CBA

CBA

Szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu przestali publikować swoje oświadczenia majątkowe. Kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej ich nie publikuje, bo "nie ma takiego obowiązku". Powiększa się bałagan dotyczący oświadczeń. Miała go uporządkować ustawa o jawności życia publicznego, ale od pięciu lat nikt nie zajmuje się jej projektem.

Zaufani ludzie szefa Partii Republikańskiej Adama Bielana i Jacka Żalka w ubiegłym roku przejęli kontrolę nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, państwową agencją dysponującą miliardami złotych. Później zaczęła się między nimi walka o wpływy, która wstrząsnęła obozem rządzącym. Osoby te pełniły rolę doradców eksdyrektora NCBR Pawła Kucha. Dotarliśmy do pełnej listy dziewięciorga doradców.

Prokuratura złożyła wniosek o zastosowanie aresztu, ale sąd się nie zgodził. Dzień później CBA opublikowało nagranie, mające być dowodem w śledztwie dotyczącym korupcji. Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, który usłyszał zarzuty, mocno protestuje przeciwko temu, co jeszcze przed rozpoczęciem procesu robi z materiałem dowodowym CBA. Maciej Zalewski.