FAŁSZ

Gembicka o rosnącym bezrobociu: jesteśmy na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24
23.04.2024 | Dane nie pokazują, że jest więcej zwolnień grupowych
23.04.2024 | Dane nie pokazują, że jest więcej zwolnień grupowychTVN24
wideo 2/5
23.04.2024 | Dane nie pokazują, że jest więcej zwolnień grupowychTVN24

Według posłanki PiS Anny Gembickiej "za pierwszy kwartał tego roku jesteśmy na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej jeśli chodzi o rosnące bezrobocie". Tyle że dane dotyczące bezrobocia pokazują co innego.

Jednym z przekazów polityków obecnej opozycji przy ujawnianiu kolejnych nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy jest taki, że rządzący w ten sposób chcą odwrócić uwagę opinii publicznej od ważnych, bieżących spraw. Właśnie w takim duchu wypowiadała się 29 czerwca w radiowej audycji posłanka PiS Anna Gembicka.

W "Śniadaniu w Trójce" rozmawiano o uchyleniu przez Sejm dzień wcześniej immunitetu Michałowi Wosiowi, byłemu wiceministrowi sprawiedliwości. Miało to związek ze śledztwem w sprawie wydania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości na zakup oprogramowania Pegasus, a także wydania środków publicznych na zakup licencji na korzystanie z niego. Tematem było także to, że na posiedzeniu Sejmu w połowie lipca może być przeprowadzone głosowanie nad uchyleniem immunitetu kolejnemu byłemu wiceministrowi sprawiedliwości - Marcinowi Romanowskiemu, który nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. Oprócz wniosku o uchylenie immunitetu wpłynął też wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Romanowskiego.

Według Anny Gembickiej to kolejna odsłona hucpy politycznej. Posłanka negatywnie oceniła prace powołanych w tej kadencji Sejmu komisji śledczych i stwierdziła, że nawet elektorat Platformy Obywatelskiej to dostrzega. "Teraz próbuje się po prostu tą dyskusją o uchylaniu immunitetów, o tymczasowych aresztowaniach, próbuje się znowu wzbudzić jakiś taki nastrój wzmożenia w tym elektoracie. No bo widać, że jest taka grupa tych, tak zwanych silnych razem, którzy zachowują się wręcz jak sekta czasami. Po prostu po to, żeby w jakiś sposób znowu ich zmobilizować do działania. Natomiast nie mówi się o kwestiach, które są naprawdę bardzo ważne w tym momencie, bo chociażby za pierwszy kwartał tego roku jako Polska jesteśmy na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej jeśli chodzi o rosnące bezrobocie" - powiedziała. Silni razem to niesformalizowana grupa zwolenników i wyborców Koalicji Obywatelskiej, działająca głównie w serwisie X, swoje wpisy i biogramy często opatrują hasztagiem "#silnirazem".

Zapytaliśmy posłankę Gembicką o źródło danych, do których publicznie się odnosiła. Podczas rozmowy telefonicznej przekazała, że powiedział jej o nich kolega (nie wymieniła jego imienia i nazwiska). Podkreśliła, że nie chodziło jej o wysokość stopy bezrobocia, a jej wzrost. Zadeklarowała, że po rozmowie z kolegą, przekaże nam więcej informacji. Do czasu publikacji tekstu tego nie zrobiła.

Najmocniej stopa bezrobocia nie wzrosła w Polsce

Dane o zatrudnieniu bezrobociu w krajach Unii Europejskiej regularnie publikuje Eurostat. Analiza zatrudnienia w UE w pierwszym kwartale 2024 roku pojawiła się w czerwcu. W tym miesiącu również opublikowano szczegółowe dane o skorygowanej sezonowo stopie bezrobocia osób w wieku 20-64 lat. Porównano czwarty kwartał 2023 roku z pierwszym kwartałem 2024 roku.

Jeśli chodzi o całą Unię, to odnotowano lekki spadek poziomu bezrobocia - o 0,1 punktu procentowego do 5,8 proc. Stopa bezrobocia najmocniej spadła w Chorwacji (z 5,1 proc. do 4,4 proc.), Danii (z 5,3 proc. do 5,0 proc.) i Rumunii (z 5,2 proc. do 4,9 proc.). Sytuacja nie zmieniła się w Czechach, Irlandii, Łotwie i na Węgrzech. W 12 krajach bezrobocie wzrosło. Najbardziej w Estonii (z 6,3 proc. do 7,9 proc.), Litwie (z 7,3 proc. do 8,0 proc.) i Luksemburgu (z 4,8 proc. do 5,4 proc.). Polska w tym zestawieniu jest dopiero na dziesiątym miejscu ze wzrostem o 0,1 p.p. (z 2,9 proc. do 3,0 proc.).

Na potrzeby naszej analizy sprawdziliśmy i porównaliśmy także dane Eurostatu rok do roku - za pierwsze kwartały 2023 i 2024 roku. Tu jednak również Polska nie jest na pierwszym miejscu. Wzrosty odnotowano wówczas w większości krajów Unii. U nas stopa bezrobocia wzrosła o 0,2 p.p. (z 2,8 proc. do 3,0 proc). Najwięcej w Estonii (o 2,5 p.p., z 5,4 proc. do 7,9 proc.), Finlandii (o 1,3 p.p. z 6,7 do 8,0 proc.), Danii (o 1 p.p., z 4 proc. do 5 proc.) i Łotwie (o 0,8 p.p., z 6,3 proc. do 7,1 proc.).

A może w I kwartale 2024 roku stopa bezrobocia w Polsce wzrosła najmocniej w UE? Też nie. W każdym miesiącu (styczniu, lutym, marcu) była ona bowiem na niezmienionym poziomie - 2,9 proc. Największy wzrost między styczniem a marcem odnotowano w Finlandii (o 0,6 p.p.) i Szwecji (o 0,4 p.p.).

Podsumowując: Polska nie była krajem z najwyższym wzrostem bezrobocia zarówno przy porównaniu pierwszego kwartału 2024 roku do pierwszego kwartału 2023 roku, pierwszego kwartału 2024 roku i ostatnich trzech miesięcy roku 2023, a także w pierwszym kwartale 2024 roku.

Bezrobocie w Polsce drugie najniższe w UE

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika natomiast, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce od 2022 roku osiąga najniższe wartości od ponad trzydziestu lat. Według najnowszych danych Eurostatu (za maj 2024 roku) bezrobocie w Polsce w maju wyniosło 3 proc., było identyczne jak w kwietniu. I był to drugi najniższy wynik w Unii Europejskiej. Niższy poziom bezrobocia zanotowano tylko w Czechach.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP

Pozostałe wiadomości

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Internauci oskarżają Billa Gatesa, że finansuje projekt firmy Kodama Systems zakładający masowy wyręb drzew. Tylko że działania tego start-upu w zakresie gospodarki leśnej w USA zostały fałszywie zinterpretowane, co stało się podstawą fake newsa. A powiązanie go z nazwiskiem słynnego filantropa tylko zwiększa zasięgi przekazu. Wyjaśniamy.

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki skomentował zapowiedź prokuratury dotyczącą wystosowania wniosku do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi. Tylko że jego komentarz sprowadza sprawę do absurdu i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Morawiecki: oskarżą Dworczyka o to, że "ruscy hakerzy włamali się na skrzynkę". Nie, o coś innego

Morawiecki: oskarżą Dworczyka o to, że "ruscy hakerzy włamali się na skrzynkę". Nie, o coś innego

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24