Dlaczego prezes Orlenu nie składa oświadczenia majątkowego, a prezes uzdrowiska w Rabce musi? Wyjaśniamy

Prezesi których spółek z udziałem Skarbu Państwa nie muszą składać oświadczeń majątkowych? mat. prasowe

Spośród 15 największych spółek z udziałem Skarbu Państwa prezesi tylko sześciu z nich muszą co roku składać oświadczenia majątkowe. Nie ma w tym gronie szefa PKN Orlen, ale także szefów KGHM Polska Miedź czy PZU. I nie zmieni tego również nowy projekt posłów Lewicy, gdyby został przyjęty.

Posłowie Lewicy złożyli 18 marca w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Jak mówiła na konferencji prasowej posłanka Lewicy Beata Maciejewska, "codziennie mamy do czynienia z informacjami o aferach na temat pieniędzy, majątku oraz znajomych pana prezesa Obajtka. (…) Dlaczego jest tak, że wójt Pcimia czy poseł musi przedstawić swoje oświadczenie majątkowe, a osoba zasiadająca w spółce z udziałem Skarbu Państwa nie musi tego robić?" - pytała.

Lewica przedstawia projekt ustawy o lustracji majątkowej szefów spółek
Lewica przedstawia projekt ustawy o lustracji majątkowej szefów spółek tvn24

Lewica proponuje dodanie do ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym rozdziału dotyczącego oświadczeń majątkowych. Mieliby je składać członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek, w których udział Skarbu Państwa lub państwowej osoby prawnej przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji. Ich oświadczenia miałyby zawierać informacje o zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach, osiągniętych dochodach, mieniu ruchomym powyżej 10 tys. zł, kredytach i pożyczkach. To te same informacje, które muszą podawać w swoich oświadczeniach majątkowych na przykład posłowie.

Oświadczenia władz spółek z ponad 50-proc. udziałem Skarbu Państwa byłyby jawne (poza danymi adresowymi), a osobą odpowiedzialną za opublikowanie tych oświadczeń w formie elektronicznej byłby minister aktywów państwowych. Tak jak wszystkie oświadczenia o stanie majątkowym, również te kontrolowałoby Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Tylko że zasadnicza treść propozycji Lewicy powiela to, co już jest od dawna w polskim prawie - i gdyby ta propozycja przeszła, prezes PKN Orlen nadal nie musiałby składać oświadczenia majątkowego. Tłumaczymy dlaczego.

Władze nie wszystkich spółek Skarbu Państwa składają oświadczenia majątkowe

Ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne - tzw. ustawa antykorupcyjna - obowiązuje od 1 stycznia 1998 roku. Jej przepisami są objęte m.in. najważniejsze osoby w państwie, wysocy urzędnicy państwowi, parlamentarzyści, radni, szefowie NBP, banków państwowych, prokuratorzy, sędziowie itp. Wszyscy oni są zobowiązani do składania co roku oświadczeń o stanie majątkowym. Poza oświadczeniami członków zarządu NBP, pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, parlamentarzystów i samorządowców - są one niejawne. Ale osoba składająca może wyrazić zgodę na ich upublicznienie – robią to co roku ministrowie i sekretarze stanu; w kampanii prezydenckiej w 2020 roku zrobił to po raz pierwszy prezydent Andrzej Duda.

Fragment oświadczenia majątkowego prezydenta Andrzeja Dudy

Ustawie antykorupcyjnej podlegają też prezesi, wiceprezesi i członkowie zarządów jednoosobowych spółek Skarbu Państwa oraz tych spółek, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji. Czyli jest to ten sam wymóg, który proponuje teraz wprowadzić Lewica.

Mówi o tym art. 2 pkt 9 ustawy. Szefowie tych spółek muszą co roku składać oświadczenia o stanie majątkowym – na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy: "osoby określone w art. 1 oraz w art. 2 pkt 1–2a, 3–5, 6d i 7–11 są obowiązane do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym". Władze spółek są wymienione w pkt 9 art. 2 tej ustawy. Swoje oświadczenia majątkowe członkowie zarządów składają premierowi. Z mocy ustawy są one niejawne, chyba że osoba je składająca zgodzi się na ich upublicznienie. Według art. 10 ust. 3: "w szczególnie uzasadnionych przypadkach osoba uprawniona (…) do odebrania oświadczenia może je ujawnić pomimo braku zgody składającego oświadczenie".

"Daniel Obajtek myśli, że jest ponad prawem"
"Daniel Obajtek myśli, że jest ponad prawem"Fakty TVN

Prezes PKN Orlen - obecnie Daniel Obajtek - i członkowie zarządu spółki nie podlegają przepisom ustawy antykorupcyjnej, bo udział Skarbu Państwa w Orlenie wynosi 27,52 proc.

Oświadczeń majątkowych nie muszą też składać szefowie ponad stu innych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Szefowie 117 spółek muszą, a 137 spółek - nie

To, władze których spółek Skarbu Państwa muszą składać oświadczenia majątkowe, można sprawdzić na podstawie oficjalnego wykazu firm z udziałem Skarb Państwa, które są nadzorowane bezpośrednio przez jedną z instytucji administracji państwowej. Wykaz na swojej stronie internetowej publikuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Według stanu na 30 czerwca 2020 roku spółek z udziałem Skarbu Państwa było 349: 254 prowadziły działalność, w 95 toczyły się procesy upadłościowe bądź likwidacyjne.

Spośród 254 działających firm Skarb Państwa ma ponad 50-proc. udział w 117. Prezesi, wiceprezesi i członkowie zarządów tych firm są zobowiązani do złożenia oświadczeń majątkowych. Są to np. takie spółki jak Chłodnia "Mors-Wola" Sp. z o.o., Uzdrowisko Rabka SA, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Ostrowcu Świętokrzyskim SA, Sklejka Orzechowo SA, Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego SA albo Zielonogórski Rynek Rolno-Towarowy SA.

Pytania o oświadczenia majątkowe Mariana Banasia
Pytania o oświadczenia majątkowe Mariana BanasiaFakty po południu

Ale wśród 117 spółek z ponad 50-proc. udziałem Skarbu Państwa 18 figuruje w wykazie kancelarii premiera jako "spółki o istotnym znaczeniu dla gospodarki" – są to m.in. Poczta Polska, Polskie Radio SA, TVP SA, Polski Fundusz Rozwoju. W tej grupie sześć spółek - Polski Holding Nieruchomości, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Polska Grupa Energetyczna, Jastrzębska Spółka Węglowa, Lotos, Enea - to firmy notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Prezesi, wiceprezesi i członkowie ich zarządów muszą składać oświadczenia majątkowe.

Natomiast władze 137 spółek nie muszą składać oświadczeń majątkowych, bo udział Skarbu Państwa w tych firmach jest mniejszy niż 50 proc. Są to np. Polska Grupa Zbrojeniowa SA, Piastowskie Zakłady Przemysłu Gumowego Stomil Sp. z o.o., Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy "Giełda Elbląska" SA. Ale są też wielkie firmy giełdowe, np. PZU SA (Skarb Państwa ma 34,19 proc. udziału), KGHM Polska Miedź SA (31,79 proc.), PKO BP (29,4 proc.).

Na 15 największych polskich spółek z udziałem Skarbu Państwa, notowanych na giełdzie, tylko władze sześciu muszą więc składać oświadczenia.

PiS za jawnością majątkową - ale projekty zamraża

Przypomnijmy, że wciąż nie dokończono prac nad projektem ustawy o jawności życia publicznego zaproponowanym jesienią 2017 roku przez ministra Mariusza Kamińskiego. Projekt przewiduje niemal powszechną lustrację majątkową – wymienia 151 kategorii osób zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych, w tym szefów spółek Skarbu Państwa bez względu na wielkość udziału (ale miałyby one pozostać niejawne).

Ustawa o jawności majątków rodzin polityków skierowana do TK. "Były wątpliwości natury prawnej"
Ustawa o jawności majątków rodzin polityków skierowana do TK. "Były wątpliwości natury prawnej"Fakty TVN

Z kolei od 18 października 2019 roku w Trybunale Konstytucyjnym kierowanym przez Julię Przyłębską czeka na rozstrzygnięcie ustawa z 11 września 2019 roku o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz niektórych innych ustaw. Zmuszałaby ona osoby publiczne (m.in. parlamentarzystów, członków rządu, RPO) do ujawniania majątków współmałżonków i dzieci. Ustawa powstała po tym, gdy media ujawniły, że Mateusz Morawiecki część swojego majątku przepisał na żonę. Andrzej Duda uznał jednak, że przepisy ustawy naruszają prawo do prywatności, autonomii informacyjnej i równości wobec prawa.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: materiały prasowe

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki "zachęcił wszystkich kontrkandydatów" w wyborach prezydenckich do opublikowania oświadczeń majątkowych. Tylko że większość z nich to zrobiła, są publicznie dostępne. Jeden z kandydatów nie deklaruje własności żadnego mieszkania czy domu, inni mają po kilka mieszkań. Co jeszcze wiemy?

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Źródło:
Konkret24

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka broni Andrzeja Dudy jako strażnika konstytucji. Według niej "nie było żadnego wyborów sędziów dublerów". Przypominamy więc, jak w 2015 roku wybrano sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Źródło:
Konkret24

Kilka godzin po tragedii na Uniwersytecie Warszawskim w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja, jakoby sprawcą ataku był Ukrainiec. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem takich pogłosek, nie są prawdziwe.

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Źródło:
Konkret24

Niedługo po ataku Indii na Pakistan zaczęto rozpowszechniać w sieci nagrania mające przedstawiać moment ataku. Jak często bywa w przypadku konfliktów zbrojnych, nie wszystkie publikowane teraz nagrania są aktualne. Przestrzegamy.

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Źródło:
Konkret24

Jedni straszą hordami migrantów; drudzy twierdzą, że Polska jest wyłączona z lokowania migrantów. Jedni alarmują, że pakt migracyjny już działa; drudzy uspokajają, że nie wejdzie w życie. Wyborca może odnieść wrażenie, że Unia Europejska właśnie decyduje w sprawie paktu migracyjnego - nic bardziej mylnego. To kampanijna gra. Ekspert tłumaczy, dlaczego się opłaca.

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Źródło:
TVN24+

Spór o referendum w sprawie prawa aborcyjnego był jednym z gorętszych momentów debaty Szymona Hołowni i Magdaleny Biejat. Marszałek Sejmu przekonywał, że w obecnej sytuacji "optymalne będzie referendum". Wyjaśniamy, dlaczego samo referendum nie przesądzi o zmianie prawa. 

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w sieci generuje nagranie z fragmentem przemówienia Donalda Tuska w Holandii. Na jego podstawie internauci twierdzą, że polski premier o wybuch drugiej wojny światowej obwinił... Polskę. Lecz Tusk powiedział coś innego.

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy masowo ruszyli po polskie obywatelstwo" - ogłosił na nagraniu europoseł Konfederacji Marcin Sypniewski. Według niego w 2024 roku 40 tysięcy z nich dostało polski paszport. Nieprawda, o wiele mniej.

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki, odpowiadając na pytania dotyczące swoich mieszkań, zapewnił, że "nie ma nic do ukrycia". Mówił, że opublikuje swoje oświadczenie majątkowe, jeśli tylko będzie taka możliwość prawna. Tylko że zdaniem ekspertów już może to zrobić. Oto dlaczego zależy to od samego prezesa IPN.

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Źródło:
Konkret24

Czy premier kiedykolwiek zapowiadał, że będzie obchodził polskie prawo? Tak w kontekście dyskusji o przestrzeganiu konstytucji twierdzą posłowie PiS Zbigniew Bogucki i Michał Wójcik. Tylko że manipulują głośną już wypowiedzią Donalda Tuska.

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Pożar kościoła, do którego doszło w Walii, wywołał kolejną falę antyimigranckich komentarzy - także w polskiej sieci. Powodem jest stworzony na bazie tego wydarzenia fake news, jakoby ogień podłożyło dwoje Pakistańczyków. Policja jednak zaprzecza.

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Źródło:
Konkret24

W sieci krążą dwa niemal identyczne zdjęcia z uroczystości w ogrodzie Białego Domu. Na jednym z nich wśród gości widać Karola Nawrockiego, na drugim - w tym samym miejscu stoi zupełnie inny, nieznany mężczyzna. Sprawdziliśmy, które z tych zdjęć jest autentyczne, a które jest przeróbką.

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Źródło:
Konkret24

Pismo jednego z polskich dowódców wojskowych ma być dowodem, że Polska wyśle "korpus interwencyjny" na Ukrainę - tak twierdzą posłowie Roman Fritz i Konrad Berkowicz. Dowództwo operacyjne zaprzecza tym informacjom i pisze o "pożywce dla rosyjskich ośrodków propagandowych".

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Temat bykowego, czyli podatku dla osób bezdzietnych, wrócił w publicznej debacie za sprawą petycji, która trafiła do Sejmu. Ten pomysł forsuje również kandydujący na prezydenta Marek Jakubiak. Jako wzór wskazuje Niemcy. Porównanie jest niewłaściwe, a ekspert tłumaczy, dlaczego bykowe kłóci się z konstytucją.

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Źródło:
TVN24+

"Niesamowite, Polska się budzi!" - ogłosił europoseł PiS Waldemar Buda, publikując zdjęcie dwóch plakatów na jakimś ogrodzeniu. Wynika z niego, że na jednym banerze ktoś "przeprasza za baner" obok z wizerunkiem Rafała Trzaskowskiego. Śmieszne? Przede wszystkim nieprawdziwe. Bazowe dla tej przeróbki zdjęcie istnieje i już wcześniej intrygowało internautów.

"Przepraszam za baner". Wyborcza wojna na plakaty i... fejki

"Przepraszam za baner". Wyborcza wojna na plakaty i... fejki

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen twierdzi, że Ukraińcy przebywający w Polsce w świadczeniach socjalnych dostają więcej, niż wpłacają do budżetu państwa w podatkach. Dostępne opracowania pokazują jednak coś odwrotnego.

Mentzen o tym, ile wydajemy na Ukraińców, a ile zyskujemy. Nie ma racji

Mentzen o tym, ile wydajemy na Ukraińców, a ile zyskujemy. Nie ma racji

Źródło:
Konkret24

W debacie "Super Expressu" kandydaci na prezydenta przepytywali siebie nawzajem. Odpierając zarzuty rywali, nieraz minęli się jednak z prawdą albo przeinaczali fakty. Oto wypowiedzi, które wprowadziły w błąd opinię publiczną.

Debata prezydencka. Fałsze i manipulacje kandydatów

Debata prezydencka. Fałsze i manipulacje kandydatów

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się informacja, jakoby Polska była "rekordzistą" pod względem złożonych wniosków azylowych w tym roku. Przekaz ten podają dalej między innymi działacze Konfederacji i PiS. Jednak autor posta, który stał się źródłem tych doniesień, manipulacyjnie dobrał dane. I o czymś nie wspomniał.

Rekord wniosków o azyl w Polsce? Podwójna manipulacja

Rekord wniosków o azyl w Polsce? Podwójna manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prezydent Andrzej Duda wykorzystał zaproszenie na konwencję Karola Nawrockiego w Łodzi, żeby chwalić osiągnięcia rządów Zjednoczonej Prawicy i skrytykować działania gabinetu Donalda Tuska. W niektórych kwestiach mijał się jednak z prawdą, wprowadzając opinię publiczną w błąd.

Duda na konwencji Nawrockiego. Cztery nieprawdy

Duda na konwencji Nawrockiego. Cztery nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Michał Wawer straszy "polskimi emeryturami dla Hindusów", czyli że ZUS będzie hojnie dopłacał do "skromnych indyjskich emerytur". Mechanizm tej manipulacji jest podobny, jak w fałszywej narracji o uprawnieniach emerytalnych dla Ukraińców. Chodzi o umowy o zabezpieczeniu społecznym, które Polska standardowo zawiera z wieloma krajami.

"Polskie emerytury dla Hindusów"? Co zakłada ta umowa

"Polskie emerytury dla Hindusów"? Co zakłada ta umowa

Źródło:
Konkret24

Wojna prezydenta Donalda Trumpa z Uniwersytetem Harvarda trwa. Według rozsyłanego w sieci przekazu w odwecie za zabranie uczelni funduszy jej władze odrzuciły aplikację najmłodszego syna Trumpa - Barrona. Jednak żadnych dowodów na tę teorię nie ma.

Harvard nie przyjął na studia syna Trumpa? Skąd taka plotka

Harvard nie przyjął na studia syna Trumpa? Skąd taka plotka

Źródło:
Konkret24

Teksty z trzynastu polskich serwisów informacyjnych wykorzystano w kolejnej fazie operacji wpływu prowadzonej przez rosyjski ośrodek dezinformacji. W specjalnie tworzonych postach linkowano do artykułów, które zawierały treści przydatne Kremlowi. A potem w ruch szły boty.

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Źródło:
Konkret24

"Jakaś masakra", "ekologia to fikcja" - komentują internauci film, który notuje miliony wyświetleń w sieci. Ma przedstawiać cmentarz elektrycznych skuterów. Co o nim wiemy?

"Cmentarz elektrycznych skuterów"? Niezupełnie

"Cmentarz elektrycznych skuterów"? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Posłowie i senatorowie PiS mieli wpłacać na partię minimum tysiąc złotych miesięcznie, europosłowie PiS - minimum pięć tysięcy. Tak zarządził Jarosław Kaczyński, gdy PiS nie dostał części subwencji. Konkret24 pozyskał rejestr wszystkich wpłat dla tej partii za 2024 rok. Oto kto wpłacił najwięcej, a kto w ogóle.

Mieli "wspierać partię finansowo". Kto ile wpłacił? Mamy rejestry PiS

Mieli "wspierać partię finansowo". Kto ile wpłacił? Mamy rejestry PiS

Źródło:
TVN24+