Greta Thunberg

Greta Thunberg

Nie, Greta Thunberg nie namawiała Chińczyków, by przestali jeść pałeczkami

"Oj Greta ucz się, ucz" - skomentował jeden z internautów informację, jakoby Greta Thunberg namawiała Chińczyków do zrezygnowania z używania pałeczek do jedzenia w celu ochrony lasów. Post tej treści w kwietniu stał się popularny na Facebooku. Szwedzka aktywistka takiego apelu do Chińczyków nie wystosowała, a fejk krąży w internecie, w różnych językach, od 2020 roku.

Nie, strzelająca kobieta to nie Greta Thunberg

Popularne na Twitterze nagranie, pokazujące młodą kobietę strzelającą z karabinu, według internautów ma przedstawiać szwedzką aktywistkę klimatyczną Gretę Thunberg. Tak naprawdę widać na nim inną Szwedkę, 31-letnią Emmy, która od kilkunastu dni stara się wyjaśnić internautom, że ​​nie jest Gretą. Fałszywa informacja nie przestaje jednak krążyć w sieci.

Nie, Simpsonowie nie przewidzieli spotkania Grety Thunberg i Donalda Trumpa

Greta Thunberg wbrew żartom internautów nie odbyła podróży w czasie, a twórcy serialu "Simpsonowie" nie przewidzieli spotkania szwedzkiej aktywistki klimatycznej i prezydenta Donalda Trumpa w siedzibie ONZ we wrześniu tego roku. Fotografia sprzed ponad 120 lat, na której widać sobowtóra Grety jest prawdziwa, ale popularny w internecie kadr z animowanej serii jest przeróbką.

Rosyjska propaganda o klimacie: szaleni aktywiści, broń klimatyczna i depopulacja planety

"Ulubienica elit Greta Thunberg", "pociski klimatyczne" czy tajny plan "Imperium Brytyjskiego" na depopulację planety - to przykłady narracji rosyjskich mediów w artykułach negujących bądź wyrażających wątpliwości wobec zjawisk zmian klimatu. Identyfikujący rosyjską propagandę portal EUvsDisinfo zwraca uwagę na rozbieżności między treściami przedstawianymi w mediach a stanowiskiem Kremla, które w ostatnich miesiącach przeszło ewolucję.

Greta Thunberg w polskich mediach społecznościowych. Fake newsy, manipulacje, półprawdy

Poniedziałkowe wystąpienie Grety Thunberg na forum ONZ wywołało żywiołowe reakcje wśród polskich użytkowników mediów społecznościowych. Nie zawsze pozytywne. Internauci m.in. masowo udostępniali sfałszowane zdjęcie szwedzkiej aktywistki z amerykańskim milionerem Georgem Sorosem. Wśród osób rozpowszechniających fotografię byli parlamentarzyści. Na Twitterze pojawiły się również manipulacje i półprawdy o rzekomo nieekologicznym stylu podróżowania aktywistki, czy sugerujące ograniczanie jej działalności do Europy i Stanów Zjednoczonych.