Odra

Odra

Premier mówi o "naturalnych zmianach" w Odrze. Wyniki badań wskazują coś innego

Zdaniem Mateusza Morawieckiego katastrofa w Odrze jest "zdarzeniem o charakterze naturalnym" i nie było "wielkich zrzutów substancji chemicznych" do rzeki. Jednak wcześniej premier mówił co innego, a wyniki pierwszych badań pokazują już, że katastrofa w Odrze nie jest zjawiskiem naturalnym, lecz "problemem spowodowanym przez człowieka".

Jak to z natychmiastową dymisją prezesa Wód Polskich było? Wyjaśniamy

Jego dymisja miała być natychmiastowa, ale okazało się, że "natychmiast" oznacza zwłokę kilku dni. Chodzi o byłego już prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę, który stracił stanowisko w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. I wbrew licznym twierdzeniom, to nie premier go zdymisjonował.

"Wymiana informacji z różnymi służbami". Kiedy i jak organy państwa informowały o Odrze

Analiza działań informacyjnych dotyczących Odry podejmowanych przez instytucje państwowe i władze pokazuje, że prawie przez miesiąc różne organy zapewniały o "stałej współpracy", "stałym kontakcie" i "na bieżąco wymieniano informacje" z "różnymi służbami". Czasami były to sprzeczne przekazy. Zaleceń, czy i jak można powstrzymać katastrofę, w tej wymianie informacji nie widać.

Przestępstwa przeciwko środowisku: jak ich przybywa, które dominują

Zanieczyszczenie środowiska, niszczenie roślin i uszkadzanie zwierząt oraz niewłaściwe postępowanie z odpadami - te przestępstwa przeciwko środowisku dominowały w ostatnich latach. W ciągu 10 lat liczba postępowań w takich sprawach wzrosła trzykrotnie. Przestępstw, w których wykryto podejrzanego, też przybyło.

Hipotezy minister Moskwy o skażeniu Odry. Eksperci oceniają

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przedstawiła cztery hipotezy analizowane jako potencjalne przyczyny katastrofy ekologicznej w Odrze. Pytani przez Konkret24 eksperci uważają, że "nastąpił łańcuch zdarzeń łączący różne części tych hipotez". To nie zapowiada szybkiego ustalenia winnych.

Niemiecki minister zaprzeczył, że mówił o rtęci w Odrze? Nie. Wyjaśniamy

Politycy Zjednoczonej Prawicy twierdzą, że minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel na konferencji w Szczecinie zaprzeczył, że wcześniej mówił o zawartości rtęci w Odrze. Lecz niemiecki minister nie zaprzeczył - po prostu nie takie pytanie usłyszał, a politycy Zjednoczonej Prawicy to wykorzystali do swojej narracji.

Wiceminister zarzuca prezydent Gdańska sprzedaż miejskiej spółki Francuzom. To nieprawda

Wiceminister Grzegorz Witkowski podczas konferencji prasowej nad Odrą zarzucił prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz, że sprzedała miejskie przedsiębiorstwo wodociągowe francuskiemu inwestorowi, a po awarii przepompowni ścieków nikt nie poniósł odpowiedzialności. Obie tezy są nieprawdziwe. Prezydent Dulkiewicz nie tylko nie sprzedała spółki Francuzom, lecz za jej kadencji miasto odkupiło od nich wszystkie udziały.