Góra śmieci została po tych, "którzy przywitali Gretę" w Glastonbury? Nie po nich


Internauci udostępniają i komentują zdjęcie, które ma przedstawiać zaśmiecony teren festiwalu w Glastonbury po wystąpieniu tam aktywistki klimatycznej Grety Thunberg. Sprawdziliśmy, co pokazuje fotografia.

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg przemawiała w sobotę 25 czerwca do uczestników brytyjskiego festiwalu muzycznego Glastonbury. Thunberg oskarżała polityków o bezczynność i hipokryzję w sprawie walki o klimat. "Powinniśmy walczyć o ludzi i o przyrodę. Ale zamiast tego walczymy z tymi, którzy chcą ją zniszczyć" - mówiła, stojąc na charakterystycznej festiwalowej scenie głównej w kształcie piramidy.

W tym roku na farmie w hrabstwie Somerset w południowo-zachodniej Anglii bawiło się ok. 200 tys. ludzi. Uczestników tegorocznego festiwalu dotyczy zdjęcie, które jest rozpowszechniane w sieci.

Afrykański upał przetacza się przez Polskę
Afrykański upał przetacza się przez PolskęFakty po południu

Wśród wielu zdjęć i komentarzy internautów dotyczących wystąpienia Grety Thunberg znalazła się fotografia rzekomo przedstawiająca zaśmiecony teren festiwalu w tym roku po wystąpieniu aktywistki. "Tak wygląda Glastonbury po dumnym narodzie ludzi którzy przywitali Gretę"; "Następstwa Glastonbury, gdzie wszyscy wiwatowali na poparcie Grety Thunberg" - komentowali internauci (pisownia wpisów oryginalna).

Autorzy niektórych postów przekonywali również, że Thunberg przyleciała na festiwal samolotem.

fałsz

Wbrew sugestiom internautów tej fotografii nie zrobiono na tegorocznym festiwalu w Glastonbury. Bo rzeczywiście stamtąd pochodzi, ale jest sprzed siedmiu lat. Łatwo to ustalić, wprowadzając zdjęcie do internetowej wyszukiwarki obrazów Google. Jeden z pierwszych wyników odsyła do artykułu serwisu francuskiej gazety "Le Figaro" z 2019 roku. Tekst ilustruje to samo zdjęcie - wykonano je w 2015 roku. Artykuł "Le Figaro" dotyczył decyzji organizatora festiwalu o zaprzestaniu sprzedaży plastikowych butelek na wodę.

Zespół fact-checkingowy Reuters Fact Check odsyła z kolei do tekstu serwisu Daily Mail z 2015 roku, gdzie również wykorzystano to zdjęcie. Podpisano je nazwiskiem autora Davida Hedgesa i nazwą brytyjskiej firmy medialnej SWNS. Przedstawiciel firmy potwierdził Reutersowi, że fotografię wykonano w 2015 roku. Autor fotografii poinformował z kolei, że nie mógł zrobić zdjęcia po tegorocznym festiwalu, ponieważ nie było go wtedy w Wielkiej Brytanii.

Śmieci od lat są problemem organizatorów i uczestników festiwalu w Glastonbury. Portal Daily Mail opisywał, jak ci sami uczestnicy festiwalu, którzy oklaskiwali wystąpienie Thunberg, a dwa dni później słuchali Billie Eilish, Paula McCartneya i Kendricka Lamara, zostawili po sobie tysiące papierowych kubków, pojemników na jedzenie, namioty, krzesła kempingowe, dmuchane materace czy klapki. Mimo że organizatorzy apelowali o zabieranie swoich rzeczy, a każdy uczestnik otrzymał worki na śmieci, to po festiwalu aż 2,5 tys. wolontariuszy sprzątało teren farmy.

Greta Thunberg nie wypowiadała się publicznie ani nie informowała w mediach społecznościowych, jak dotarła na festiwal. Pytanie w tej sprawie wysłaliśmy do współpracowników aktywistki, ale jeszcze nie dostaliśmy odpowiedzi. W ostatnich latach Thunberg konsekwentnie opowiadała się przeciw podróżom samolotem, podkreślając wpływ przemysłu lotniczego na ocieplanie klimatu. W 2019 roku w podróż z Europy do Stanów Zjednoczonych na szczyt klimatyczny ONZ wybrała się jachtem.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: JON ROWLEY/PAP/EPA/Twitter

Pozostałe wiadomości