FAŁSZ

"Polska 1980 i teraz"? Nie do końca


W sieci jest popularne zestawienie dwóch zdjęć pokazujących Łódź dawniej i dziś. Według jednego z przekazów, starsze zdjęcie zrobiono w 1980 roku. To nieprawda.

Refotografia to zestawienie dwóch zdjęć pokazujących z tej samej perspektywy dany obiekt - kiedyś i dziś. Pod koniec stycznia na twitterowym koncie Old Photos In Real Life, które publikuje właśnie refotografie z całego świata pokazano dwa zdjęcia z Polski. Na górnym widać stare, zrujnowane budynki, najpewniej fabryczne, a na dolnym - jak wyglądają obecnie (a wraz z nimi cała okolica) po gruntownej rewitalizacji.

"Polska 1980 i teraz" - głosi wpis po angielsku. Polubiło go kilkanaście tysięcy osób. Szczególne zainteresowanie wzbudził u polskojęzycznych internautów, którzy pod nim umieścili szerego komentarzy. Potwierdzali, że to zdjęcia z Polski, informując, że widać na nich budynki obecnego łódzkiego Centrum Handlowego Manufaktura i to, jak wyglądały wcześniej. Twierdzili jednocześnie, że to niemożliwe, że starsze zdjęcie zostało zrobione w 1980 roku.

Jak sprawdziliśmy, ta refotografia jest od miesięcy bardzo popularna w sieci. Pojawia się m.in. na stronach z memami. Niekiedy z przekazem, że starsze zdjęcie pochodzi z lat 90. Rozmawialiśmy z autorem tej refotografii. Opowiedział nam o okolicznościach jej powstania.

Ta refotografia jest bardzo popularna w sieci

Co widać na zdjęciach?

Internauci mają rację pisząc, że zdjęcia zosłały zrobione w Łodzi. Na górnym, starszym zdjęciu widać zrujnowane budynki włókienniczej Fabryki Izarela Poznańskiego, która powstała pod koniec XIX wieku. Pierwotnie wszystkie były utrzymane w podobnej stylistyce. Miały fasady z nieotynkowanej cegły oraz liczne wieże.

Zakład działał również w czasie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i był wtedy jednym z największych pracodawców w mieście. Po transformacji ustrojowej popadł w kłopoty - znalazł się w stanie upadłości. Jednak pod koniec XX wieku znalazł się francuski inwestor, który przejął zrujnowaną fabrykę. Zrewitalizował cały teren by w 2006 roku otworzyć tam Centrum Handlowe Manufaktura, które widać na nowszym, dolnym zdjęciu popularnej refotografii.

"Polska 1980"? Nie. Zdjęcie z późniejszej przebudowy

- Na pewno górne zdjęcie nie jest z 1980 roku, bo Fabryka Poznańskiego działa jeszcze w latach 90-tych przekazał nam Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydent Łodzi.

Jak sprawdziliśmy ta refotografia po raz pierwszy w sieci pojawiła się 23 maja 2021 roku na oficjalnej, facebookowej stronie Łodzi z komentarzem: "Dwa odmienne światy! Widok na Manufakturę sprzed niecałych 20 lat i obecnie".

Dzień wcześniej ta refotografia jako animacja pojawiła się na facebookowej stronie Refotografia. Prowadzi ją Stefan Brajter, autor "Łódzkiego fotospacerownika w czasie i przestrzeni" i to właśnie on - jak nam przekazał - zrobił zestawienia tych dwóch zdjęć z Łodzi. Przekazał jednocześnie, że jest autorem dolnej fotografii pokazującej stan obecny.

- Starsze zdjęcie na pewno nie powstało w latach 80, ani we wczesnych latach 90., ponieważ fabryka jeszcze wówczas normalnie pracowała. Mogło zostać zrobione na przełomie wieków albo już w pierwszych latach XXI wieku w czasie rewitalizacji, co sugeruje ciężarówka z piaskiem - powiedział w rozmowie z Konkret24 Brajter. Wyjaśnił, że oba zdjęcia wykonano z obecnego muzeum Manufaktury. Na pierwszym planie widać budynek zakładowej straży pożarnej (teraz jest tam popularna kawiarnia), dalej gmach zbudowany w PRL-u - już wyburzony i tkalnię, gdzie obecnie mieszczą się sklepy.

- Dolne zdjęcie pokazujące stan obecny, zrobiłem ja w maju 2021 roku - poinformował Brajter.

Z prawdopodobnym autorem starszej fotografii, nie udało nam się skontaktować.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Grzegorz Michałowski/PAP

Pozostałe wiadomości