Plakat mający przedstawiać plany brytyjskiej Partii Konserwatywnej dotyczące ograniczenia liczby osób bezdomnych stał się wiralem w anglojęzycznym internecie - i jest też komentowany w polskim. Lecz Partia Konserwatywna nie ma z nim nic wspólnego.
Internauci dyskutują o rozpowszechnianym w mediach społecznościowych zdjęciu plakatu wiszącego prawdopodobnie w pociągu. Jest na nim logo brytyjskiej Partii Konserwatywnej i napis w języku angielskim: "We plan to cut all homeless people in half by 2025". Jest to dość dwuznaczne sformułowanie, bo można je przetłumaczyć opisowo (jak zrobił to zawodowy tłumacz): "Do roku 2025 planujemy zmniejszyć liczbę bezdomnych o połowę"; można bardziej wprost: "Do roku 2025 planujemy obciąć wszystkich bezdomnych o połowę"; a można też rozumieć je jako: "Do 2025 roku planujemy przeciąć wszystkich bezdomnych na pół". Składnia zdania powoduje właśnie, że zdjęcie wzbudza komentarze. Fotografię tę 23 kwietnia opublikował np. jeden z użytkowników serwisu z memami Kwejk.pl.
Ponad 400 internautów zostawiło reakcję pod zdjęciem. Większość komentarzy była w żartobliwym tonie, typu: "Już ostrzą piły", "Konserwatyści xD".
22 kwietnia to samo zdjęcie opublikowano na twitterowym anglojęzycznym profilu No Context Brits. Polubiło je blisko 112 tys. osób; a 8,6 tys. podało dalej. Także w tym przypadku internauci zostawiali głównie żartobliwe komentarze. Ale nie wszyscy.
Niektórzy powątpiewali, czy fotografia jest prawdziwa. "To z pewnością najgorszy photoshop, jaki widziałem w tym tygodniu" - napisał jeden. Inny sugerował, że napis powstał w wyniku błędu. "Jak to się stało, że nikt kto pracuje dla konserwatystów nie zauważył, jak źle jest to sformułowane?" - pytał.
By poznać rozwiązanie zagadki, wystarczy przejrzeć sekcje komentarzy. Niektórzy internauci tłumaczyli kontekst powstania fotografii i wyjaśniali, dlaczego w miejscu publicznym wisiały takie ogłoszenia. Plakaty nie mają jednak nic wspólnego z Partią Konserwatywną.
"Satyryczny artysta uliczny", "prankster"
Jeden z internautów obok zdjęcia z napisem o bezdomnych opublikował dwa inne, podobne zdjęcia plakatów z logo Partii Konserwatywnej. Na jednym jest napis: "Our aim is to erase all disabled people by December 2020" (tłum. red.: Naszym celem jest usunięcie do grudnia 2020 roku wszystkich osób niepełnosprawnych), na drugim: "Time for another little snotty nosed Etonian softcock to run the country again" (tłum. red.: Czas, by kolejny mały, zasmarkany, etoński mięczak znów rządził krajem - to nawiązanie do Eton College, prestiżowej szkoły, którą skończył lider brytyjskich konserwatystów Boris Johnson).
Autor tego komentarza zamieścił link do profilu na Instagramie. To konto użytkownika Fokawolf, który sam siebie nazywa "wielokrotnie nagradzanym profesjonalnym głupkiem". Publikuje wiele satyrycznych materiałów - w tym przerobionych plakatów reklamowych, a także wpisów krytycznych wobec Partii Konserwatywnej. Post z plakatem o bezdomnych jest we wpisie z 18 lipca 2019 roku. W jednym z kolejnych wpisów Fokawolf podziękował internautom za "świetne opinie". Internauta nie potwierdził jednak, że to on stworzył plakaty.
Fokawolf ma również profil na Twitterze. Wyróżnił na nim tweeta fact-checkingowego serwisu FullFact, który 28 lipca 2019 roku opublikował tekst o plakacie i o komentarzu internauty, który najprawdopodobniej uwierzył, że odpowiada za niego Partia Konserwatywna. FullFact cytował artykuł z magazynu "TimeOut" z maja 2019 roku, gdzie Fokawolf został przedstawiony jako "satyryczny artysta uliczny" i "prankster". Dziennikarze ustalili, że wiralowe zdjęcie powstało w londyńskim metrze, w którym zabronione jest umieszczanie materiałów wyborczych.
W kolejnych latach zdjęcie pojawiało się w sieci i prowokowało internautów do zadawania pytań. Teksty na jego temat można znaleźć w anglojęzycznych serwisach fact-checkingowych, m.in. w Snopes i Reuters Fact Check.
Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Twitter
Źródło zdjęcia głównego: Twitter