Semeniuk mówi o "zwiększonym potencjale zakładania nowych firm". A ile się zamyka?

Źródło:
Konkret24
Semeniuk: Kaczyński podjął decyzję, że Morawiecki pozostaje na stanowisku
Semeniuk: Kaczyński podjął decyzję, że Morawiecki pozostaje na stanowiskuTVN24
wideo 2/3
Semeniuk: Kaczyński podjął decyzję, że Morawiecki pozostaje na stanowiskuTVN24

Olga Semeniuk stwierdziła, że około 100 tysięcy firm w Polsce się zamknęło, ale "nieporównywalnie więcej się otworzyło". Tylko że od lipca przybywa zarówno zawieszonych, jak i zlikwidowanych działalności gospodarczych.

Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, która jest jednocześnie pełnomocnikiem rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw, przekonywała w radiowej Trójce 21 października, że odpowiedzią na pogorszenie nastrojów wśród przedsiębiorców jest zwiększona aktywność gospodarcza obywateli. Prowadzący program przypomniał wtedy dane, że "co piąta mała firma rozważa redukcję zatrudniania". Na to Semeniuk odpowiedziała: "W ramach bilansu CEIDG - czyli miejsca, w którym zbierają się wszystkie firmy i widzimy, ile firm się zakłada, zawiesza, redukuje - to dzisiaj możemy mówić w liczbach o zwiększonym potencjale zakładania nowych firm. Oczywiście, mamy część firm, które się zamknęły - chociażby od stycznia do września bieżącego roku to jest około sto tysięcy firm -, ale mamy nieporównywalnie więcej firm, które w czasie kryzysu gospodarczego postanawiają się otworzyć". I dodała, że "MSP [małe i średnie przedsiębiorstwa] to w Polsce 97 procent gospodarki".

Sprawdziliśmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), ile w tym roku powstało firm, a ile zakończyło działalność; przeanalizowaliśmy też dane GUS.

Blisko 5 mln firm - ponad 80 proc. jednoosobowych

Minister Semeniuk myli się, twierdząc, że wszystkie firmy "zbierają się w CEIDG". W tej ewidencji - co można przeczytać na rządowej stronie poświęconej zakładaniu i prowadzeniu biznesu - "znajdują się wyłącznie wpisy przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą; są wspólnikami spółek cywilnych osób fizycznych". GUS publikuje co miesiąc informacje o podmiotach gospodarki narodowej w prowadzonym przez siebie Rejestrze Gospodarki Narodowej (REGON). Umieszczane są w nim wszystkie działające firmy – m.in. spółki, przedsiębiorstwa, firmy samorządowe, także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Według GUS na koniec września w rejestrze tym wpisanych było 4 957 587 firm – o 121 238 (2,5 proc.) więcej niż na koniec stycznia tego roku i o 3,4 proc. więcej niż we wrześniu poprzedniego roku. Trzeba jednak zauważyć, że ponad 3,5 mln podmiotów gospodarczych – 81,4 proc. - to osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (JDG).

Liczba firm działających w Polsce w 2022 rokuGłówny Urząd Statystyczny

Więcej niż 100 tys. zamkniętych firm, ale dużo nowych - ekspert tłumaczy

Według danych CEIDG od stycznia do końca września zgłoszono 236 443 wniosków o założenie działalności gospodarczej. Najwięcej w maju, czerwcu i sierpniu (ponad 27 tys. w każdym z tych miesięcy) oraz we wrześniu (28,6 tys.); najmniej – w lutym (nieco ponad 21,7 tys.). W tym samym czasie złożono 143 484 wnioski o zakończenie działalności gospodarczej - czyli nie 100 tys., jak mówiła wiceminister Semeniuk. Najwięcej w styczniu (26,9 tys.), najmniej w miesiącach letnich (od 11,8 do 13,8 tys.).

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Pracodawców Lewiatan, zwraca jednak uwagę na inne liczby: obok danych o zlikwidowanych działalnościach gospodarczych wskazuje na liczbę tych zawieszonych. Otóż od stycznia do września tego roku złożono ponad 390 tys. wniosków o zawieszenie lub zakończenie działalności gospodarczej. W tym samym czasie wniosków o wznowienie lub założenie działalności było 355 tys. "Oczywiście te dane są zawyżone, ponieważ zawiesić i odwiesić można działalność kilkukrotnie w ciągu roku. Patrząc jednak na same zakończenia (143 tys.) oraz otwarcia (236 tys.), można odnaleźć potwierdzenie tezy Pani Minister, chociaż dane nadal się nie zgadzają. Nie odbiegają też liczby od roku poprzedniego" - pisze ekspert w opinii dla Konkret24.

Decyzje dotyczące działalności gospodarczej w 2022 roku CEIDG

Zdaniem eksperta Lewiatana większa liczba założonych niż zlikwidowanych działalności gospodarczych od początku tego roku "może wynikać z wprowadzenia Polskiego Ładu i wprowadzenia ryczałtowego opodatkowania firm, gdzie podatek dochodowy rozlicza się korzystniej niż w przypadku liniowego lub skali podatkowej, gdzie de facto osoba prowadząca działalność gospodarczą płaci mniejszą daninę w postaci podatku dochodowego". Ponadto, jak wskazuje ekspert, rząd wręcz zachęcał do tej formy opodatkowania dochodów, ponieważ w przypadku ryczałtu całość podatków trafia do budżetu centralnego z pominięciem samorządów.

Liczba wniosków o zawieszenie i likwidację działalności rośnie od lipca

Olga Semeniuk podkreślała rosnącą liczbę nowo rejestrowanych firm. O drugiej stronie medalu, czyli negatywnym skutku obecnej sytuacji gospodarczej, mówili eksperci już latem. "W drugiej połowie roku możemy się spodziewać zwiększenia liczby zamykanych firm. W mojej ocenie przyczynią się do tego takie problemy jak wysoka inflacja, wojna w Ukrainie oraz kolejne zamiany w podatkach wprowadzone w połowie roku. Niewielkie biznesy będą mniej konkurencyjne w stosunku do swoich większych odpowiedników" – przewidywała doradca podatkowy Natalia Stoch-Mika, którą 25 lipca cytował portal Business Insider.

Dane z CEIDG pokazują, że jej przewidywania zaczynają się spełniać. Od lipca rośnie zarówno liczba zawieszonych, jak i zlikwidowanych działalności gospodarczych. W lipcu podjęto 25 720 decyzji o zawieszeniu działalności i 11 830 decyzji o likwidacji działalności gospodarczej; w sierpniu było to odpowiednio 31 014 i 13 795; we wrześniu - 31 533 i 14 055. W stosunku do lipca nastąpił 21-proc. wzrost liczby zawieszeń i likwidacji firm. W tym samym czasie wzrost liczby decyzji o założeniu/wznowieniu działalności gospodarczej wyniósł 12 proc.

Opinie ekspertów potwierdzają te dane. 26 września GUS opublikował wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej. "Obliczany jest jako średnia arytmetyczna sald odpowiedzi na pytania z ankiety miesięcznej dotyczące bieżącej i przewidywanej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa. Przyjmuje wartości od -100 do +100, przy czym wartości poniżej zera są oceniane jako negatywne (wskazujące na gorszą koniunkturę), a powyżej zera – jako pozytywne (wskazujące na dobrą koniunkturę)" - tłumaczy GUS.

Wskaźnik koniunktury gospodarczej GUS

We wrześniu wskaźniki koniunktury wyniosły: w budownictwie - minus 20,7 w przemyśle - minus 19,3 w hotelarstwie i gastronomii - minus 18,8.

MSP nie stanowią 97 proc. gospodarki

Olga Semeniuk nie ma też racji, twierdząc, że małe i średnie przedsiębiorstwa odpowiadają za "97 procent gospodarki". Jak wynika z tegorocznej edycji "Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce" opublikowanego w lipcu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), sektor MSP łącznie odpowiadał za niespełna 49,6 proc. produktu krajowego brutto w 2019 roku. Z tego mikrofirmy (do 9 pracowników) - za 30,6 proc.; małe firmy (10-50 pracowników) - za 8,8 proc.; przedsiębiorstwa średnie (do 250 zatrudnionych) - za 10,2 proc.

Udział przedsiębiorstw w tworzeniu PKBPARP

Prawdopodobnie wiceminister chodziło o udział MSP w ogólnej liczbie firm. Ale i tu się myli, bo według tego samego opracowania jedynie mikrofirmy stanowiły w 2020 roku 97 proc. wszystkich przedsiębiorstwa działających w Polsce; 2,2 proc. - to firmy małe; 0,6 proc. - to przedsiębiorstwa średniej wielkości. Firmy duże (powyżej 250 pracowników) stanowiły 0,2 proc. przedsiębiorstw.

Autorka/Autor:Piotr Jaźwiński

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

- Nie dotykaliśmy publicznych pieniędzy - oświadczyła ministra edukacji Barbara Nowacka, odpowiadając na pytanie o finansowanie Campusu Polska Przyszłości w 2023 roku. Jak jednak sprawdziliśmy, zarówno w tamtym, jak i w tym roku samorządy wspierały finansowo organizację Campusu. W 2024 roku zapłaciły w sumie ponad 840 tysięcy złotych.

Campus Polska. "Ani złotówki pieniędzy publicznych"? Sprawdziliśmy

Campus Polska. "Ani złotówki pieniędzy publicznych"? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

"Prawda zwyciężyła", "ostateczny dowód na zbrodnie globalistów" - tak internauci komentują doniesienia o rzekomym wyroku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który miał uznać, że szczepionki na COVID-19 nie są szczepionkami. Nie pierwszy raz ten przekaz jest rozpowszechniany w sieci. Jest nieprawdziwy.

Szczepionki na COVID-19 "nie są szczepionkami"? Sąd w USA tak nie stwierdził

Szczepionki na COVID-19 "nie są szczepionkami"? Sąd w USA tak nie stwierdził

Źródło:
Konkret24

Prezydencki minister Marcin Mastalerek, podkreślając osiągnięcia Andrzeja Dudy jako prezydenta, przypomniał, że Duda jest "jedynym prezydentem od wielu lat, który zwiększył swoje kompetencje". To prawda. Mastalerek nie wyjaśnił jednak, dzięki czemu te zmiany były możliwe i jak naruszają prawo. Przypominamy więc.

"Prezydent, który zwiększył swoje kompetencje". Oto jak bardzo

"Prezydent, który zwiększył swoje kompetencje". Oto jak bardzo

Źródło:
Konkret24

W ramach zbiórki na PiS partia zebrała już ponad cztery miliony złotych, a jej politycy chwalą się w sieci dokonanymi przelewami. Były prezes Orlenu, a teraz europoseł PiS Daniel Obajtek deklaruje, że może wpłacać nawet więcej, niż prosił Jarosław Kaczyński. Na jego przykładzie tłumaczymy, ile rzeczywiście posłowie PiS mogą przelać na konto partii.

Obajtek: mogę wpłacić na PiS "więcej niż 5 tysięcy złotych". Może?

Obajtek: mogę wpłacić na PiS "więcej niż 5 tysięcy złotych". Może?

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych - również w polskich - generuje nagranie z lotniska na Wyspach Kanaryjskich. Według internautów film pokazuje, że rząd Hiszpanii "zamknął wszystkie lotniska" na tych wyspach i wpuszcza na kontynent tylko migrantów z Afryki. Wielu wierzy w ten fałszywy, wręcz absurdalny przekaz.

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich zamknięte z powodu imigrantów? Sprawdzamy

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich zamknięte z powodu imigrantów? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Powielaczowe prawo minister Leszczyny", "furtka Tuska" - tak komentowane są opublikowane kilka dni temu wytyczne Ministerstwa Zdrowia w sprawie dostępu do aborcji. Czy słusznie? Prawnicy tłumaczą, o co w nich chodzi. I dlaczego "zmiana realiów" nie oznacza wcale zmiany prawa.

"Furtka Tuska"? Czy wytyczne rządu w sprawie aborcji zmieniają prawo

"Furtka Tuska"? Czy wytyczne rządu w sprawie aborcji zmieniają prawo

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen zaczął już swoją kampanię jako kandydat na prezydenta w wyborach w 2025 roku. Prowadząc taką autopromocję czy prekampanię, polityk Konfederacji wykorzystuje - zdaniem ekspertów - "szarą strefę polskiej polityki". A raczej polskiego prawa, bo żadne przepisy tego nie zakazują i żadne nie przewidują kar.

Mentzen ruszył z kampanią,"łamiąc prawo"? Oto "szara strefa polskiej polityki"

Mentzen ruszył z kampanią,"łamiąc prawo"? Oto "szara strefa polskiej polityki"

Źródło:
Konkret24

Poseł Marcin Warchoł ogłosił, że rząd "wprowadzi nowy podatek audiowizualny". To nieprawda. W rządowych dokumentach postuluje się likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego i finansowanie mediów publicznych wprost z budżetu państwa. Samego projektu odpowiedniej ustawy jeszcze nie ma.

Rząd Tuska wprowadza "nowy podatek audiowizualny"? Wyjaśniamy

Rząd Tuska wprowadza "nowy podatek audiowizualny"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według posła Zbigniewa Boguckiego z PiS Donald Tusk rzekomo zakończył projekt budowy portu kontenerowego w Świnoujściu. Nic jednak nie wskazuje na to, by odziedziczony po Zjednoczonej Prawicy projekt budowy portu w Świnoujściu został "zaorany".

Bogucki: Tusk "zaorał" port kontenerowy w Świnoujściu. Sprawdzamy, co się dzieje z projektem

Bogucki: Tusk "zaorał" port kontenerowy w Świnoujściu. Sprawdzamy, co się dzieje z projektem

Źródło:
Konkret24

Jak to jest z liczebnością obecnego rządu Donalda Tuska? Według opozycji za czasów Zjednoczonej Prawicy gabinety nie były tak liczne jak teraz. A według ministry Katarzyny Kotuli liczebność rządu Tuska wcale nie jest rekordowa. Policzyliśmy więc - do rekordu brakuje niewiele.

"Rekordowo" liczny rząd Tuska? Policzyliśmy

"Rekordowo" liczny rząd Tuska? Policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak w Southport nożownik zabił troje dzieci, przez Wielką Brytanię przeszła fala protestów, w ich wyniku niektórym uczestnikom wytoczono sprawy sądowe. Zapadające teraz wyroki są wykorzystywane do szerzenia fałszywych, antymigranckich przekazów, jakoby za wymachiwanie brytyjską flagą czy okrzyki o "odzyskaniu kraju" karano obywateli więzieniem. To nieprawda, wyroki dotyczą innych czynów.

Kara więzienia za patriotyczne zachowania obywateli? Nie za to

Kara więzienia za patriotyczne zachowania obywateli? Nie za to

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generuje zdjęcie rzekomo zrobione w pociągu polskim kibicom jadącym na mecz piłkarski. Uwagę przyciąga stolik między fotelami. Jednak nie są to polscy kibice.

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

Źródło:
Konkret24

Zaczęła się zbiórka na PiS. Partia po odrzuceniu przez PKW sprawozdania jej komitetu wyborczego podała konto do wpłat. Prosi wpłacających o podanie numeru PESEL - co budzi wątpliwości ekspertów. Na co zezwala prawo, jeśli chodzi o finansowe wpieranie partii, a czego zabrania? Wyjaśniamy.

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

Źródło:
Konkret24

"Zabrali PiS całą subwencję", "PiS pozbawione subwencji w całości" - taki przekaz niesie się w sieci, a podgrzewają go politycy partii Jarosława Kaczyńskiego. To jednak błędna interpretacja decyzji PKW o odrzuceniu sprawozdania Komitetu Wyborczego PiS. Bo decyzja o rocznej subwencji dla partii PiS jeszcze nie zapadła.

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Decyzja Państwowej Komisji Wyborczej sprawia, że w najbliższych latach Prawo i Sprawiedliwość może stracić kilkadziesiąt milionów złotych. Pokazujemy, ile dokładnie.

PKW odrzuciła sprawozdanie z kampanii PiS. Ile straci partia?

PKW odrzuciła sprawozdanie z kampanii PiS. Ile straci partia?

Źródło:
Konkret24

Odrzucenie przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS nie zakończy sprawy wielkości środków należnych tej partii z budżetu państwa. Eksperci ostrzegają przed problemami prawnymi, których rozwiązania na darmo szukać w przepisach.

PKW odrzuca sprawozdanie komitetu PiS, co dalej? Jest prawna dziura

PKW odrzuca sprawozdanie komitetu PiS, co dalej? Jest prawna dziura

Źródło:
Konkret24

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska powtórzyła rozpowszechnianą od jakiegoś czasu informację, jakoby gospodarka drzewna przynosiła 6 procent polskiego PKB. Tymczasem zarówno sam resort klimatu, jak i poproszony przez nas o wyliczenia GUS podają niemal trzykrotnie mniejszy udział.

Ministra klimatu: gospodarka drzewna to 6 procent PKB. Nieprawda, mniej

Ministra klimatu: gospodarka drzewna to 6 procent PKB. Nieprawda, mniej

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk przyznał, że w Sejmie brak większości dla liberalizacji prawa aborcyjnego. Paweł Zalewski, poseł Polski 2050 i wiceminister obrony, komentując te słowa, przypomniał więc pomysł swojego ugrupowania na rozwiązane problemu - referendum. Według niego w obecnej sytuacji to "jedyna alternatywa". Otóż nie.

Referendum "jedyną alternatywą" w sprawie aborcji? Nie. Gdzie jest pułapka

Referendum "jedyną alternatywą" w sprawie aborcji? Nie. Gdzie jest pułapka

Źródło:
Konkret24

Były minister nauki Przemysław Czarnek przekonuje, że dotacje, które przyznawał w ramach programu willa plus, były "inwestycją w oświacie", że te inwestycje "świetnie działają", że obecne kierownictwo MEN potwierdza, że dotacje "wydatkowane są w sposób zgodny z prawem". Trzy twierdzenia - wszystkie nieprawdziwe.

Czarnek o willi plus: "inwestycje w oświacie", "świetnie działają". Nieprawda

Czarnek o willi plus: "inwestycje w oświacie", "świetnie działają". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Kto nie zapłaci za dostęp do dziennika, nie będzie mógł dać usprawiedliwienia dziecku" - taki alarmujący przekaz rozsyłają w ostatnich dniach internauci. Ale to nieprawda. Historia powstała po informacji opublikowanej przez jednego z operatorów e-dziennika.

"E-dziennik będzie płatny"? Wyjaśniamy

"E-dziennik będzie płatny"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Niecały rok po wygranej w wyborach Tuska Niemcy piszą nam podręczniki historii?", "rząd Tuska dał zielone światło dla niemieckiej polityki historycznej" - taki przekaz rozpowszechniają politycy PiS i Konfederacji. Powodem jest czwarta część podręcznika do historii dla szkół podstawowych. Co stoi za tą manipulacją polityków? Historia - nomen omen - powstawania tej serii podręczników wiele wyjaśnia.

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

Źródło:
Konkret24

"I to jest właściwa postawa!", "tak samo każdy powinien w Polsce Tuska traktować" - komentują internauci nagranie, na którym widać rzekomo, jak właściciel angielskiego baru wyrzuca z niego premiera Keira Starmera. Rzeczywiście, była taka sytuacja, ale nie teraz i nie z premierem.

Premier Wielkiej Brytanii "wywalony z pubu"? Kiedy powstał ten film

Premier Wielkiej Brytanii "wywalony z pubu"? Kiedy powstał ten film

Źródło:
Konkret24

Wystarczyło zaledwie kilka godzin, by stworzony przez kremlowską propagandę przekaz trafił na strony polskich serwisów w niemal niezmienionej formie. - Clickbait zwyciężył ze zdrowym rozsądkiem - ocenia ekspert od rosyjskiej dezinformacji. Oto historia o walkach w obwodzie kurskim, doniesieniach "Izwiestii", NATO i polskich służbach.

"NATO pomogło". Jak rosyjska propaganda przeniknęła do polskich serwisów

"NATO pomogło". Jak rosyjska propaganda przeniknęła do polskich serwisów

Źródło:
Konkret24