Antysemityzm

Antysemityzm

Jedna czwarta Polaków utrzymuje mit o żydowskich porwaniach dzieci? Tak, potwierdzają to badania

W kontekście wydarzeń z kukłą Judasza w Pruchniku, prezes Fundacji Batorego prof. Aleksander Smolar mówił w telewizyjnym wywiadzie, że "są badania socjologiczne poważne, które wskazują, że mniej więcej jedna czwarta ludności polskiej ciągle utrzymuje średniowieczny mit o krwi chrześcijańskiej na macę". W sieci domagano się, żeby wyjaśnił, do jakich badań nawiązywał, więc znaleźliśmy je i potwierdziliśmy prawdziwość jego słów.

"Topienie marzanny to antysemityzm"? Nie, izraelski portal tak nie napisał

Syjoniści atakują święto palenia Marzanny - tak o artykule portalu "The Times of Israel" napisał jeden z internautów, a jego opinia była jedną z wielu podobnych. W tekście, napisanym dwa lata temu, dziennikarze skupiali się jednak na konkretnym przypadku, kiedy w Warszawie spalono kukłę Żydówki, a nie tradycyjnej marzanny. Sprawca tamtego wydarzenia jest oskarżony o popełnienie przestępstwa.

Nie, pijany Żyd nie zranił nożem ciężarnej kobiety w Krakowie

Kompletnie nieprawdziwym jest krążący w internecie wpis, jakoby 12 marca w pobliżu Starej Synagogi w Krakowie miał miejsce atak na kobietę w ciąży, prowadzącą wózek. Policja nie odnotowała podobnego incydentu. Natomiast zdjęcie, którym posłużył się bloger dla zilustrowania rzekomego zdarzenia, pochodzi sprzed ponad roku.

Postrzeganie antysemityzmu w Polsce. Ponura statystyka

Po manifestacji Piotra Rybaka w Oświęcimiu politycy Prawa i Sprawiedliwości mówili, że Polska jest na szarym końcu statystyk dotyczących incydentów antysemickich, a Niemcy na miejscu pierwszym. Raport, na który się powoływali, tylko w części z oficjalnymi danymi potwierdza te stwierdzenia. W badaniach pokrzywdzonych, obejmujących też przypadki niezgłaszane, Polska wypada zdecydowanie gorzej.