Bosak o wyjściu Polski z UE: "Nigdy takiego celu nie postawiliśmy". A co mówili?

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24
25.03.2023 | Donald Tusk ostrzega przed możliwą koalicją PiS-u i Konfederacji
25.03.2023 | Donald Tusk ostrzega przed możliwą koalicją PiS-u i Konfederacji
Fakty TVN
Fakty TVN25.03.2023 | Donald Tusk ostrzega przed możliwą koalicją PiS-u i Konfederacji

Krzysztof Bosak odpiera zarzuty politycznych konkurentów, jakoby Konfederacja mówiła kiedyś o wyprowadzeniu Polski z Unii Europejskiej. Sprawdziliśmy więc, co obecni politycy Konfederacji mówili wcześniej o obecności Polski w UE i skąd się wziął hasztag #PolExit.

"Zaraz w Polsce mogą rządzić ludzie, którzy otwarcie mówią o wyjściu Polski z Unii Europejskiej" - ostrzegał Donald Tusk 24 marca na spotkaniu z nauczycielami w Siemianowicach Śląskich. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej wspomniał wówczas o tzw. piątce Konfederacji. "Te pięć haseł: Polska bez Żydów, Polska bez gejów, Polska bez aborcji, Polska bez podatków i Polska bez Unii Europejskiej – to jest ich oficjalna manifestacja, to są ich oficjalne poglądy" – mówił. Prawdopodobnie nawiązał do wypowiedzi Sławomira Mentzena z 2019 roku: "Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej".

"Jeśli Konfederacja i PiS będą w Polsce rządzić po następnych wyborach, to znaczy, że to są ostatnie lata obecności Polski w Unii Europejskiej" - stwierdził Donald Tusk dzień później, 25 marca, podczas Campus Academy w Sosnowcu. Na wystąpienia Tuska szybko zareagował na Twitterze jeden z liderów Konfederacji, Krzysztof Bosak. "Tusk kłamał twierdząc, że chcemy wyprowadzić Polskę z UE. Nigdy takiego celu nie postawiliśmy" - napisał 24 marca. "Wybory rozstrzygną nie kwestię członkostwa w UE, ale tego czy w UE Polskę reprezentować będą eurokapitulanci (jak Tusk, Kopacz, Kaczyński i Morawiecki) czy ludzie zdolni wetować głupoty" - dodał (pisownia postów oryginalna).

Reakcja Krzysztofa Bosaka na słowa Donalda TuskaTwitter

"Szkoda, byłem pewny, że jesteście za PolExitem, jak nie, to słabo..."

Pod tweetem Bosaka internauci zostawili ponad 300 komentarzy. Wielu przypominało archiwalne wypowiedzi Bosaka, Mentzena i innych polityków Konfederacji. "Chyba tam stoi Pan Poseł i jego koledzy z @KONFEDERACJA_ co?" - zapytała posłanka Polski2050 Paulina Hennig-Kloska, publikując zdjęcie polityków Konfederacji z wielkim banerem z hasłem "Nie dla UE" podczas "Marszu suwerenności" w Warszawie przed wyborami do europarlamentu w 2019 roku. "Trzeba powołać komisję językoznawców, którzy rozstrzygną skomplikowany sens tych słów" - ironizował Maciej Gdula z Lewicy, cytując wypowiedź Mentzena z 2019 roku. Inny internauta przypomniał słowa posła Konfederacji Dobromira Sośnierza, że czas zacząć debatę o wyjściu z Unii.

W internecie przypominano wypowiedzi polityków Konfederacji o polexicieTwitter

Krzysztof Bosak odpowiadał na wiele podobnych wpisów. "Dla Pani jak rozumiem to jest niepojęte, że można być przeciwnikiem tego czym jest UE, chcieć walczyć ze szkodliwym wpływem jej regulacji i jednocześnie nie postawić (jak dotychczas, zobaczymy co dalej) postulatu wyjścia?" - odpisał posłance Hennig-Klosce. Internaucie, który nawiązał do mówiącego o polexicie dokumentu Ruchu Narodowego z 2016 roku, odpisał: "Konfederacja nie jest Ruchem Narodowym tylko koalicją o znacznie szerszym profilu". Innego internautę, odnoszącego się do tego samego dokumentu, przekonywał, że polexit "nie jest w nim przedstawiony jako scenariusz bazowy tylko jako 'wyjście awaryjne'".

Nie tylko politycy byli zaskoczeni wypowiedziami Bosaka. "Szkoda, byłem pewny, że jesteście za PolExitem, jak nie, to słabo..." - napisał jeden z internautów. "To kto kłamie? Mentzen, który mówi, że nie chcecie UE czy pan?" - pytał inny.

Bosak: "Bylibyśmy w stanie odnosić obecne korzyści z handlu z Unią Europejską bez obecności w tym całym biurokratycznym aparacie politycznym"

Jak sprawdziliśmy w materiałach archiwalnych, w przeszłości politycy Konfederacji wyraźnie popierali ideę wyjścia Polski z UE. 30 stycznia 2020 roku w Radiu Plus Krzysztof Bosak, wówczas kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich, pytany, czy zarządziłby referendum w sprawie obecności Polski w UE, stwierdził, że nie zdecydowałby się na taki ruch. "To, że ogólnie jestem przeciwnikiem Unii Europejskiej, nie znaczy, że jest sens zmierzać do referendum w sytuacji, gdy jest oczywiste, że ten pomysł nie miałby poparcia społecznego" - powiedział. Pytany dalej o wspomniany wcześniej dokument Ruchu Narodowego dotyczący polexitu, przyznał: "To jest w dłuższym horyzoncie czasowym".

Nie jestem zwolennikiem, w żadnym razie, zwolennikiem brukselskiego centralizmu, podległości prawu unijnemu. Uważam, że bylibyśmy w stanie odnosić obecne korzyści z handlu z Unią Europejską bez obecności w tym całym biurokratycznym aparacie politycznym, ale po prostu mając, tak jak Ukraina zawarła, umowę o wolnym handlu.

Jeden z twitterowiczów poświęcił omawianemu wpisowi Bosaka oddzielny wątek - przypomniał między innymi używany przez polityków Konfederacji hasztag #PolExit. Z tym, że sam Krzysztof Bosak używał tego hasztagu przed zawiązaniem partii Konfederacja w lipcu 2019 roku.

Jak Krzysztof Bosak pisał o UE i dokumencie Ruchu Narodowego Twitter

Sośnierz, Braun, Korwin-Mikke..

Politycy Konfederacji wyraźnie opowiadali się przeciw obecności Polski w Unii Europejskiej. "UE jako eurokołchoz i dzieło szatana" - brzmiał opis filmu posła Konfederacji Grzegorza Brauna opublikowanego w serwisie YouTube 23 maja 2019 roku. "Unia Europejska. Czym jest, czym była, czym ma być? Czy przede wszystkim i po prostu narzędziem realizacji niemieckiej racji stanu w Europie i świecie? Czy jest to raczej odpowiedź na zapotrzebowanie imperium amerykańskiego, które tu w Europie po prostu chciałoby mieć jednego rozmówcę?" - zastanawiał się Braun.

Przeciwnikiem Unii Europejskiej jest również Janusz Korwin-Mikke. W październiku 2019 roku w rozmowie opublikowanej w serwisie Storytel przyznał, że nie jest entuzjastą obecności Polski w NATO. "Dodał, że jest także zdecydowanym zwolennikiem wyjścia Polski z Unii Europejskiej" - relacjonował rozmowę serwis dziennik.pl.

"Gdyby Polska opuściła Unię Europejską, mogłaby być niepodległym państwem, które może urządzić się normalnie, po swojemu i w sposób racjonalny" - przekonywał 30 stycznia 2020 roku w Radiu Piekary poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz (cytat za "Rzeczpospolitą").

O podjęciu debaty na temat wyjścia Polski z Unii Europejskiej mówił 29 października 2021 roku w TVP Info Dobromir Sośnierz. Pytany o podnoszone wówczas w debacie publicznej kwestie decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące m.in. wysokich kar za kopalnię Turów, Sośnierz wspomniał o perspektywie "poważnego wzięcia pod uwagę w debacie publicznej opcji wyjścia z Unii Europejskiej".

Autor:Krzysztof Jabłonowski

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości