przeminie Ty zostaniesz, rób swoje prawdziwi Polacy są z Tobą"

- "Jurek głowa do góry damy radę"

- "Panie Jurku chrzanić Lublin- w Lublińcu będzie to jest pewne i zamierzam wziąć w nim udział - Lublin to pisowskie swołocze , więc kichać ich - Ok?"- pisali użytkownicy Facebooka (pisownia oryginalna).

Są jednak i tacy, którzy pytali: "Ile osób z komentujących przeczytało artykuł 2-3?".

Finał WOŚP w Lublinie odbędzie się

Tytuł tekstu Pikio wprowadza w błąd. Towarzyszący mu lead, czyli akapit wprowadzający, również może być mylący. Informuje on, że "Jurek Owsiak zdaje sobie sprawę, że obecnej władzy nie jest po drodze z organizowaną przez niego od lat Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Nie mógł się jednak spodziewać z jakiego powodu zostanie odwołany wojewódzki finał WOŚP w Lublinie. Mieszkańcy miejscowości są w totalnym szoku".

Dopiero docierając do kolejnych części tekstu, można dowiedzieć się, że lubelski finał WOŚP nie został odwołany, a tylko przeniesiony w inne miejsce. Prawo i Sprawiedliwość wydaje się nie mieć ze sprawą nic wspólnego.

Zmiana miejsca finału lubelskiej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to efekt decyzji jednego z centrów handlowych o wycofaniu się z organizacji wydarzeń związanych z finałem WOŚP. Wszystko z powodu przypadającej na dzień finału niedzieli niehandlowej. Impreza została więc przeniesiona i ma się odbyć w lokalnym Centrum Kultury.

- Wydaje mi się, że nie ma żadnych powodów do niepokoju - mówi Małgorzata Szumska z CK Lublin. - Sztab WOŚP poprosił o użyczenie naszych lokali i miejsca przed budynkiem – wyjaśnia. - Impreza będzie podobna do tych organizowanych w poprzednich latach – zapewnia Szumska.

Nieprawdziwe doniesienia

- Nie mam żadnych sygnałów o tym, że coś złego dzieje się wokół finału WOŚP w Lublinie – mówi Konkretowi24 Krzysztof Dobies, rzecznik Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dobies przekonuje, że finał się odbywa, a jego program każdego roku jest inny. - Informacje o tym, że "mieszkańcy są w szoku" i inne podobne, sensacyjne doniesienia są nieprawdziwe – kwituje.

06.01.2019 | Co WOŚP kupi w tym roku? Sprawdzamy i pokazujemy
06.01.2019 | Co WOŚP kupi w tym roku? Sprawdzamy i pokazujemyMarek Nowicki | Fakty TVN

- Przeniesienie imprezy bliżej centrum miasta może wręcz nieść ze sobą pozytywne skutki - mówi Jakub Stachnio, szef jednego z lubelskich sztabów WOŚP. Niektórym osobom będzie znacznie łatwiej dotrzeć do nowego miejsca imprezy - wyjaśnia w rozmowie z Konkret24. - W artykule portalu pikio.pl wyraźnie widać chęć wywołania sensacji i szukania rozgłosu na siłę - dodaje Stachnio.

Skąd cała facebookowa dyskusja? Nie tylko tytuł, ale i cały artykuł serwisu Pikio utrzymany jest w sensacyjnym tonie. Kluczowe informacje dotyczące zmiany miejsca organizacji finału WOŚP zamieszczone są w dalszej części artykułu. Czytelnicy, którzy przeczytali tylko tytuł albo pierwszą część tekstu, mogli odnieść wrażenie, że rzeczywiście finał WOŚP jest zagrożony - nie tylko w Lublinie, ale w całej Polsce. A to nieprawda. W tym kontekście jeszcze trudniejsza do obrony jest teza zawarta w tytule artykułu, czyli "straszny triumf Kaczyńskiego".

Dzień po tekście Pikio, doniesienia o odwołaniu finału Orkiestry w Lublinie pojawiły się także na innej stronie internetowej, z łudząco podobnym tytułem: "W tym mieście nie odbędzie się finał WOŚP. To cicha zasługa rządu". I tu schemat jest podobny - informacje są dawkowane, a te o przyczynach "odwołania" finału, czyli przeniesienia go w inne miejsce ze względu na niedzielę niehandlową, pojawiają się dopiero pod koniec. Mimo że strona, na której się tekst pojawił, nie jest popularna, link do niej był często podawany dalej w serwisie Twitter. Zamieścił go tam jeden z użytkowników z opisem "Lublin będzie w tym roku Owsiak-free!". Popularności temu wpisowi dodała Magdalena Ogórek, która podała go dalej.

fałsz

Wpis podany dalej przez Magdalenę OgórekTwitter

Przenosiny imprezy WOŚP w Lublinie ze względu na zakaz handlu w niedzielę mają w żaden sposób nie wpłynąć na program tej imprezy. Najnowsze informacje dotyczące finału WOŚP można znaleźć na specjalnej stronie tvn24.pl.

Aktualizacja, 9 stycznia

Po publikacji naszego artykułu, serwis Pikio zmienił tytuł i wstęp do swojego tekstu, informując że finał WOŚP został przeniesiony w inne miejsce, a wpływ na to miała "rządowa ustawa, która zmienia funkcjonowanie centrów handlowych w niedziele".

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości