"Nie ma czegoś takiego jak kryzys klimatyczny". Sprawdzamy słowa Grety Thunberg


Szwedzka aktywistka klimatyczna miała zmienić poglądy i w wywiadzie zaprzeczyła istnieniu kryzysu klimatycznego. Nagranie z jej udziałem zostało zmanipulowane.

W krótkim nagraniu rozpowszechnianym na Twitterze Greta Thunberg miała powiedzieć, że kryzys klimatyczny nie istnieje. "Greta mówi: 'Nie ma czegoś takiego jak kryzys klimatyczny!'. How dare you! (Jak śmiesz!) A może po prostu skończyły się rosyjskie pieniądze wysyłane na ekopropagandę?" - napisał 18 kwietnia jeden z internautów (pisownia wszystkich wpisów oryginalna). Tweet zdobył ponad 550 polubień i blisko 200 podań dalej.

fałsz

Internauta przekonuje, że Greta Thunberg zaprzeczyła istnieniu kryzysu klimatycznego
Internauta przekonuje, że Greta Thunberg zaprzeczyła istnieniu kryzysu klimatycznegoInternauta przekonuje, że Greta Thunberg zaprzeczyła istnieniu kryzysu klimatycznegoTwitter

Do tweeta dołączono nagranie z fragmentem wywiadu Grety Thunberg dla amerykańskiej telewizji MSNBC. Dziennikarz pyta, co by odpowiedziała, gdyby "on" (nie wiemy kto, możemy się domyślać, że chodzi o Joe Bidena) zadzwonił do niej i zapytał, co musi zmienić w swoich działaniach (w sprawie zmian klimatycznych), bo może użyć "prezydenckiej magicznej różdżki". Thunberg najpierw zastrzega, że nie odpowiedziałaby nic, bo takie podpowiedzi uważa za niezgodne z duchem demokracji. Chwilę później jednak stwierdza, że poradziłaby mówić o sytuacji zgodnie ze stanem faktycznym. "Skoro kryzys klimatyczny nie istnieje, jak możemy oczekiwać od ludzi podejmowania działań dla klimatu?" - pyta aktywistka.

Susza uderza w rolnictwo. Plony w tym roku mogą być mniejsze
Susza uderza w rolnictwo. Plony w tym roku mogą być mniejszeFakty TVN

"Greta! How dare you?", "Zaczyna się wycofywać rakiem"

Internauci triumfowali: "Gówniara dorośleje..."; "To był przepał od początku..."; "Zarobila juz swoje wiec zaczyna sie wycofywac rakiem" - komentowali. Autorzy kilku wpisów przekonywali, że Thunberg była wcześniej zależna finansowo od Rosjan: "Greta już swoje zarobiła na Ruskiej propagandzie"; "Bez ruskiej forsy zmienia się punkt widzenia".

"Czy ja dobrze słyszę?,'Największy autorytet' od klimatu odwołał właśnie kryzys klimatyczny? Greta mówi, że coś takiego jak ,'kryzys klimatyczny no exist' Piekło zamarzło!" - to treść innego popularnego tweeta z 18 kwietnia. Polubiło go ponad 200 internautów, ponad 100 podało dalej. "Greta! How dare you?"; "Grecia spadnie z piedestału za 3…2…1…" - komentowali internauci.

Autorzy obu podanych wyżej komentarzy wykorzystali nagranie wideo z niemieckojęzycznego wpisu z 17 kwietnia. Na Twitterze równolegle krąży popularny wpis w języku angielskim z 19 kwietnia z tym samym nagraniem. Nie jest to jednak nowe wideo. W czerwcu 2021 roku serwisy fact-checkingowe Reuters Fact-Check i Politifact informowały, że fragment rozmowy opublikowano m.in. na instagramowym profilu Republican Party (nie jest to oficjalne konto amerykańskiej partii politycznej).

Oryginalne nagranie zostało przemontowane w taki sposób, by uwiarygodnić tezę o Grecie Thunberg negującej kryzys klimatyczny.

Thunberg o postawie polityków wobec kryzysu klimatycznego

Sześciominutowy wywiad z marca 2021 roku można obejrzeć na profilu MSNBC w serwisie YouTube. Rozpoczyna się od pytania Mehdiego Hasana o ocenę pierwszych dni prezydentury Joe Bidena.

Hasana interesują konkretne działania dotyczące zmian klimatycznych, które Greta Thunberg doradziłaby Joe Bidenowi. Aktywistka zastrzega, że wolałaby nie doradzać niczego z uwagi na poszanowanie [zasad] demokracji, gdyż przywódcy wybierani w demokratycznych wyborach, nie powinni podejmować działań bez wsparcia wyborców. Mówiła, że potrzeba przede wszystkim podnoszenia świadomości i kształtowania opinii publicznej. "Jeśli ludzie nie będą świadomi kryzysu, z którym mamy do czynienia, to oczywiście nie będą wywierać nacisku na wybranych przywódców" - przekonywała. Prezydentowi USA doradziłaby przedstawianie sytuacji "taką, jaka jest".

Thunberg przywołała doświadczenie rozmów z wieloma światowymi przywódcami, którzy swoją powściągliwość we wprowadzaniu ekologicznych rozwiązań tłumaczyli brakiem poparcia wyborców. Właśnie dlatego, według Thunberg, najważniejszą radą dla polityków powinno być ich świadome podejście do zagrożeń związanych z kryzysem klimatycznym.

prawda

Jak można oczekiwać wsparcia i presji ze strony wyborców, jeśli nie traktuje się kryzysu [klimatycznego] jak kryzysu. Skoro kryzys klimatyczny "nie istnieje", jak możemy oczekiwać, że ludzie będą chcieli działań na rzecz klimatu? Greta Thunberg, wywiad dla MSNBC z 8 marca 2021 roku

Fragmenty wywiadu Grety Thunberg wykorzystane w wyżej omawianych tweetach nie uwzględniają pełnego kontekstu wypowiedzi. Retoryczne pytanie Szwedki dotyczące "nieistniejącego kryzysu klimatycznego" zostało użyte jako zdanie oznajmujące. Słowa aktywistki nie miały obrazować jej poglądów, a błędną postawę polityków. Z kolei zdania niepasujące do koncepcji autorów manipulacji usunięto. W wypowiedzi dla MSNBC Thunberg wielokrotnie mówi o kryzysie klimatycznym jako realnym zagrożeniu.

8 marca 2021 roku Mehdi Hasan opublikował na Twitterze prawie trzyminutowy fragment wywiadu. "'Chciałabym tylko, żeby [Biden] traktował kryzys klimatyczny jak kryzys' - Greta Thunberg mówi mi w programie Mehdi Hasan Show na MSNBC. Politycy 'sami powiedzieli, że jest to zagrożenie egzystencjalne i lepiej, żeby traktowali je odpowiednio, czego nie robią'" - napisał Hasan.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAUL WENNERHOLM/EPA/PAP/Twitter

Pozostałe wiadomości