Wolty z bonifikatami

pit podatki pieniadze pln shutterstock_94199566.jpg

Niemal wszyscy posłowie opozycji zagłosowali w lipcu w Sejmie za proponowaną przez PiS bonifikatą za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność dla mieszkających na gruntach Skarbu Państwa. Teraz apelują do rządzącej partii o jej zwiększenie.

W czerwcu resort inwestycji i rozwoju zaproponował ustawę, która z nowym rokiem spowoduje automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów mieszkaniowych we własność. Projekt zaakceptował wówczas Komitet Stały Rady Ministrów, po czym trafił on do Sejmu. Ustawa uchwalona została 20 lipca.

Relikt PRL

Użytkowanie wieczyste przypomina własność, ale nią nie jest. Do polskich przepisów zostało wprowadzone w 1961 roku i wzorowane jest na rozwiązaniach ze Związku Radzieckiego. Grunty w użytkowanie wieczyste oddają samorządy lub Skarb Państwa (najczęściej na 99 lat). Pozostają one ich własnością, nawet jeśli stoją na nich np. bloki mieszkalne. Kto więc kupił mieszkanie w bloku na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste (lub np. postawił dom), jest jego właścicielem, ale gruntu już nie.

Dzięki ustawie obecny właściciel lokalu, który jest jedynie współużytkownikiem znajdującego się pod nim gruntu, stanie się automatycznie jego właścicielem. - Nie będzie tego podmiotu trzeciego, którym zazwyczaj był Skarb Państwa, względnie jednostka samorządu terytorialnego - tłumaczył w czerwcu w TVN24 BiS radca prawny Krzysztof Rąpała.

Ekspert: zamiast opłaty z tytułu użytkowania wieczystego opłata za przekształcenie
Ekspert: zamiast opłaty z tytułu użytkowania wieczystego opłata za przekształcenieTVN24 BiS

Z mocy ustawy właściciele będą płacić wprawdzie nadal tę samą stawkę, ale już nie za użytkowanie wieczyste, a za przekształcenie gruntu na własność. - Po 20 latach już nie będą ponosić tej opłaty przekształceniowej, ale wyłącznie podatek od nieruchomości - tłumaczył wtedy ekspert.

Można zapłacić mniej

Ustawa wprowadziła też możliwość jednorazowej zapłaty opłaty przekształceniowej "w celu zachęcenia beneficjentów ustawy do korzystania z możliwości jednorazowego wniesienia opłat przekształceniowych, co przyczyni się do usprawnienia procesu przekształcania praw", jak można w przeczytać w uzasadnieniu projektu. Ustawa określa wysokość bonifikat tylko, jeśli chodzi o grunty Skarbu Państwa.

Gdy ktoś się na to zdecyduje może skorzystać z określonej w ustawie bonifikaty:

- 60 proc. w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu;

- 50 proc. w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntu;

- 40 proc. w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntu;

- 30 proc. w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego; -

- 20 proc. w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego;

- 10 proc. w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego.

Jeśli chodzi o grunty samorządowe, ustawodawca pozostawił wolną rękę samorządowi terytorialnemu, który stawki bonifikat może kształtować dowolnie. Musi tylko podjąć odpowiednią uchwałę.

Opozycja zgłasza wątpliwości w sprawie bonifikat, ale głosuje "za"

- Obecnie obowiązujące rozwiązania ustawowe są niewystarczające, a nawet w niektórych sytuacjach nie dają faktycznej możliwości przekształcenia prawa. Dlatego też przedkładany projekt jest szczególnie oczekiwany przez właścicieli lokali mieszkalnych położonych w budynkach wielolokalowych - mówił w lipcu w Sejmie poseł PiS Bogdan Rzońca prezentując projekt.

- Założenia są dobre, ale szczegółowe zapisy – niekoniecznie - mówiła z kolei w imieniu Platformy Obywatelskiej Małgorzata Chmiel. - Oczywiste jest, że wielu Polaków zyska dzięki tej ustawie, dlatego ją popieramy. Stracą natomiast swoje dochody samorządy, czyli na końcu też mieszkańcy - dodała. Poseł chodziło o opłaty za użytkowanie wieczyste, które są dochodami samorządów oraz o bonifikaty, które te dochody obniżą. - Powstanie niesprawiedliwy system, który mieszkańcowi jednej gminy umożliwi uzyskanie bonifikaty, a ościennej, sąsiadowi, już nie - mówiła dalej posłanka.

- Wprowadziliście zachętę w postaci 60 procent bonifikaty tylko w pierwszym roku, żeby Polacy jak najszybciej wpłacili całą tę opłatę w 2019 r., gdy będziecie rozdawali publiczne pieniądze w kampanii wyborczej - zarzuciła posłom PiS.

W imieniu Nowoczesnej Marek Sowa mówił, że "w dobrze pojętym interesie samorządów jest to, aby wprowadzały rozwiązania analogiczne do bonifikat określonych w ustawie". - Wydaje mi się, że uda się to wprowadzić - stwierdził poseł.

W głosowaniu 20 lipca 425 posłów poparło rządowych projekt. "Za" głosowali wszyscy obecni na sali parlamentarzyści PiS i Nowoczesnej. Dwóch posłów PO się wstrzymało. 125 posłów tej partii głosowało tak, jak partia rządząca.

Senat nie zgłosił poprawek. 10 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Określiła 1 stycznia 2019 roku jako dzień automatycznego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność
Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własnośćtvn24

Były różnice

Przed wejściem w życie ustawy PiS, obowiązywały różne stawki bonifikaty, w zależności od tego, kto użytkuje grunty - czy Skarb Państwa, czy samorząd. Na mocy poprzedniej ustawy możliwe było przekształcenie użytkowania wieczystego na własność, ale nie automatycznie jak jest teraz, a na wniosek. Wprowadzała ona bonifikatę w wysokości 50 procent, jeśli osoby fizyczne uzyskały to prawo na gruntach Skarbu Państwa przed 5 grudnia 1990 roku.

Jeśli chodzi o grunty samorządowe, to na przykład Rada Warszawy w czerwcu zeszłego roku głosami zarówno PO, jak i PiS, ustaliła bonifikaty wyższe od tych obowiązujących dla gruntów Skarbu Państwa - na poziomie 95 i 99 procent.

Gorączka kampanii wyborczej

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów weszła w życie 5 października, czyli w najbardziej gorącym czasie kampanii samorządowej. Do wyborów pozostało wtedy niemal dwa tygodnie. Największe polityczne emocje ustawa wywołała wówczas w Warszawie.

Jeszcze wcześniej, bo 22 września startujący w walce o fotel prezydenta Warszawy wiceminister Patryk Jaki zapowiedział na konferencji prasowej, że klub PiS w Radzie Warszawy zaproponuje uchwałę z bonifikatą 98 i 99 procent za przekształcenie na własność gruntów, które są w wieczystym użytkowaniu miasta powyżej 50 lat.

- Na tę zmianę czekają tysiące warszawiaków, którzy chcą stać się pełnymi właścicielami swoich mieszkań. My im wreszcie to umożliwimy. Dla nas wolność i własność jest bardzo ważna - mówił kandydat Zjednoczonej Prawicy.

Radni PiS zapowiedzieli, że chcą zająć się tą sprawą jeszcze w tej kadencji. Wówczas pozostały jeszcze dwa posiedzenia Rady Warszawy. Aby projekt przeszedł, potrzebowali większości w 60-osobowej radzie, mając tam swoich 22 przedstawicieli.

Radni byli jednak wówczas dobrej myśli i przypominali, że klub Platformy Obywatelskiej w ostatnich tygodniach skurczył się o trzy osoby (poparły Jacka Wojciechowicza i wystąpiły z PO), przez co partia straciła większość w radzie. - Będziemy prowadzili rozmowy (z radnymi, którzy odeszli z PO - red.). Sytuacja w radzie się zmieniła i jest szansa na większość, która przegłosuje naszą uchwałę - zapowiadał wówczas radny Dariusz Figura (PiS).

"Chyba wszyscy jesteśmy zgodni..."

Stołeczni radni zajęli się projektem zaproponowanym przez PiS podczas ostatniego posiedzenia Rady Warszawy poprzedniej kadencji.

- Bardzo się cieszę, że ta uchwała została zaproponowana - mówił Mariusz Frankowski (PO). - Trochę budzi moje zdziwienie wprawdzie poziom 98 procent, a nie 95 - stwierdził i podsumował, że "chyba wszyscy jesteśmy zgodni, jak wspólnie siedzimy na tej sali, że konieczność uregulowania kwestii użytkowania wieczystego, zgodnie z duchem sprawiedliwości społecznej jest dla nas wszystkich priorytetem".

Wszyscy obecni na sali radni poparli uchwałę zaproponowaną przez PiS. Tak jak przy okazji poprzedniej, sprzeciwiał jej się skarbnik miasta, ponieważ uszczupli znacząco miejski budżet.

Wolta

Dwa i pół tygodnia po wygranych przez Rafała Trzaskowskiego wyborach, jako nowy prezydent Warszawy złożył w Radzie Warszawy projekt zmniejszający wysokość bonifikat, odnoszący się do gruntów miejskich.

Zrównał ich wysokość z tymi określonymi w rządowej ustawie, odnoszącymi się do gruntów Skarbu Państwa. Radni PO argumentowali, że to będzie sprawiedliwe rozwiązanie, ponieważ wszyscy będą płacić tyle samo. Opozycyjni radni zarzucili Trzaskowskiemu i PO, że nie dochowują obietnic i są niekonsekwentni, ponieważ przed wyborami głosowali za większą bonifikatą.

Nagła zmiana zdania. Przekształcenie własności z niższą bonifikatą
Nagła zmiana zdania. Przekształcenie własności z niższą bonifikatąEwa Paluszkiewicz | Fakty po południu

Wprawdzie radni PO przegłosowali swój projekt, ale wobec jego zmasowanej krytyki, kilka dni później się z niego wycofali. Na nadzwyczajnej Radzie Warszawy, zwołanej na czwartek na wniosek prezydenta Trzaskowskiego, mają wycofać się ze swojej uchwały. Apelują jednocześnie do PiS, aby zmienił uchwaloną w wakacje wysokość bonifikat, zawartą w rządowej ustawie.

Również w czwartek posłowie PO mają złożyć w Sejmie projekt zmieniający ustawę, za którą głosowali w lipcu, i zrównujący bonifikaty na wszystkich gruntach - także tych należących do Skarbu Państwa.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24, tvnBiS; tvnwarszawa zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki "zachęcił wszystkich kontrkandydatów" w wyborach prezydenckich do opublikowania oświadczeń majątkowych. Tylko że większość z nich to zrobiła, są publicznie dostępne. Jeden z kandydatów nie deklaruje własności żadnego mieszkania czy domu, inni mają po kilka mieszkań. Co jeszcze wiemy?

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Źródło:
Konkret24

Do tegorocznej parady w Dzień Zwycięstwa w Moskwie rosyjskie wojsko miało się przygotowywać, ćwicząc na czołgach "wypożyczonych w Kazachstanie" - twierdzą internauci, pokazując jako "dowód" pewnie nagranie. To, co na nim widać, przeczy jednak ich tezie.

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Źródło:
Konkret24

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka broni Andrzeja Dudy jako strażnika konstytucji. Według niej "nie było żadnego wyborów sędziów dublerów". Przypominamy więc, jak w 2015 roku wybrano sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Źródło:
Konkret24

Kilka godzin po tragedii na Uniwersytecie Warszawskim w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja, jakoby sprawcą ataku był Ukrainiec. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem takich pogłosek, nie są prawdziwe.

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Źródło:
Konkret24

Niedługo po ataku Indii na Pakistan zaczęto rozpowszechniać w sieci nagrania mające przedstawiać moment ataku. Jak często bywa w przypadku konfliktów zbrojnych, nie wszystkie publikowane teraz nagrania są aktualne. Przestrzegamy.

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Źródło:
Konkret24

Jedni straszą hordami migrantów; drudzy twierdzą, że Polska jest wyłączona z lokowania migrantów. Jedni alarmują, że pakt migracyjny już działa; drudzy uspokajają, że nie wejdzie w życie. Wyborca może odnieść wrażenie, że Unia Europejska właśnie decyduje w sprawie paktu migracyjnego - nic bardziej mylnego. To kampanijna gra. Ekspert tłumaczy, dlaczego się opłaca.

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Źródło:
TVN24+

Spór o referendum w sprawie prawa aborcyjnego był jednym z gorętszych momentów debaty Szymona Hołowni i Magdaleny Biejat. Marszałek Sejmu przekonywał, że w obecnej sytuacji "optymalne będzie referendum". Wyjaśniamy, dlaczego samo referendum nie przesądzi o zmianie prawa. 

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w sieci generuje nagranie z fragmentem przemówienia Donalda Tuska w Holandii. Na jego podstawie internauci twierdzą, że polski premier o wybuch drugiej wojny światowej obwinił... Polskę. Lecz Tusk powiedział coś innego.

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy masowo ruszyli po polskie obywatelstwo" - ogłosił na nagraniu europoseł Konfederacji Marcin Sypniewski. Według niego w 2024 roku 40 tysięcy z nich dostało polski paszport. Nieprawda, o wiele mniej.

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki, odpowiadając na pytania dotyczące swoich mieszkań, zapewnił, że "nie ma nic do ukrycia". Mówił, że opublikuje swoje oświadczenie majątkowe, jeśli tylko będzie taka możliwość prawna. Tylko że zdaniem ekspertów już może to zrobić. Oto dlaczego zależy to od samego prezesa IPN.

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Źródło:
Konkret24

Czy premier kiedykolwiek zapowiadał, że będzie obchodził polskie prawo? Tak w kontekście dyskusji o przestrzeganiu konstytucji twierdzą posłowie PiS Zbigniew Bogucki i Michał Wójcik. Tylko że manipulują głośną już wypowiedzią Donalda Tuska.

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Pożar kościoła, do którego doszło w Walii, wywołał kolejną falę antyimigranckich komentarzy - także w polskiej sieci. Powodem jest stworzony na bazie tego wydarzenia fake news, jakoby ogień podłożyło dwoje Pakistańczyków. Policja jednak zaprzecza.

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Źródło:
Konkret24

W sieci krążą dwa niemal identyczne zdjęcia z uroczystości w ogrodzie Białego Domu. Na jednym z nich wśród gości widać Karola Nawrockiego, na drugim - w tym samym miejscu stoi zupełnie inny, nieznany mężczyzna. Sprawdziliśmy, które z tych zdjęć jest autentyczne, a które jest przeróbką.

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Źródło:
Konkret24

Pismo jednego z polskich dowódców wojskowych ma być dowodem, że Polska wyśle "korpus interwencyjny" na Ukrainę - tak twierdzą posłowie Roman Fritz i Konrad Berkowicz. Dowództwo operacyjne zaprzecza tym informacjom i pisze o "pożywce dla rosyjskich ośrodków propagandowych".

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Temat bykowego, czyli podatku dla osób bezdzietnych, wrócił w publicznej debacie za sprawą petycji, która trafiła do Sejmu. Ten pomysł forsuje również kandydujący na prezydenta Marek Jakubiak. Jako wzór wskazuje Niemcy. Porównanie jest niewłaściwe, a ekspert tłumaczy, dlaczego bykowe kłóci się z konstytucją.

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Źródło:
TVN24+

"Niesamowite, Polska się budzi!" - ogłosił europoseł PiS Waldemar Buda, publikując zdjęcie dwóch plakatów na jakimś ogrodzeniu. Wynika z niego, że na jednym banerze ktoś "przeprasza za baner" obok z wizerunkiem Rafała Trzaskowskiego. Śmieszne? Przede wszystkim nieprawdziwe. Bazowe dla tej przeróbki zdjęcie istnieje i już wcześniej intrygowało internautów.

"Przepraszam za baner". Wyborcza wojna na plakaty i... fejki

"Przepraszam za baner". Wyborcza wojna na plakaty i... fejki

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen twierdzi, że Ukraińcy przebywający w Polsce w świadczeniach socjalnych dostają więcej, niż wpłacają do budżetu państwa w podatkach. Dostępne opracowania pokazują jednak coś odwrotnego.

Mentzen o tym, ile wydajemy na Ukraińców, a ile zyskujemy. Nie ma racji

Mentzen o tym, ile wydajemy na Ukraińców, a ile zyskujemy. Nie ma racji

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się informacja, jakoby Polska była "rekordzistą" pod względem złożonych wniosków azylowych w tym roku. Przekaz ten podają dalej między innymi działacze Konfederacji i PiS. Jednak autor posta, który stał się źródłem tych doniesień, manipulacyjnie dobrał dane. I o czymś nie wspomniał.

Rekord wniosków o azyl w Polsce? Podwójna manipulacja

Rekord wniosków o azyl w Polsce? Podwójna manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prezydent Andrzej Duda wykorzystał zaproszenie na konwencję Karola Nawrockiego w Łodzi, żeby chwalić osiągnięcia rządów Zjednoczonej Prawicy i skrytykować działania gabinetu Donalda Tuska. W niektórych kwestiach mijał się jednak z prawdą, wprowadzając opinię publiczną w błąd.

Duda na konwencji Nawrockiego. Cztery nieprawdy

Duda na konwencji Nawrockiego. Cztery nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Michał Wawer straszy "polskimi emeryturami dla Hindusów", czyli że ZUS będzie hojnie dopłacał do "skromnych indyjskich emerytur". Mechanizm tej manipulacji jest podobny, jak w fałszywej narracji o uprawnieniach emerytalnych dla Ukraińców. Chodzi o umowy o zabezpieczeniu społecznym, które Polska standardowo zawiera z wieloma krajami.

"Polskie emerytury dla Hindusów"? Co zakłada ta umowa

"Polskie emerytury dla Hindusów"? Co zakłada ta umowa

Źródło:
Konkret24

Wojna prezydenta Donalda Trumpa z Uniwersytetem Harvarda trwa. Według rozsyłanego w sieci przekazu w odwecie za zabranie uczelni funduszy jej władze odrzuciły aplikację najmłodszego syna Trumpa - Barrona. Jednak żadnych dowodów na tę teorię nie ma.

Harvard nie przyjął na studia syna Trumpa? Skąd taka plotka

Harvard nie przyjął na studia syna Trumpa? Skąd taka plotka

Źródło:
Konkret24

Teksty z trzynastu polskich serwisów informacyjnych wykorzystano w kolejnej fazie operacji wpływu prowadzonej przez rosyjski ośrodek dezinformacji. W specjalnie tworzonych postach linkowano do artykułów, które zawierały treści przydatne Kremlowi. A potem w ruch szły boty.

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Źródło:
Konkret24

"Jakaś masakra", "ekologia to fikcja" - komentują internauci film, który notuje miliony wyświetleń w sieci. Ma przedstawiać cmentarz elektrycznych skuterów. Co o nim wiemy?

"Cmentarz elektrycznych skuterów"? Niezupełnie

"Cmentarz elektrycznych skuterów"? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Posłowie i senatorowie PiS mieli wpłacać na partię minimum tysiąc złotych miesięcznie, europosłowie PiS - minimum pięć tysięcy. Tak zarządził Jarosław Kaczyński, gdy PiS nie dostał części subwencji. Konkret24 pozyskał rejestr wszystkich wpłat dla tej partii za 2024 rok. Oto kto wpłacił najwięcej, a kto w ogóle.

Mieli "wspierać partię finansowo". Kto ile wpłacił? Mamy rejestry PiS

Mieli "wspierać partię finansowo". Kto ile wpłacił? Mamy rejestry PiS

Źródło:
TVN24+